З України до США в посилці хотіли переслати унікальну ікону та натільні хрестики часів Русі

КИЇВ. 14 листопада. УНН. Київські митники вилучили з кількох міжнародних поштових відправлень Борисівську ікону (ХІХ ст.) та 12 стародавніх автентичних предметів благочестя й особистого вжитку археологічного походження. Посилка прямувала до США. Про це повідомила Державна митна служба України, пише УНН.

Деталі

Експерти Національного музею історії України та Національного художнього музею України вже ідентифікували знахідки. Це, зокрема:

  • ікона «Господь Вседержитель», (ХІХ-XX ст.), яка належить до борисівської іконописної школи;
  • бронзовий хрестик-енколпіон (XII-XIII ст.) з рельєфними зображеннями Христа, Богоматері та сцен Розп’яття, складається з двох частин. В таких хрестах на Русі зберігалися мощі святих.

Обидві цінності за кордон відправляли жителі Київщини.

«Одинадцять же металевих предметів, що знаходилися у міжнародному відправленні, яке прямувало з Тернопільщини до США, експерти ідентифікували як: бронзова підвіска-булла III ст. н.е., яка належить до черняхівської культури; сім бронзових натільних хрестиків і два ґудзики часів Русі – XI-XIII ст. та мідний ажурний ґудзик ХVІІІ ст. Всі предмети мають культурну цінність.» – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що з-поміж виявленого вирізняються три предмети: рідкісний литий хрестик-тільник, з розміщеними в його центрі чотирма великими кільцями; хрестик з гравіювання у вигляді соляних знаків – такими хрестами завершується хронологічний розвиток так званих хрестів скандинавського типу; а також цікавим є ґудзик з конусоподібним перевернутим тулубом, що належить до малодослідженого типу (такі трапляються здебільшого на грабіжницьких інтернет-аукціонах).

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам надано не було.

Стосовно громадян, які відправляли старовинні артефакти за кордон, Київською митницею складено протоколи про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України. Культурні та історичні цінності вилучено до винесення судом рішення у справах.

Довідково

Слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – великий іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище. Борисівські ікони вважаються унікальними завдяки оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування.

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *