Українські відомства запевняють, що вже готові до зустрічі хвороби, яка впритул наблизилась до України
Уханський вірус уже зафіксували у 25 європейських країнах, зокрема у наших сусідок – Румунії та Білорусі. Другим Уханем у центрі Європи стала Італія, там кількість інфікованих уже сягає тисячі двохсот, серед них і 26-річна українка, померлих 34. Відпочивальникам, які побували на італійських курортах, радять на роботу не поспішати і посидіти вдома тижні два. Уже завтра, кажуть в українському МОЗі, такі рекомендації розішлють усім нашим підприємствам та місцевій владі, йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.
В Україні підозри на новий коронавірус офіційно ще у жодного пацієнта не підтвердилися. Втім , четверо людей – у Києві, Кропивницькому, Прикарпатті та на Буковині – ще чекають своїх аналізів і наразі перебувають на карантині.
Спалах коронавірусу в Італії уже починають порівнювати із ситуацію в Ухані. У кількох регіонах він змінює життя тисяч італійців та туристів. Більше ніяких рукостискань, обіймів, й навіть традиційні посиденьки за кавою тепер під грифом заборонено. У повній ізоляції опинилося 11 міст.
Більше про: Коронавірус
«Атмосфери паніки чи страху у містах немає. Найтяжче, це сидіти вдома. Важко, коли не можна виїхати з міста. Це дуже псує настрій», – каже місцева мешканка.
На пекло перетворився й райський куточок для відпочивальників на Канарських островах. Тільки-но в одному із готелів Тенерифе в італійського лікаря виявили недугу – на карантині опинилися усі туристи.
Лише за тиждень китайських «уханів» у світі потроїлося. З-під контролю вірус вислизнув й у Південній Кореї. Найбільше заражених – серед прихильників апокаліптичної секти, які вірили у кінець світу. Та справжньою червоною неконтрольованою точкою на мапі розповсюдження вірусу стає Іран. Кількість інфікованих та жертв зростає там ледь не щогодини. От тільки влада більшість цих випадків, підозрюють західні медики, приховує. Серед заражених в країні вже навіть чиновники найвищих рангів – віце-президент, замміністра охорони здоров’я та голова парламентського комітету з нацбезпеки. Іранський парламент через вірус призупинив свою роботу.
«Хочу поінформувати вас, що я вірус-позитивний. Учора у мене була застуда. Пізнього вечора підтвердився вірус. Тож тепер я в ізоляції. Цей вірус не ідентифікує бідних чи багатих, урядовців чи простих громадян. Підхопити його може будь-хто», – каже на камеру заступник міністра охорони здоров’я Ірану Ірадж Харірчі.
У країні через брак інформації, медикаментів та масок в аптеках наростає паніка. У місті Бандер-Аббас місцеві навіть підпалили шпиталь, бо хтось десь пустив чутку – мовляв, до них привезли лікуватися інфікованих з Куму – міста священного для шиїтів та епіцентру захворювання в Ірані. Саме там китайська компанія зводить сонячну електростанцію й можливо, саме її працівники привезли до країни вірус. Та попри справжню епідемію влада Ірану оголошувати карантин й закривати місця паломництва тисяч шиїтів не збирається, ставлячи під загрозу увесь близькосхідний регіон. Аятолли певні, релігія понад усе.
Читайте також:
Авіакомпанія Turkish Airlines скасувала усі польоти до Італії через коронавірус
У Всесвітній організації охорони здоров’я вже заговорили про необхідність оголошення планетарної пандемії. Утім, наголошують, це зовсім не привід для паніки, а просто попередження бути обережнішими. «Постійне збільшення кількості випадків та кількості постраждалих країн за останні кілька днів викликає занепокоєння. Наші епідеміологи постійно стежать за цим, й ми підвищили нашу оцінку ризику поширення Ковід-19 до дуже високого на глобальному рівні», – кажуть у ВООЗ.
Рівень смертності від нового коронавірусу не перевищує одного-двох відсотків. У більшості хворих розвиваються лише легкі симптоми. Й для порівняння, у Європі щороку від грипу та пов’язаних із ним недуг помирає майже 40 тисяч людей. Від коронавірусу по усьому світу із 87 тисяч інфікованих померло менше трьох тисяч. Одужало понад 40 тисяч.
«Розуміння вірусу та способів його передачі дозволяє нам уповільнити його і виграти час, підготуватися. Єдине, що ми зараз можемо, то це зменшити кількість негативних наслідків, але поки не спинити», – каже виконавчий директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майкл Райян.
Для тих, хто захворів, китайські медики діляться своїми спостереженнями – як же пришвидшити одужання.
«Необхідно аби пацієнт більше рухався. Якщо він весь час лежатиме, то його м’язи скорочуватимуться, сили ставатиме менше й це негативно впливатиме на процес одужання. Тож як тільки стан хворих стабілізується, ми проводимо фізичну терапію», – розповідають медики.
Та наголошують, перш за все, усе ж таки варто відмовитися від самолікування й звернутися до профільних лікарів. В українському МОЗі кажуть, усі наші шпиталі забезпечені необхідними ліками, які пацієнтам мають надаватися безкоштовно. Насправді, час зіграв на руку Україні. По усіх регіонах облаштували спеціальні відділення для потенційних уражених, а у столиці навіть провели тренування для лікарів.
У разі необхідності з українськими медиками порадами можуть поділитися американські та італійські фахівці, які вже стикнулися у боротьбі з недугою. Спинити вірус Україна вже готова на своїх кордонах. Принаймні, так запевняють наші прикордонники. Кажуть, усі майже сім тисяч кілометрів сухопутного та морського кордонів під контролем.
Читайте також:
У МОЗ розповіли, хто буде оплачувати лікування українців, у разі виявлення коронавірусу
«Під час перетину кордону ми можемо виявити людину, яка має вже ознаки захворюваності – підвищену температуру, кашель, підвищену пітливість, від температури 38 градусів вже представники МОЗу проводять більш прискіпливу перевірку», – каже голова державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко.
На усіх пунктах пропуску та у портах є пірометри – спеціальні засоби для вимірювання температури. Захищені й самі прикордонники, мають необідні медичні костюми, рукавички та маски. Перевіряють усіх, хто в’їжджає. Температурний контроль є і на лінії розмежування з окупованими східними територіями та анексованим Кримом. У кожному пункті пропуску є ізолятори. Хто відмовляється від перевірки – не пропускають.
«Фіксувалася одна нестандартна ситуація, коли на кордоні з Польщею заїжджали наші два співвітчизники, які відмовлялися проходити температурний скринінг, але в подальшому шляхом роз’яснення та переконання представниками МОЗу вони погодилися й в обох температура становила 36,6», – додає Дейнеко.
Та вірус б’є не лише по здоров’ю, але й по державній кишені. У США на боротьбу із вірусом з бюджету планують витратити два з половиною мільярди доларів – це кошти, які витрачатимуться на карантин, розробку вакцини, допомогу постраждалим штатам. По усьому світу на біржах падають курси акцій. У Китаї – другій економіці світу – на межі банкрутства залишилися тисячі фірм, серед них й автовиробники.
«Виглядає усе кепсько. Фондова біржа заражена у повному значенні цього слова. Не хочу бути цинічним, але ми ще не знаємо як боротися з цим вірусом – це новий вимір, й що ще гірше, ми не знаємо як цей вірус сплине на світову економіку. Непевність – це справжня отрута для ринку», – каже керівник відділу досліджень ринку банку Baader Роберт Халвер
Мало оптимізму й для української економіки. Останній тиждень для світової бізнесу став одним із найважчих з часів економічної кризи 2008 року. Падають ціни на нафту. Через зменшення торгівлі – недораховують грошей не лише великі корпорації, але й державні бюджети. А ще удар по туристичному сектору, який для багатьох країн – приносив левові частки прибутку. Найбагатші світу цього уже втратили понад 440 мільярдів доларів.
Свій рецепт, як здолати паніку й страх мають італійці. Місцеві кондитери вже вигадали десерт, зовні дуже схожий на вірус, й під однойменною назвою. За відсутності іншого рецепту – кондитерський – бодай смачний.
Нагадаємо, спалах вірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.
Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю – COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає – пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.
Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.
Всесвітня організація охорони здоров'я за підсумками екстреної наради оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало опосередкованим визнанням того, що стримати поширення хвороби не вдається і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу.
Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:
- уникати контактів з тваринами;
- не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
- уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
- регулярно та ретельно мити руки.
Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.