Приват, реформи і відданість. ЄС похвалив Україну

У бельгійській столиці нове керівництво Євросоюзу зустрілося з новим українським урядом. Що обговорювали і про що домовилися.

 

У Брюсселі пройшла перша Рада асоціації Україна – ЄС під головуванням прем’єр-міністра України Олексія Гончарука. Саміт повинен був пройти ще в грудні, але його відклали через зміну керівництва в самому Євросоюзі. Новий уряд зустріли похвалою, а не критикою. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Приватбанк і амбіції України

 

Україна і Євросоюз за результатами шостого засідання Ради асоціації між Україною та Європейським Союзом зробили спільну заяву, в якому, серед іншого, відзначили невідворотність реформ у банківському секторі і націоналізації Приватбанку.

 

“Сторони підкреслюють, що важливо здійснити правосуддя щодо тих, хто відповідальний за широкомасштабне шахрайство в Приватбанку, і повернути активи (в Україну, – ред.)”, – йдеться в заяві на сайті Євроради за підсумками засідання.

 

Представники Євросоюзу також заявили, що будуть готові надати Україні півмільярда євро другого траншу макрофінансової допомоги після виконання Києвом prior actions за новою програмою фінансування МВФ. Одна з ключових умов – прийняття закону, який не допустить повернення Приватбанку колишнім власникам.

 

Сторони підписали угоду про виділення Україні 26 мільйонів євро на підтримку розвитку сільського господарства і малого фермерства. Його метою називається розвиток “більш інклюзивного та конкурентоспроможного аграрного сектора, орієнтованого на зростання і сталий розвиток малих і середніх фермерських господарств і малих та середніх підприємств”.

 

Виділені кошти планують направити на підтримку земельної реформи шляхом об’єднання державного земельного кадастру та державного реєстру майнових прав, реформи установ і системи землекористування. Також фінансову допомогу планують направити на створення грантових програм для фермерів.

 

В цілому, Рада відзначила амбітні плани нового уряду України і позитивно оцінив “зміцнення політичної асоціації, економічної інтеграції України з ЄС і конкретні результати на цьому шляху, такі як зростання двосторонньої торгівлі”.

 

Серед досягнень європейські чиновники відзначили створення Вищого антикорупційного суду, відновлення діяльності НАЗК, повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а також рішення Конституційного суду про незаконність електронного декларування майна для громадських активістів.

 

 

Європі потрібна екологія, Україні – промисловий безвіз

 

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель, який очолював делегацію ЄС, підняв питання про модернізацію угоди про асоціацію, назвавши його “динамічним інструментом”. Його цікавило питання про роботу над поліпшенням клімату і навколишнім середовищем.

 

Гончарук запевнив, що Україна готова синхронізувати політику з європейською “зеленою” угодою і “стати частиною історії екологічного успіху ЄС”. Він нагадав, що програма його уряду – це через п’ять років зробити Україну такою, що відповідає всім критеріям членства в ЄС.

 

“Кінець розширення ЄС”. Макрон не впустив Македонію

Однак український прем’єр був зацікавлений в іншому. Київ хоче отримати так званий “промисловий безвізовик” з ЄС, тобто підписати Угоду про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів.

 

Брюссель зобов’язався направити попередню оцінну місію, щоб визначити, чи відповідає українське законодавство і відповідна інфраструктура стандартам ЄС. Що можна вважати досягненням України.

 

На брифінгу Гончарук, при цьому, не згадав про питання перегляду мит або квот на безмитну торгівлю, які планували обговорити з ЄС.

 

 

За що критикували

 

У європейському коммюніке практично немає критики на адресу українського уряду. Так, Київ закликають забезпечити незалежність Держінспекції ядерного регулювання і створити конкурентний і прозорий ринок електроенергії.

 

Одним із найпомітніших пунктів є вказівка ​​на затримку в приведенні українського законодавства до норм Євросоюзу у сфері захисту прав інтелектуальної власності. При цьому сторони погодилися прискорити гармонізацію законодавства.

 

Станиця Луганська і “маніяк” Туск. Саміт з ЄС

 

Варто відзначити, що глава фракції Слуга народу Давид Арахамія не так давно говорив про можливість призупинити гармонізацію законодавства України з європейським, але потім, втім, виступив за максимальну інтеграцію з об’єднанням.

 

З цієї причини Гончаруку довелося приділити особливу увагу запевненням Брюсселя в тому, що його уряд не зверне зі шляху євроінтеграції і реформ на основі “європейських цінностей”.

 

 

Цінність України для ЄС зростає

 

Перед засіданням Ради асоціації Гончарук встиг провести зустрічі з практично усім вищим керівництвом ЄС, зокрема з главою Європейської Ради Шарлем Мішелем і головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.

 

Виконавчий віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс зазначив важливу роль України на європейському континенті.

 

“Україна – важлива країна, яка належить Європі… Брекзіт і нестабільність на кордонах ЄС робить Україну ще більш важливим партнером для ЄС, як країни, яка розділяє наші цінності і яка працює над своїми реформами для того, щоб стати союзником і сучасною європейською країною,” – сказав він.

 

Домбровскіс також заявив, що в ЄК “бачать відданість” нинішнього уряду проведення реформ.

 

Подібним чином висловився і Жозеп Боррель: “Україна – ключовий партнер для ЄС, вона не тільки близький сусід, але також і ключовий партнер. Демократична Україна, яка знаходиться в безпеці і процвітає, є інвестицією в наше майбутнє”.

 

Боррель у найближчі дні вирушить в Україну. Він висловив бажання побувати на Донбасі, щоб “відчути ситуацію”.

 

11 – 12 лютого в Україні буде єврокомісар з питань політики сусідства та політики розширення Олівер Варга, який також брав участь у засіданні.

 

На шостій Раді асоціації Україна – ЄС, що пройшла 28 січня, крім ситуації на Донбасі, виконання мінських угод і анексії Криму, також був проведений аналіз прогресу щодо імплементації угоди про асоціацію та стан співробітництва у сферах торгівлі, юстиції, свободи і безпеки.

 

Українську сторону представляли міністр закордонних справ Вадим Пристайко, віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, міністр інфраструктури Владислав Криклій, міністр освіти Ганна Новосад, міністр фінансів Оксана Маркарова і кілька заступників інших міністрів.

 

 

 

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet.

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *