“Іранський Чорнобиль”. Світові ЗМІ називають збиття літака МАУ “останньою краплею” для іранців

В Ірані люди виходять на протест через трагедію українського літака.

Збиття ракетою літака МАУ під Тегераном стало остан.ньою краплею терпінння іранців. В країні розпочалися протести та мітинги, а процеси в іранському суспільстві після трагедії порівнюють з Чорнобилем, який призвів до розвалу СРСР.

Про це пишуть одразу два видання. BBC та CNN.

Реакцію суспільства на трагедію вважають аналогом того, як ядерна катастрофа 1986 року в Радянській Україні показала всю некомпетентність, державний обман і занепад режиму. Таку думку CNN висловили іранські журналісти, які живуть за кордоном.

Більше про: Авіакатастрофа рейсу PS752 під Тегераном

  • Влучили одразу дві ракети: з’явилося нове відео катастрофи літака МАУ над Тегераном
  • Від пуску ракети до влучання в літак. Катастрофа МАУ під Тегераном у головних відео
  • У "Голосі" обурені: до заяви Ради про катастрофу в Ірані не внесли вимоги до президента та уряду

Старша наукова співробітниця і керівниця Іранського форуму в лондонському аналітичному центрі Chatham House Санам Вакіл, в коментарі виданню зазначила, що ці події можуть і не призвести до масштабних змін в Ірані, а все залежить від того, як іранське суспільство буде справлятися з кризою.

“Єдина людина, яка дійсно може внести істотні зміни в іранську політичну систему, – це верховний лідер (Алі Хаменеї – ред.). У кінцевому підсумку Ісламська республіка перебуває під тиском, тому що люди дійсно хочуть підзвітності та прозорості”, – сказала Вакіл.

За словами Еммануеля Караджаніса, старшого викладача Департаменту оборонних досліджень в Королівському коледжі Лондона, щоб протести переросли в революцію, опозиції потрібні власне керівництво і спільна ідеологія. Однак протестний рух є стихійним і об'єднує людей різних поглядів. Однак у цих протестів в Ірані є суттєва відмінність від попередніх – ситуація зі збитим в Тегерані літаком викликала осуд навіть з боку консерваторів.

Головний редактор правого інформаційного агентства Tasnim, пов’язаного з Корпусом вартових ісламської революції, розкритикував лідерів Ірану за спробу брехати суспільству.

“Чиновники, які вводили в оману засоби масової інформації, також винні. Нам всім соромно перед людьми”, – заявив Кіан Абдоллахі у Twitter.

Своєю чергою BBC пише, що трагедія українського літака – “остання крапля” для іранців.  Один із кількох тисяч протестувальників, 44-річний підприємець Хоссейн, каже, що питання в тому, коли саме занепаде “брутальний іранський режим”, а не в тому, чи це станеться взагалі.

“Коли режим, який 40 років брехав своєму власному народу, нарешті під тиском визнає правду про трагедію з літаком після триденного заперечення, це – прямий удар по довірі, яку вони мали весь цей час. Довіра тепер зникла”, – каже Хоссейн.

Протестуальник зазначив, що все почалося 10 років тому, коли після акцій протесту стало відомо про репресії, замовчування та вбивства мільйонів людей.

“Два роки тому були інші протести, в них брали участь менші міста, які також замовчували та репресували. А два місяці тому люди знову вийшли на вулицю, і 1500 із них вбили. Тож інтервали стають меншими, люди стають сердитішими, а режим стає більш ненадійним. І він втрачає легітимність”, – каже Хосейн.

Відео

Силовики в Ірані розігнали мітингарів, які вимагали звільнення причетних до збиття "Боїнга" МАУ

У самому ж Ірані прокотилися масові протести. Тисячі обурених збиттям українського "Боїнга" вийшли на вулиці з вимогою відставки можновладців, які причетні до трагедії. Про те, як притягти до відповідальності винних, уже днями говоритимуть і в Лондоні.  

Нагадаємо, вранці 8 січня у столиці Ірану Тегерані розбився український пасажирський літак авіакомпанії МАУ, який виконував рейс “Тегеран-Київ”. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, ніхто не вижив. Увесь екіпаж, а також два пасажири були громадянами України. Відомо, що на рейс зареєструвалося 169 пасажирів, втім, двоє людей так і не сіли на борт літака. Наступного дня до Ірану вирушив борт авіації ЗСУ із 45 фахівцями різних галузей, які були залучені до з’ясування обставин катастрофи літака авіакомпанії МАУ. На час встановлення обставин авікатастрофи всі українські авіакомпанії тимчасово припинять польоти у повітряному просторі Ірану та Іраку.

Від самого початку іранці заявили про те, що причиною авіакатастрофи стала технічна несправність літака. Однак вже увечері 9 січня одразу кілька провідних американських видань і телеканалів повідомили про те, що Boeing 737-800 “Міжнародних авіаліній України” був помилково збитий Іраном одразу після зльоту з аеропорту Тегерана. З'явилися фото уламків ракет, якими могли збити літак, а також відео моменту трагедії. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон із посиланням на дані  розвідок та союзників країн повідомили, що літак був збитий іранською ракетою земля-повітря. Президент США Дональд Трамп назвав катастофу літака “підозрілою”. Глава Білого дому, вважає, що літак міг розбитися не через технічну несправність, а через те, що “хтось на тому боці міг припуститися помилки”. На наступний день докази збиття ракетою знайшли і українські експерти, які працювали на місці події та врешті отримали доступ до передньої частини літака.

Уранці 11 січня Іран офіційно заявив, що ракета “земля-повітря” збила літак МАУ . В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через “людський фактор”. Літак помилково сприйняли за ворожий об'єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції. За кілька годин до катастрофи іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку.

Президент Ірану Хасан Роухані назвав трагедію “непрощенною помилкою” і заявив, що країна продовжить розслідування катастрофи українського літака. Своєю чергою лідер України Володимир Зеленський сказав, що Україна чекає від Ірану повного визнання провини у збитті літака МАУ, проведенні розслідування та поверненні тіл загиблих.

Усі головні тексти про те, що передувало авіакатастрофі, як усе сталося, що про це говорили в Ірані, Україна та західних країнах та чому сталася трагедія можна прочитати за посиланням. 

ТСН.ua

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *