Блогерка розповіла у TikTok про концентраційні табори у Китаї – її акаунт заблокували. Що відбувається

Про утиски уйгурів у Китаї повідомляють журналісти, правозахисники та громадські діячі. У Пекіні звинувачення відкидають.

Цього тижня світ сколихнули пости у соцмережі TikTok 17-річної американки Ферози Азіз. У своїх відео, що були замасковані під мейкап-туторіали, дівчина розповіла про концентраційні табори у Китаї, у яких утримують представників народу уйгурів. Існування подібних таборів цього місяця також підтвердив Міжнародний консорціум журналістських розслідувань.

Примітно, що незадовго після появи контраверсійних постів, акаунт Ферози у TikTok було заблоковано. Громадськість одразу виголосила думку, що причиною блокування є ніщо інше як цензура. Розповідаємо усе про резонансний скандал.

Мейкап-туторіали Ферози Азіз

Фероза Азіз – 17-річна дівчина, що мешкає у Нью-Джерсі, США, і є активною користувачкою китайської соцмережі TikTok. Більшість її публікацій мають розважальне спрямування та розповідають про щоденне життя дівчини-мусульманки.

Проте три останніх суттєво вирізняються з поміж інших. Замасковані під мейкап-туторіали, вони розповідають про репресії Китаю проти уйгурів – 10-мільйонного мусульманського населення Сіньцзян-Уйгурського автономного району країни.  

Я – робот. Що постить в Instagram зваблива віртуальна модель

“Перше, що вам потрібно зробити – взяти інструмент для завивки вій і, очевидно, завити вії”, – саме так розпочинається одне з відео дівчини у TikTok. Проте далі все не так банально.  

“Після цього, вам варто відкласти інструмент і використати телефон, який ви тримаєте у руках, щоб дізнатися, що відбувається у Китаї, як вони створюють концентраційні табори та кидають у них невинних мусульман. Це ще один Голокост, про який ніхто не говорить”, – продовжує Фероза.

У трьох відео на тему репресій дівчина розповіла про те, як уйгурів “викрадають та вбивають, ґвалтують, змушують їсти свинину та пити алкоголь, а також приймати іншу віру. Якщо вони цього не роблять, їх вбивають”.

Публікації дівчини набули нечуваної популярності. Перше з серії відео набрало понад 1,5 мільйона переглядів та 500 тисяч вподобань на TikTok. Однак у понеділок, 25 листопада, акаунт дівчини було заблоковано. Як зазначила Азіз у Twitter, у повідомленні від адміністрації TikTok йшлося, що акаунт “тимчасово заблокований через численні порушення принципів спільноти”. Яких саме – не вказувалося.

Представники громадськості виголосили думку, що китайський розробник ByteDance піддає цензурі погляди, що суперечать ідеології Китайської комуністичної партії. Натомість представники TikTok сказали у коментарі BuzzFeed News, що насправді акаунт дівчини заблокували через інше відео, у якому було сексуалізовано терориста Усаму бен Ладена.  Дівчина не повірила такому поясненню.

This is the “video of Osama bin Laden” TikTok says got Feroza Aziz suspended from the platform. https://t.co/yRpiH9jIaN pic.twitter.com/yzL2FjUjLv

— Alexandra Ma (@AlexandraMa15) 27 листопада 2019 р.

“Мені здається підозрілим, що TikTok заблокував мене саме тоді, коли я опублікувала пости про китайські концентраційні табори. Щось тут не сходиться”, – прокоментувала вона.

Варто зазначити, що Фероза побоювалася, що TikTok може видалити її публікації від самого початку.

Читайте також:

Instagram видалив акаунт "ельфійської кішечки" з 4,5 млн підписниками, яка продавала воду зі своєї ванни

“Привіт, друзі. Ви хотіли побачити другу частину відео про те, як зробити вії довшими, і ось це воно. До речі, я кажу це лише для того, щоб TikTok не видалив мої пости”, – сказала дівчина у другому відео з серії, після чого продовжила розповідати про утиски Китаю проти уйгурів.

У середу TikTok перепросив Азіз за блокування та відновив їй доступ до платформи, стверджуючи, що його усунення було людською помилкою, а не намаганням заглушити її повідомлення. “Загалом, відео було онлайн протягом 50 хвилин”, – йшлося у повідомленні компанії.

UPDATE: tik tok has issued a public apology and gave me my account back. Do I believe they took it away because of a unrelated satirical video that was deleted on a previous deleted account of mine? Right after I finished posting a 3 part video about the Uyghurs? No. pic.twitter.com/ehUpSJiyy1

— feroza.x (@x_feroza) 27 листопада 2019 р.

Чому це важливо

Скандал із блокуванням акаунту Ферози Азіз, що висвітлила проблему переслідування уйгурів, розгорнувся незадовго після масштабного витоку документів китайської комуністичної партії. У них йдеться про те, що у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі КНР існують спеціальні концентраційні табори для уйгурів.

Витік було зроблено цього місяця Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань (International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), що співпрацював разом із 17 іншими медійними партнерами.

Отримані документи включають у себе різноманітні свідчення існування таборів, а також дев’ятисторінкову директиву, розіслану 2017 року керівникам таборів Чжу Хайлуном, тогочасним заступником секретаря Комуністичнох партії Сіньцзяна. У інструкціях чітко можна побачити, що насправді табори є нічим іншим як в’язницями, у яких існує сувора дисципліна та застосовується система покарань.

Так, серед вказівок керівникам таборів зазначено, що їм варто: “не допускати утечі”, “посилити дисципліну та покарання за порушення поведінки”, “сприяти каяттю та зізнанням”, “забезпечити відеоспостереження за гуртожитками та кімнатами”, “зробити вивчення мандаринської мови головним пріоритетом” тощо.

Як зазначає BBC, за даними правозахисників наразі у подібних концентраційних таборах утримують близько мільйона осіб.

Наявність моторошних установ підтвердили також супутникові знімки, зроблені Вашингтонським національним рухом пробудження в Східному Туркестані, – вони виявили щонайменше 465 центрів ув’язнення, таборів примусової праці та ймовірних в’язниць у Сіньцзяні.

За повідомленнями місцевого населення, у таборах сім’ї уйгурів роз’єднують, а ув’язнених не лише змушують вивчати комуністичну пропаганду, а й часто б’ють та катують.

Своєю чергою, китайська влада неодноразово заявляла, що табори працюють на добровільній основі і просто пропонують навчання та тренування усім охочим. Витік, наданий ICIJ, офіційний Китай назвав “фейком”.

Критика TikTok

Примітно однак, що це далеко не єдиний випадок, коли TikTok потрапив у скандал. Створену 2016 року соцмережу TikTok, яка постійно зростає, нерідко піддають критиці з різних причин. Основними є – збиранння даних про користувачів.  Відповідно до правил  політики сервісу, наявних на сайті, компанія накопичує величезний масив інформації про своїх юзерів.

У лютому цього року Федеральна комісія з торгівлі США оштрафувала материнську компанію BiteDance на 5,7 мільйона доларів за зберігання персональної інформації про дітей, яким менше 13 років, без згоди на те батьків. Сервіс запам’ятовував імена юних користувачів, адреси електронної пошти та їхню локацію.

Нещодавно також стало відомо, Федеральна влада США перевірить угоду про придбання американського додатку Musical.ly (на основі якого було створено TikTok) китайською корпорацією Beijing ByteDance Technology через підозри у тому, що компанія надсилає дані користувачів Китаю. 

Відео

Facebook видалив 3 мільярди фейкових акаунтів за півроку

Статистика свідчить, що це удвічі більше, аніж зазвичай. Почистили також 7 мільйонів дописів на кшталт образ, пропаганди насильства та тероризму. У Facebook переконують – дуже переймаються тим, щоб їхню платформу зловмисники не використовували для шкоди суспільству.  

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *