Україна Переможе: «Рамштайн-5» та інші важливі події 8 вересня

Україна Переможе: «Рамштайн-5» та інші важливі події 8 вересня 09.09.2022 13:45 Укрінформ У цей день ми вкотре переконалися, що ми не одні. Це наша безспірна та вирішальна перевага не лише моральна, але й на полі бою

08.09.22 можна сміливо назвати днем під знаком України.

По-перше, це успіхи ЗСУ на фронті. У Генштабі повідомили, що на Харківському напрямку наші військові просунулися до 50 км у глибину оборони противника, звільнивши 20 населених пунктів. А на Херсонському – значно покращили своє тактичне положення і просунулись у глибину ще до 2 км.

По-друге, президент США Джо Байден провів відеосаміт із союзниками. Інформації про це поки небагато. Лише відомо, що в саміті взяли участь лідери держав НАТО, ЄС та G7. Ключове питання – подальша підтримка України.

По-третє, до Києва з неоголошеним візитом прибув держсекретар США Ентоні Блінкен. І не з пустими руками: Вашингтон надасть військову допомогу на суму понад $2 мільярди доларів для України та низці інших європейських країн, які «потенційно найбільше стикаються з ризиком майбутньої російської агресії». З цієї суми приблизно $1 мільярд буде виділено нашій державі. Інші кошти будуть розподілені між Албанією, Боснією та Герцеговиною, Болгарією, Хорватією, Чеською Республікою, Естонією, Грузією, Грецією, Косово, Латвією, Литвою, Молдовою, Чорногорією, Північною Македонією, Польщею, Румунією, Словаччиною та Словенією.

Президент України Володимир Зеленський і держсекретар США Ентоні Блінкен. Київ, 8 вересня 2022

«Захисники України продовжують мужньо боротися за свободу своєї країни, і президент Байден ясно дав зрозуміти, що ми підтримуватимемо народ України стільки, скільки потрібно», – сказав Блінкен.

По-четверте, під егідою глави Пентагону Ллойда Остіна на американській військово-повітряній базі у ФРН «Рамштайн» відбулося п’яте засідання контактної групи з питань оборони України, в якому взяли участь міністри оборони та високопосадовці близько 50 країн.

У межах заходу союзники та партнери пообіцяли постачання додаткового озброєння та підготовку українських бійців для протистояння російській агресії. Зокрема, США анонсували черговий пакет військової допомоги на $675 млн. У цей пакет увійдуть:

  • додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем HIMARS;
  • чотири 105-мм гаубиці та 36 тисяч 105-мм артснарядів;
  • високошвидкісні протирадіолокаційні ракети (HARM);
  • 100 броньованих високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV);
  • 1,5 мільйона набоїв до стрілецької зброї;
  • понад 5000 протитанкових систем; тисячу 155-мм снарядів для систем протитанкових мін з дистанційним керуванням (RAAM);
  • додаткові гранатомети та стрілецьку зброю;
  • 50 броньованих медичних автомобілів;
  • прилади нічного бачення та інше польове обладнання.

«Ми сьогодні провели ефективні переговори щодо пріоритетів у самозахисті України. Просто зараз вона терміново потребує великої кількості артилерійських систем та боєприпасів, а також протиповітряної та берегової оборони та інших критично важливих спроможностей», – заявив Ллойд Остін.

Міністр оборони США Ллойд Остін

В найближчі тижні заплановане проведення спеціальної сесії контактної групи за участі відповідальних за озброєння усіх країн-учасниць.

«Вони обговорять, яким чином наша воєнно-промислова база може якнайкраще озброїти в майбутньому ЗСУ усіма необхідними засобами та можливостями», — додав глава Пентагону.

Уряд Норвегії анонсував постачання Україні 160 ракет Hellfire, пускові установки та блоки лазерного наведення до них, а також прилади нічного бачення, взяті із запасів Збройних сил держави.

Міністр оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт пообіцяла забезпечити спільно з Нідерландами навчальні програми для українських військових із розмінування територій, а також так званий зимовий пакет підтримки, який включатиме матеріали для генерації енергії, намети та зимове спорядження. За словами німецької чиновниці, невдовзі ЗСУ також отримають уже обіцяні зенітні самохідні установки Gepard та броньовані танкові мостоукладачі Biber. 

З боку НАТО, за словами міністра оборони Олексія Резнікова, генсек Єнс Столтенберг пообіцяв організувати тренінг для українського Агентства оборонних закупівель.

Які попередні висновки можна зробити за підсумками «Рамштайну-5», та й загалом – важливих подій 8 вересня.

«8 вересня ми стали свідками ще одного дня України»

За словами дипломата Вадима Трюхана, справа не лише в тому, що до України прикута увага практично всіх держав, які належать до Вільного Світу. ЗСУ показують неймовірні результати наступу у Харківській області.

«Згідно з офіційними повідомленнями за два дні звільнено близько 1000 кв. км тимчасово окупованих територій України. Це абсолютна несподіванка для всіх, не лише для рашистів, які тікають з поля бою, перевдягаючись у цивільний одяг і масово здаючись в полон», – каже пан Трюхан.

Міністр оборони України Олексій Резніков та генсек НАТО Єнс Столтенберг

А повертаючись до згаданих міжнародних подій, то слід зробити такі висновки.

По-перше, Вашингтон остаточно закріпив за собою домінуючу роль в питанні протистояння путінській росії: «І черговий пакет допомоги, до якого входить різна військова техніка і боєприпаси на $675 млн, і неанонсований візит до Києва Блінкена, і Рамштайн 5, а головне зустріч в режимі онлайн президента Байдена з більшістю лідерів демократичного світу – тому підтвердження».

По-друге, час гучних анонсів канув в лету: «Чим далі, тим менше інформації про надану Україні зброю просочується в ЗМІ. І свідчить це про те, що йде серйозна тіньова робота по значному посиленню спроможностей ЗСУ».

І, по-третє, про якусь втому – наратив, який з усіх сил розганяють рашистські інформаційні війська, – не йдеться.

«Існує консолідована позиція Заходу, суть якої можна описати трьома словами, а саме: Україна мусить перемогти! – наголошує Вадим Трюхан. – Залишилось лише дочекатися, поки у Вашингтоні, та в інших ключових столицях НАТО видавлять із себе очевидний постулат: перемога України – це поразка нацистської росії, з усіма наступними наслідками. Бо поки що залишається враження, що, окрім перемоги України, там хочуть забезпечити якийсь інший результат для росії, і через це зволікають з наданням тієї зброї, яка потрібна українській армії».

«Безумовно, події 8 вересня вселяють оптимізм і дають надію на те, що вже у жовтні «ленд-ліз» нарешті почне працювати»

«Головний попередній висновок, який можна зробити зараз – США, як головний «донор» військової допомоги Україні та лідер антипутінської коаліції, мають намір і надалі надавати нам таку необхідну допомогу в боєприпасах та системах озброєнь, яку ми потребуємо», – розповідає політолог-міжнародник Максим Ялі.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерал Марк Міллі

Від голови Об'єднаного комітету штатів Марка Міллі прозвучали високі оцінки дій ЗСУ про контрнаступ на Харківському і Херсонському напрямах, і ефективність використання озброєнь, що поставляються в Україну.

«Це дає надію на те, що вже в жовтні «ленд-ліз» почне працювати», – додав експерт.

І час візиту Блінкена до Києва невипадково збігся із засіданням Рамштайн-5 та нарадою Байдена з лідерами G7 та НАТО по Україні. Почався украй важливий період на полі бою. Найближчі два місяці з огляду на погодні умови є найбільш сприятливими для зміни розкладу сил перед початком дощів, холодів, несприятливого часу для наступальних дій.

До того ж на початку листопада у США відбудуться проміжні вибори до Конгресу.

«Для Джо Байдена та Демократичної партії успіхи ЗСУ є вкрай важливими, щоб переконати своїх виборців: виділення мільярдів доларів на військову та фінансову допомогу Україні були недаремні. Америка любить історії успіхів. І в цьому плані воєнні перемоги ЗСУ супроти противника, що в кілька разів перевершує за всіма технічними аспектами, – дуже схоже на втілення «американської мрії», – вважає Максим Ялі. –  Для обговорення надання подальшої допомоги у фінансовій та дипломатичних сферах і прилітав голова Держдепартаменту до Києва».

«Треба планувати виробництво озброєнь і боєприпасів для задоволення потреб НАТО і України вже на наступний рік»

«Так, оголошено нові «пакети допомоги» Україні,  але, як мені здається, головним є те, що не оголошується. Чим далі, тим більше йдеться про такі рішення щодо постачань зброї, про які ми отримуємо інформацію по факту, коли ця зброя вже приходить в Україну», – звертає увагу політолог Володимир Фесенко.

Наприклад, каже він, агентство «Bloomberg» 8 вересня повідомило, що Пентагон надіслав Україні свої найточніші артилерійські снаряди Excalibur із GPS-наведенням, про що раніше не оголошувалося.

«Я думаю, що це абсолютно правильна тактика, – акцентує політолог. – Нам зараз потрібна наступальна і протиракетна зброя. Про таке – з високою ймовірністю – повідомляти не будуть. В цілому, вже п’ятий Рамштайн свідчить про те, що система військової допомоги Україні працює. Це головне».

Президент США Джо Байден

Що стосується візиту Блінкена, відеосаміту Байдена… Пан Фесенко вважає: це ознаки того, що саме зараз буде вирішуватись питання щодо військової допомоги України на найближчі 2 місяці, тобто на період осіннього контрнаступу ЗСУ.

«А ще йдеться про стратегію системної військової допомоги Україні на більш тривалий період, зокрема на наступний рік. Тобто йдеться не лише про постачання озброєнь, які є в запасах окремих країн – ці запаси або вичерпуються, або вже вичерпані. Треба планувати виробництво озброєнь і боєприпасів для задоволення потреб НАТО й України вже на наступний рік», – наголошує експерт.

Також зараз обговорюється тема економічної допомоги Україні, особливо в контексті підготовки до зими. Нам потрібні додаткові енергоресурси та гроші на їх придбання.

«Треба скоординувати спільні стратегію і тактику G7, НАТО, Європейського Союзу та України стосовно росії – від питань протистояння військовій агресії до подальшого посилення санкційного режиму й окремих проблемних питань (наприклад, якщо росія припинить дію зернової угоди). Тож Захід продовжує підтримку України в протистоянні російській навалі, а візит Держсекретаря США до Києва мав це засвідчити особисто», – стверджує Володимир Фесенко.

«Рамштайн-5» був особливим, як для України, так і для всього світу. Але багато важливих викликів – ще попереду»

«Якщо піднятися вище сьогоднішньої війни, то ми чітко бачимо у коментарях після засідання, що йдеться вже не тільки про підтримку можливостей України для самооборони, а й про інновації в оборонній промисловості країн-учасниць, побудову нової інфраструктури для виготовлення, обслуговування та підтримки оборонного обладнання, а також активізації заходів для досягнення максимальної сумісності потенціалів країн-учасниць групи», – коментує Укрінформу експерт-міжнародник Агія Загребельська.

Такий підхід має не тільки забезпечити потреби України в самообороні, а й стати суттєвим стримуючим фактором для будь-якого агресора. Світ в хорошій формі. Він об’єднався, щоб захистити міжнародний порядок та своїх громадян.

«Від Ірану до Північної Кореї, від КНР до Росії – це було послання всім, що з такою самою єдністю та відданістю країни відбиватимуть наступ на свободу, суверенітет, мир та порядок в будь-якій точці світу. Для України, крім цього, важливо, що Пентагон вперше назвав операції ЗСУ на півдні країни контрнаступом та високо оцінив перші успіхи. Звичайно, однозначні висновки ще робити зарано, проте станом на сьогодні все йде за планом, успішно, цілеспрямовано, стійко», – радіє пані Загребельська. 

Важливо, що Пентагон підкреслив: Україна мала та матиме завжди все необхідне їй для самооборони. Ми вкотре переконалися, що ми не одні. Це наша безспірна та вирішальна перевага на полі бою.

«Генерал Міллі (голова Об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США, – Ред.) підкреслив, що спілкується з Залужним кілька разів на тиждень, аби переконатися, що ми маємо все необхідне, а кожна країна більш ніж усвідомлює важливість забезпечення цих потреб. Єдність, мужність, стійкість, відданість, професіоналізм, розум… – те, що має Україна та світ, і чого не має агресор. Це принесе нам Перемогу», – підкреслила експерт.

Загалом же – осінь справді почалася з насичених подій, а 8 вересня – наповнене Україною. Втім, попереду ще багато викликів та планів, які будуть реалізовуватися найближчими днями.

«Це й економіка – наступного місяця буде важливий саміт з питання відновлення України в Берліні. Це атомна сфера – хоча ЗАЕС досі перебуває в заручниках у росії, час, коли ця кремлівська авантюра, що може загрожувати людству найбільшою ядерною катастрофою за всю історію, буде ліквідована – на порозі. Росії доведеться відступити з ЗАЕС. Але, щоб це сталося, знов же таки потрібна єдність.

А ще – це енергетика – енергетична війна росії проти ЄС набирає обертів. Партнери планують завдати болючого удару по кремлівський воєнній машині – обмеження цін на російську нафту. Путін мстить та зводить до мінімуму поставки газу до ЄС. Подолати цей виклик так само не можливо без єдності. Й Україна – один з важливих чинників цієї боротьби.

Це Генасамблея ООН. Захід сподівається досягти на засіданні, що планується в цьому місяці більших результатів, ніж зазвичай. Об’єднати більше країн у сильнішому поштовху для тиску на росію», – перелічує Агія Загребельська.

А ще – не випускаємо з поля уваги саміт G-20, підготовка до якого триває.

«Можливо, на саміті буде путін. Можливо, Сі Цзіньпінь. Можливо, там будуть прийняті надважливі рішення, що визначатимуть майбутнє світу на найближчі кілька місяців чи років», – каже експерт-міжнародник.

Війна в Україні – це вже не лише про росію, Україну та партнерів, що нас підтримують. В цій війні, на правду, участь вже беруть і Північна Корея, що збирається поставити росії ракети та боєприпаси, і Іран, що вже поставив агресору безпілотники.

«Додамо Китай, що рятує росію від санкцій, допомагає у війні на дипломатичному та інформаційному фронті, підтримує в ООН і, схоже, ми можемо дізнатися, що саме завдяки КНР москва змогла отримати доступ до чутливих технологій, щоб поновити можливість виготовляти нову зброю. Це глобальні виклики, які потребують глобальної відповіді. Саме тому Блінкен зустрівся у Києві не лише з Зеленським та урядовцями, а й відвідав посольство, де зміг поспілкуватися з українським персоналом», – резюмувала Агія Загребельська.

Мирослав Ліскович. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *