Вакцинувати світ: триває боротьба за доступ до рятівних препаратів

Вакцинувати світ: триває боротьба за доступ до рятівних препаратів

27.07.2021 10:00

Укрінформ

Україна добивається права виробляти вакцину від COVID-19, та власники патентів ділитися технологіями поки не поспішають

Майже весь світ наразі з тривогою готується до осінньої хвилі пандемії, яку от-от має спричинити новий штам Дельта. Проте деякі країни вже «озброєні».

В Ізраїлі, наприклад, менш ніж за пів року після початку кампанії з вакцинації людей старше 16 років – зняли майже всі карантинні обмеження (на початок липня понад 55% ізраїльтян отримали по 2 дози вакцини). А на початку червня узялися вакцинувати підлітків. У Великій Британії наразі у два етапи провакцинували майже 50% населення, а хоча б одну дозу вакцини отримали вже 66%.

У той же час Східна Європа про такі успіхи лиш мріє. У Румунії хоча б одну дозу, за урядовими даними, на поточний момент отримали близько 25% громадян. У Сербії ситуація не надто краща – показник дорівнює 30%. В Україні, де вакцинація почалася аж у лютому, дві дози станом на 6 липня мають трохи більше ніж 2% населення, а хоча б одну отримали понад 5%. Багато йшлося у ЗМІ про помилки на рівні окремих чиновників та структур, що призвели, зокрема, у нас до такої картини.

Але у неї й глобальні причини є – проблеми з придбанням вакцини проти COVID-19, переконані в AIDS Healthcare Foundation (AHF, найбільший постачальник послуг з догляду та лікування ВІЛ/СНІД у всьому світі). І це – проблеми не лише бідних країн чи тільки Східної Європи, а й усього світу, який бажає якнайшвидше подолати пандемію і повернутися до нормального життя без карантинів, втрат людських життів та економічних збитків. І як реакція на недостатньо високі темпи та вкрай низьку ефективність кампаній з вакцинації, у менш розвинених країнах світу стартувала Глобальна адвокаційна кампанія «VOW. Вакцинуйте наш світ» (ініційована Фундацією АнтиСНІД-США в Україні).

НА МАРШ ЗА ВАКЦИНАЦІЮ

За даними ВООЗ, заможні держави отримали понад 87% із більш ніж 700 мільйонів доз вакцин, що вводяться у всьому світі, тоді як бідні країни отримали лише 0,2%. Велика Британія та ЄС – одні з найбільших накопичувачів вакцин від COVID-19. Згідно з останніми даними про закупівлю вакцин Глобального інноваційного центру охорони здоров'я Дюкського університету, країни ЄС придбали вакцини в обсязі вдвічі більшому, ніж кількість населення, що проживає на їхній території. У фундації впевнені, що ситуації треба зарадити чимшвидше – ігнорування проблеми лише сприятиме продовженню пандемії, оскільки нові спалахи хвороби є передумовою для розвитку потенційних мутацій, стійких до вакцин. Ці медичні препарати – не звичайний товар, на який поширюються правила чесної конкуренції й комерції, а стратегічний ресурс. І доступ до них треба відкрити якнайширший, вважають в AHF. А значить, треба діяти.

У середині травня AIDS Healthcare Foundation провела у Лондоні віртуальну пресконференцію в Zoom з вимогою міжнародної співпраці для вакцинації проти COVID-19. Активісти у сфері громадського здоров’я та урядовці з Великобританії, Європейського союзу, Африки й США вимагали швидшого широкомасштабного доступу до вакцин, а також закликали Велику Британію і ЄС підтримати ініціативу адміністрації президента Байдена щодо тимчасового призупинення дії патентів на вакцини від COVID-19.

«Ми втомилися від нескінченних обіцянок наших урядів, що одного дня ми будемо щеплені. Ми не хочемо слухати пояснень, чому неможливо виконати попередні обіцянки – адже немає вагомих пояснень, коли йдеться про життя людей», – заявила тоді Зоя Шабарова, керівник європейського бюро фонду AIDS Healthcare Foundation (AHF), що виступив ініціатором кампанії. Тоді організатори кампанії «Вакцинуйте наш світ» говорили про те, що для попередження чергових хвиль інфікування країнам потрібна нова, масштабна хвиля вакцинації, а для цього призупинення прав інтелектуальної власності на вакцини проти COVID-19 просто необхідні.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *