Підсумки «Рамштайну-11»: Abrams, HIMARS, ППО…

Підсумки «Рамштайну-11»: Abrams, HIMARS, ППО… 21.04.2023 21:12 Укрінформ Загалом же – цей «Рамштайн» став найбільш непублічним, якщо аналізувати те, що стало відомим широкому загалу за результатами

21 квітня на авіабазі Рамштайн у Німеччині відбулося чергове — одинадцяте за рахунком — засідання Контактної групи з питань оборони України. На перший погляд, може скластися враження, що його результати, скажемо так, дещо скромні. Втім, інтригуюча фраза очільника Міноборони Олексія Резнікова про те, що «ворог відчує», – обнадіює.  

Чи задовольнив «Рамштайн-11» наші потреби?

Глава Пентагону Ллойд Остін розповів, що під час зустріч контактна група насамперед зосередилася на посиленні ППО для України.

«Україна зараз більше потребує посилення протиповітряної оборони, і з цим погодились усі учасники "Рамштайну". Додаткові комплекси ППО та боєприпаси до них – пріоритетом номер 1 у найближчій перспективі. США продовжать залучати партнерів та союзників, наголошувати на тому, щоб Україна отримувала найсучасніші системи ППО», – сказав пан Остін.

На цьому ж наголосив очільник Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі: «Акцент робиться на потужну систему ППО в Україні. Акцент саме на наземні системи. Щодо надання F-16 – це політичне питання і вирішувати його буде політичне керівництво».

А також генсек НАТО Єнс Столтенберг: «Пріоритет – протиповітряна оборона. Буквально вчора ми отримали нові оголошення від Сполучених Штатів про додаткові ракети для чотирьох батарей Patriot, які є надзвичайно передовими системами захисту. Норвегія та інші країни поставили NASAMS. Деякі «Т»-системи поставили Франція та Італія, тож союзники активізуються. Але, звичайно, чим більше – тим краще».

Комплекс ППО/ПРО Patriot

Що ще важливого прозвучало?

Історичною можна назвати заяву міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса. Він сказав: «Це абсолютно нормально, щоб атакована сторона могла вражати об’єкти на території противника – крім цивільних». Цікаво, чи слід вважати це завуальованим натяком відносно передачі далекобійних ракет Україні? Про це не оголошувалося, втім — побачимо…

Ще з позитивів – генсек НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що місце України – в НАТО, і партнери в принципі погодилися на це, хоча спочатку Київ має перемогти у війні.

Крім того, в рамках засідання пройшла зустріч представників так званої танкової коаліції, на якій обговорили наступне:

  • у Польщі створять центр технічного обслуговування танків Leopard для України;
  • у червні 250 українських військових почнуть навчання на танках Abrams M1A1 SA, воно триватиме 2,5 місяці;
  • дуже ймовірно, що Україна отримає більше ніж 31 Abrams від США, адже на 31 танк необхідно 124 людини, а навчатимуть вдвічі більше;
  • завдяки постачанню Україні танків Leopard вдалося створити 9 механізованих бригад, що, на думку Ллойда Остіна, має посилити ЗСУ на полі бою.

Загалом же за підсумками «Рамштайну» було заявлено, що США разом із союзниками розробляють пакет допомоги згідно нагальних потреб України. Чіткі обсяги та види озброєння поки невідомі, але є дані по окремих країнах, що вже оголосили про допомогу Києву.

Що з офіційно оголошеного отримає Україна після «Рамштайну-11»:

  • 155-мм артилерійські боєприпаси (Естонія, США);
  • 105-мм артилерійські боєприпаси (США);
  • паливо (3,3 млн л, Канада);
  • патрони до стрілецької зброї (9 млн, США, кількість невідома, Естонія);
  • бронебійні снаряди (США);
  • протитанкові міни (США);
  • радіостанції для танків Leopard 2 (16 шт., Канада);
  • авіаційні боєприпаси (США);
  • ракети HIMARS (США);
  • снайперські гвинтівки Prairie Gun Works (40 шт., Канада);
  • прилади нічного бачення (Естонія);
  • ракети для ПТРК та гранатометів (США);
  • автомобілі матеріально-технічного забезпечення, запчастини (США);
  • модульні мости для форсування водних перешкод (Канада);
  • медичні аптечки (Канада);
  • нова система оповіщення про ворожі ракети, розроблена спеціально для України (Ізраїль);
  • безпілотники (Ізраїль).

У червні 250 українських військових почнуть навчання на танках Abrams

Чи дали нам дали все, на що ми очікували?

Напередодні зустрічі військово-політичне керівництво країни визначило п’ятірку ключових пріоритетів:

  • бронетехніка, зокрема важка, та артилерія, поставка достатньої кількості снарядів і боєприпасів;
  • додаткові комплекси ППО та боєкомплект до цих систем;
  • сучасні літаки;
  • ракети більшої дальності;
  • логістика та ремонт військової техніки.
  • З усього переліку навпроти пункту №2 можна впевнено поставити галочку «done». І це величезний плюс. Нам конче потрібні додаткові засоби ППО для того, щоб була можливість достатньою кількістю таких систем прикрити наше угруповання військ, яке буде здійснювати контрнаступ. Ці комплекси виконуватимуть, по суті, функцію авіації – збиватимуть ворожі літаки, які намагатимуться атакувати наші сили.

    Що про підсумки зустрічі кажуть експерти?

    Військовий оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко каже, що підводити риску під результатами зустрічі ще рано. Але попередньо…

    «Як і прогнозувалося, без жодних сюрпризів, але загально – усі очікувані позиції дійсно справдилися. По-перше, стало відомо про те, що в Польщі буде реалізовано проект по створенню центру техобслуговування танків Leopard 2 для України. Крім того, в контексті Leopard 2 Канада також заявила про пакет допомоги Україні, в якому присутні елементи до цих танків – 16 радіостанцій, — коментує експерт. – Окремо – йшлося про Abrams, які будуть відправлені до Німеччини, де невдовзі розпочнуться тренування наших екіпажів. Тобто це відбуватиметься на території європейської країни й це якоюсь мірою вирішує проблему логістики. Отже, питання щодо танкової коаліції зберігається, воно актуальне, підтримується на достатньо високому рівні й це дуже добре».

    Пан Коваленко вважає, що хоч про авіацію конкретики мало, але це питання точно обговорювалося.

    «Я певен, що за зачиненими дверима наші партнери це питання все ж підіймали. Втім, поки вирішили не анонсувати жодних деталей», – каже він.

    Найцікавішим було питання про вступ України до НАТО. 

    «Столтенберг заявив про те, що майже усі країни-члени НАТО на сьогодні погоджуються з тим, що Україна повинна долучитися до Альянсу. Так, прем’єр Угорщини Орбан уже встиг обуритися з цього приводу, але коли прийде час – ніхто його слухати не буде. Не забуваймо про дотації з боку ЄС, за рахунок яких орбанівська партія «Фідес» реалізовує свою популістську політику. Отже, в контексті вступу України в НАТО не варто лякатися угорського фактору», – переконує військовий експерт.

    Втім, повертаючись до рішень «Рамштайну».

    «Попередньо інформації мало. Втім слід розуміти, що про український контрнаступ говорять не тільки в Україні, але й західні партнери, причому на високому рівні. Зокрема, у США. Тому дискусія щодо військової допомоги нашій державі на «Рамштайні» за визначенням не могла бути аморфною та безініціативною. І це варто розуміти. Тому, гадаю, на зустрічі учасники пройшлися по багатьох позиціях, але наразі про це публічно не йдеться. А, можливо, так і було задумано. І це також плюс – мовляв, нехай ворог думає. В будь-якому разі, про додаткову артилерію, снаряди і боєприпаси, їх виробництво, бронетехніку і так далі на «Рамштайні» говорили точно. А виходячи зі сказаного і Резніковим, і Остіном, і Столтенбергом, і Пісторіусом – в цілому зустріч пройшла успішно», – переконує Олександр Коваленко.

    У цілому зустріч у форматі "Рамштайн" пройшла успішно

    Дипломат Вадим Трюхан наголошує на тому, що цей «Рамштайн» став найбільш непублічним.

    «І зрозуміло чому. По-перше, історія з витоком таємної інформації в США багато кого змусила бути набагато обережнішими в комунікації. По-друге, давати зараз будь-яку інформацію про надання Україні якихось нових видів озброєнь – шкодити підготовці до широкомасштабного контрнаступу», – вважає пан Трюхан.

    Якщо ж оцінювати з практичної точки зору цю зустріч, то можна зробити висновок, що вона по-справжньому стала підсумком року існування формату.

    «Фактично жодного анонсування надання нових видів зброї. Водночас доволі багато загальних запевнень в продовжені підтримки України та рішень про надання додаткових боєзарядів для артилерії та систем ППО», – акцентує дипломат.

    Якщо задатися метою виокремити тематичну спрямованість цієї зустрічі, то це безперечно «Рамштайн ППО».

    «Нарешті наші союзники зрозуміли, що це пріоритет з пріоритетів. Шкода лиш, що таке усвідомлення прийшло лиш наприкінці 14-го місяця широкомасштабних бойових дій після вторгнення 24 лютого 2022-го року», – додає Вадим Трюхан.

    А в контексті надання Україні авіації та далекобійних ракет експерт згадав таке: «Буквально протягом останніх днів якось рутинно стало відомо про те, що в розпорядженні ЗСУ вже є легендарні гвинтокрили «Чорний Яструб». Залишається лиш сподіватися, що вже невдовзі українці дізнаються про результати роботи в ЗСУ і сучасних західних літаків, а також балістичних ракет з дальністю від 300 км і більше».

    На те, що попередні підсумки «Рамштайну» виглядають оптимістично, вказує і політичний експерт Євген Савісько.

    «Україна отримає всі обіцяні раніше танки, БТР, БМП, значну частину артилерії  та снаряди до них. Надійдуть нові комплекси ППО та боєкомплекти. Щодо сучасних західних літаків, то тут не буде остаточно зрозуміло, аж поки не почнеться повномасштабний контрнаступ ЗСУ. Є вірогідність, що літаки з навченими українськими льотчиками з'являться в нашому небі без попереднього анонсу».

    Власне подібна тактика широко застосовується під час нинішньої війни з тим аби ворог не підготувався. Так було, наприклад, з протирадіолокаційною ракетою AGM-88D HARM, про передачу якої спершу не оголошувалося. А потім було її бойове використання – у серпні минулого року по тимчасово окупованому Криму, а точніше по аеродрому “Саки”, що у Новофедорівці.

    «Ми завжди хочемо отримати більше. Але варто бути реалістами. Загалом же «Рамштайн-11» пройшов для нас добре», – резюмував пан Савісько.

    Мирослав Ліскович. Київ

    Источник: www.ukrinform.ua

    No votes yet.
    Please wait...
    Поділіться своєю знахідкою

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *