"Це мої збитки, які ніхто не компенсував": малі аптеки потерпають від переоцінки ТОП-100 ліків
Власниця аптек у Херсоні та Миколаєві повідомляє про збитки через переоцінку ліків з ТОП-100. Нові правила призвели до фінансових проблем малого аптечного бізнесу.
Переоцінка препаратів, що увійшли до списку ТОП-100 ліків, ціни на які з 1 березня мали знизитися на 30%, відчутно вдарила по малим аптекам, особливо в прифронтових регіонах. Про це в ексклюзивному коментарі УНН розповіла власниця кількох аптечних пунктів у Херсоні та Миколаєві Лариса Гоман.
Якщо чесно, то в мене й без того проблем вистачає: все знищується, доставок немає. І ще ця постанова… Ми уцінили ліки і отримали збитки, тому що навіть той самий Гідазепам коштує тепер в продажу майже стільки ж, скільки був у закупці. Ще велика різниця була з Фаніганом, краплями від “Фармак”, фармазоліном. Це мої збитки, які ніхто не компенсував. Усе лягло на мене
– розповіла вона.
За її словами, хоча в її аптеках були й невеликі залишки, але переоцінка вилилася у “велику копієчку”.
У мене було чотири аптеки по Херсону, але зараз туди везу лише найнеобхідніше – перев’язку, спирт, бинти. І в Миколаєві є, але вона маленька
– розповіла Лариса Гоман.
Підприємиця додала, що зараз працювати стало набагато тяжче, а фінансове навантаження на малий аптечний бізнес зростає.
Нагадаємо
Постанова Кабінету міністрів України №168 від 14 лютого 2025 року передбачає нові правила регулювання фармацевтичного ринку. Зокрема, було запроваджено обмеження націнок на постачальницько-збутові та роздрібні надбавки для всіх лікарських засобів, а не лише для окремих категорій. Окрім того, постановою заборонено рітейлу укладати маркетингові угоди з фармвиробниками, які давали можливість аптекам робити знижки для пацієнтів, впроваджувати соціальні проєкти і проводити навчання фармацевтів.
Метою постанови було зниження цін на лікарські засоби та підвищення їхньої доступності для населення. Водночас пацієнтські організації застерігали, що надмірне регулювання може призвести до дефіциту ліків, закриття аптек у малих містах і селищах, а також припинення роботи соціальних програм підтримки пацієнтів.
Як повідомили УНН в Державній регуляторній службі, попри те, що ця постанова КМУ регуляторна, вона не проходила їхню експертизу. Там наголосили, що це є порушенням Закону про регуляторну політику.
Источник: www.unn.com.ua