Нова хвиля протестів у Польщі: що сталось

У Польщі набирає обертів протистояння між новим урядом на чолі з прем’єр-міністром Дональдом Туском і консервативною партією Право і справедливість.

Кілька сотень поляків увечері у вівторок, 9 січня, пікетували перед президентським палацом у Варшаві. Ще низка мітингів відбулася перед окружним управлінням поліції міста.
Акції протесту розпочалися після того, як у президентському палаці були затримані колишній міністр внутрішніх справ Польщі, ексглава Центрального антикорупційного бюро Маріуш Каміньський та його заступник Мацей Вонсік.

Переховування в резиденції президента

Раніше польський суд признав Камінського і Вонсіка винними в зловживанні владою. Колишні політики, за інформацією ЗМІ, декілька днів переховувались в палаці президента Анджея Дуди.

Проте офіційно відомо, що арешт відбувся в той момент, коли Дуда запросив членів колишньої правлячої партії до себе в резиденцію. Камінський і Вонсік мали взяти участь у церемонії, запланованій на 11:00 у палаці. В цей час до приміщення завітали правоохоронці. Арешт стався за відсутності Дуди, він саме проводив зустріч з лідером білоруської опозиції Світланою Ціхановською в палаці Бельведер.

Камінський і Вонсік, як зазначають польські журналісти, були здивовані, але не чинили опору. Поліція Варшави не повідомила подробиць затримання, зазначивши лише, що арешт відбувся “згідно з ухвалою суду”.

Ця подія є останньою в ескалації суперечки між новим урядом на чолі з прем’єр-міністром Дональдом Туском і консервативною партією Право і справедливість, яка керувала Польщею вісім років до минулого місяця після її поразки на загальних виборах у жовтні. Дуда тісно пов’язаний із Правом і справедливістю і чітко дає зрозуміти, що виступатиме проти порядку Туска. Зазначимо, що його другий і останній президентський термін триватиме до середини 2025 року.

Протистояння Дуди

Туск звинуватив президента в тому, що він підтримує дії Права і справедливості, щоб “створити хаос і нестабільність” після поразки на виборах, заявивши, що Дуда “повинен припинити це видовище, яке веде до дуже небезпечної ситуації”.

Прем’єр-міністр заявив, що президент країни перешкоджає правосуддю, надаючи притулок злочинцям. На прес-конференції він зачитав розділ кримінального кодексу, який, на його думку, порушив Дуда, який передбачає позбавлення волі від трьох місяців до п’яти років.

“Я просто хочу, щоб президент знав, до чого його політичні друзі підвели. Вони влаштовують йому пастку, а не я”, – сказав Туск.

Рішення суду

Зазначимо, що суперечка зосереджена навколо двох високопоставлених членів Права і Справедливості – колишнього міністра внутрішніх справ Маріуша Камінського та його колишнього заступника Мацея Вонсіка.

Вони були визнані винними у зловживанні владою за дії, вчинені в 2007 році, коли вони були представниками уряду, очолюваному Правом і справедливістю. В грудні 2023 року Камінський і Вонсік були засуджені до двох років позбавлення волі. У понеділок, 8 січня, суд видав наказ поліції заарештувати їх і доставити до в’язниці.

У червні 2023 року Верховний суд Польщі скасував помилування та призначив повторний розгляд справи.

Нова хвиля протестів

Через декілька годин після затримання Камінського і Вонсіка біля президентського палацу почали збиратися протестувальники. Присутні скандували гасло: “Це Польща”. Чимало учасників акції мали біло-червоні прапори.

Około 300 osób protestuje przeciwko działaniom rządu i broni @Kaminski_M_ i @WasikMaciej @Radio_RMF24 pic.twitter.com/6nnT68gP9R

— Magda Grajnert (@MagdaGrajnert) January 9, 2024

Протестувальники заявили, що не очікували, що опозиційні політики будуть затримані саме в президентському палаці.

“Я глибоко засмучений тим, що зараз відбувається в Польщі. Про те, що поліція може незаконно затримувати чесних громадян і чесних політиків, – сказав один з протестувальників, повідомляє радіо RMF FM.

Пізніше під відділком поліції також зібралися прихильники затриманих, які кричали “Політичні в’язні” та “Геть комунізм”.

“Яка у нас тепер свобода? Куди ми прямуємо? До чого доходить ця Польща?” – заявила одна з протестувальниць.

Кілька десятків офіцерів охороняли вхід з передньої та задньої частини будівлі. Перед штабом також з’явилися кілька депутатів.

Натовп скандував “Випустіть депутата”. В результаті правоохоронці затримали 22 протестувальників, які намагались потрапити в середину поліцейської дільниці.

Сюжети СюжетВторгнення Росії в Україну. Онлайн СюжетВтеча століття. Зник небезпечний мафіозі Еквадору СюжетПідсумки 09.01: Забезпечення фронту і вбиті діти СюжетБез світла і опалення. Апокаліпсис в Підмосков’ї СюжетРакетний терор: до чого варто готуватись Україні

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *