Перепис населення України: коли, навіщо, у скільки мільярдів обійдеться

Кабінет Міністрів ще не визначився з методом проведення перепису. Технократи в уряді хочуть провести його в електронному форматі, але соціологи критикують такий підхід.

 

В Україні проходить другий етап пробного перепису населення. Переписувачі будуть ходити по деяких будинках Оболонського району Києва і Пісківської об’єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області з 14 до 23 грудня.

 

Мета цього експерименту – визначити, з якими труднощами зіткнулися обліковці при проведенні перепису у всеукраїнському масштабі в листопаді-грудні 2020 року. Зараз уряд реалізує три різних пілотні проекти з перепису, з яких буде обрано один.

 

Єдиний перепис в історії незалежної України проводився у 2001 році. Тоді нарахували 48 240 902 постійних жителів. За даними Держстату за 2019 рік, чисельність населення України склала 41 940 700 осіб. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Кабмін визначається з форматом перепису населення України

 

Перепис населення проводиться, щоб дізнатися не тільки чисельність населення, але і його склад. Це необхідно для ефективного витрачання бюджетних коштів на соціальну і гуманітарну політику, а також для більш ефективних економічних прогнозів і планування розвитку країни.

 

Переписувачі будуть приходити в будинки, на яких попередньо було вивішено спеціальні оголошення. Інформаційні листівки також будуть у поштових скриньках. Переписувач повинен мати посвідчення з голограмою, планшет, жилет лимонного кольору з логотипом перепису на грудях і спині.

 

Фото: Держстат

 

Документального підтвердження відповідей на питання переписувачів не потрібно. У службі статистики зазначають, персональні дані, отримані під час перепису, розголошувати не мають права і будуть використовувати тільки в статистичних цілях.

 

Під час Всеукраїнського перепису буде поставлено близько десяти питань. Серед них – про трудову міграцію, роботу з дому, національність і володіння мовами, освіту, склад сім’ї, житлові умови і благоустрій.

 

Другий перепис населення в Україні мав пройти у 2012 році, але кілька разів переносився. У підсумку, у 2015 році Кабмін вирішив перенести його на 2020 рік. За даними Держстату, Всеукраїнський перепис населення планується провести в період з 10 листопада до 23 грудня 2020 року.

 

На виконання робіт, пов’язаних з підготовкою і проведенням Всеукраїнського перепису населення, у Бюджет-2020 планується закласти 3,5 мільярди гривень, з яких, 1,3 мільярда піде на оплату праці переписувачів.

 

Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет, який є куратором проекту, заявив, що, згідно з проектом Держслужби статистики, перепис населення обійдеться Україні в п’ять мільярдів гривень.

 

Він припустив, що ефективніше і простіше буде зробити так званий електронний перепис населення, що дозволить заощадити до трьох мільярдів гривень.

 

Така схема проходила б із підключенням потужностей всіх мобільних операторів, Пенсійного фонду і РАЦСу.

 

Як буде проходити електронний перепис:

  • Збір анонімної інформації у мобільних операторів про кількість користувачів і їхнє розташування.
  • Збір даних з реєстрів про дітей в РАЦСах і пенсіонерів у Пенсійному фонді.
  • Проведення “калібрувальних” соцопитувань, з уточненням про кількість SIM-карток в одного жителя.
  • Підстановка даних у математичну модель.

18 грудня прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час відкриття Офісу протидії рейдерству заявив, що на перепис населення необхідний один мільярд гривень.

 

“Якщо нам виділять з бюджету гроші, то вже із середини наступного року ми зможемо почати перепис”, – зазначив прем’єр.

 

За його словами, щоб провести електронний реєстр перепису населення, влада порівняла і зіставила дані шести основних реєстрів фізичних осіб.

 

“Ми зараз намагаємося зрозуміти, наскільки ми можемо за допомогою різних цифрових підходів вийти на один якісний реєстр… Ми намагаємося напрацювати дешеві рішення, щоб отримати швидкі відповіді на свої питання з допустимою похибкою”, – розповів Гончарук.

 

При цьому прем’єр допускає внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік, якщо виявиться, що закладених у ньому коштів на проведення перепису недостатньо.

 

Соціологи, проте, критикують підхід нового уряду України. Зокрема директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова сказала, що не у всіх жителів є мобільні телефони і не вся українська територія покрита вишками зв’язку.

 

Крім того, за її словами, не допоможуть і реєстри, у яких багато “мертвих душ”.

 

“Це буде всього лише оцінка чисельності населення… Ми повинні отримати інформацію про статевозрілий склад. Про сімейні стосунки, тому що нам важливо знати, як побудована сім’я в Україні”, – підсумувала вона.

 

Соціологічна асоціація України, у свою чергу, відзначила п’ять аргументів, які мають посвідчити на користь проведення соцопитування.

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *