Жарт Джо Байдена про “диктаторський” статус Сі Цзіньпіна навряд чи підірве поступовий прогрес у відносинах між США та Китаєм.
Після чотирьох довгих годин переговорів між двома найвпливовішими лідерами світу у відокремленому каліфорнійському маєтку попередня розрядка була закріплена незграбною прогулянкою телевізійників серед високих живоплотів садів у стилі англійського Ренесансу.
Про зустріч Джо Байдена і Сі Цзіньпіна йдеться в матеріалі The Telegraph.
Доглянуті газони відокремленого маєтку Філолі площею 265 га “засвітилися” в романтичній комедії з Дженніфер Лопес “Весільний переполох” 2001 року, але між Джо Байденом і Сі Цзіньпіном не було видно особливого теплих відносин.
Вони йшли в незручному мовчанні, ледь-ледь помахавши рукою і піднявши великий палець вгору перед камерами.
Але, принаймні, вони зустрілися.
“Обидва зацікавлені у зниженні напруженості”
Багатомісячне мовчання і підвищена напруженість у відносинах між двома найбільшими наддержавами світу викликали занепокоєння в часи великої глобальної невизначеності, коли тривають дві гарячі війни на Близькому Сході і в Україні.
Щедрий обід з равіолі з рікоттою, чіпсами з артишоками, смаженою куркою з естрагоном і рисовим пловом не зміг замазати тріщини у відносинах між двома ветеранами-державними діячами, які глибоко скептично ставляться один до одного, але обидва зацікавлені в зниженні напруженості, щоб уникнути військового конфлікту в майбутньому.
“Продуктивна дискусія”
Байден вийшов із зустрічі, повідомивши, що це “одні з найбільш конструктивних і продуктивних дискусій, які ми коли-небудь проводили”, повідомивши про нову співпрацю в боротьбі з наркотиками і відновлення зв'язку між військовими.
Найважливіше те, що він “натиснув кнопку перезавантаження” американо-китайських відносин.
Відновлення прямої військової гарячої лінії, зокрема, може виявитися життєво важливим для уникнення третьої геополітичної кризи в Індо-Тихоокеанському регіоні, де США і Китай мають розбіжності щодо потенційних гарячих точок у Тайванській протоці і Південно-Китайському морі.
“Гра у кота і мишку”
У той час, коли китайські кораблі берегової охорони щодня “грають у кота і мишку” з філіппінськими суднами на спірних морських територіях, дзвінок між військовими лідерами може означати різницю між миром і швидкою ескалацією.
“Пряма” розмова між Сі і Байденом виявила мало спільних позицій щодо найбільш суперечливих питань, включаючи Іран і майбутнє Тайваню — демократичного острова, який Комуністична партія Китаю називає своїм, хоча вона ніколи там не керувала.
“Попередження Сі”
Сі попередив США припинити озброєння Тайваню і відмовився виключити застосування сили для захоплення контролю над ним. Байден підкреслив важливість миру і стабільності в Тайванській протоці і наполягання Вашингтона на збереженні “статус-кво”.
Він підняв гострі питання прав людини в Сіньцзяні, Гонконгу і Тибеті, а також виступив проти Китаю через його примусову зовнішню політику. Китайські державні ЗМІ повідомили, що Сі закликав Сполучені Штати “не планувати придушення або стримування Китаю”.
Що говорить Байден
У час інтенсивної конкуренції збереження відносин між США і Китаєм, за словами Байдена, “раціональними і керованими”, є найбільш реалістичним результатом, на який наразі може розраховувати світ.
“Я знаю цю людину, я знаю його спосіб дій, я дивився йому в очі”, — сказав президент США, який підтримував глибокі стосунки з Сі протягом їхньої довгої політичної кар'єри, але коли його запитали, чи довіряє він своєму колезі, він відповів: “Довіряй, але перевіряй, як каже стара приказка. Саме так я і роблю”.
Домовленість між двома лідерами в майбутньому “піднімати слухавку” і “дзвонити напряму” під час суперечок є, однак, стабілізуючим фактором, оскільки Тайвань і Сполучені Штати наближаються до вирішальних виборів наступного року.
Неочікуваний жарт Байдена про “диктаторський” статус китайського президента може вкрасти заголовки з конструктивного саміту, але навряд чи зруйнує досягнутий поступовий прогрес. Обидві сторони потребують паузи у своєму інтенсивному суперництві.
Але залишається невизначеним, чи витримає перепочинок від напруженості випробування часом, чи відносини знову можуть бути вибиті з колії потенційно бурхливою передвиборчою кампанією в США або іншою важливою зовнішньою подією.
Нагадаємо, після зустрічі із американським президентом Джо Байденом президент Китаю Сі Цзіньпін заявив, що його країна “не буде вести холодну або гарячу війну” з будь-якою нацією.
Источник: www.tsn.ua