Президент Ірану вважає важливим рішення щодо виведення військ для стабільності в регіоні.
У неділю ввечері, 5 січня, президент Ірану Хасан Роухані провів телефонну розмову з президентом Іраку Бархамом Салехом, повідомляє іранське агентство IRNA.
Більше про: Убивство Сулеймані
Роухані, зокрема, назвав важливим для укрепленія стабільності й безпеки в регіоні рішення іракського парламенту про виведення іноземних військ з країни.
Своєю чергою, президент Іраку Бархам Салех назвав великим горем вбивство Касема Сулеймані й заступника глави шиїтського ополчення “Аль-Хашд аш-Шааб” Абу Махді аль-Мухандіса, а також зазначив історичні зв'язки між народами двох країн.
Тим часом офіційні особи Іраку почали підготовку меморандуму про виведення іноземних військ з країни, повідомляє CNN з посиланням на результати телефонної розмови між прем'єр-міністра Іраку Аділь Абдул Махді та міністром закордонних справ Франції Жан-Івом Ле Дріану.
“Іракські чиновники в різних урядових відомствах готують меморандум з викладом правових і процедурних кроків, необхідних для виконання резолюції парламенту щодо виведення іноземних військ”, – йдеться в заяві.
Напередодні парламент Іраку проголосував за резолюцію, яка закликає уряд країни припинити будь-яку іноземну військову присутність. Йдеться, зокрема, і про міжнародну коаліцію на чолі зі США. Дональд Трамп пригрозив Іраку санкціями в “разі ворожості” з боку Багдада – таким чином він відреагував на рішення іракського парламенту щодо виведення військ.
Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду – внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Аль-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.
Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко загострилася: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію американців, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку. Критикують операцію і в США – спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар “невиправданим та провокативним”.
Своєю чергою державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його “неминучу” атаку і врятувала життя американців. “Ризик нічого не робити був величезний”, – заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.
Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війну на Близькому Сході.
4 січня постійний представник Ірану при ООН Маджид Тахтім-Раванчі заявив, що Тегеран помститься за вчинене США вбивство генерала Касема Сулеймані. “Безумовно, Іран не закриє на це очі. Буде помста, Іран відповість так, як вважатиме за потрібне. Час і місце такої відповіді буде визначати Іран”, – вказав посол.
Пізніше 4 січня район в Багдаді, де розташоване посольство США, житловий квартал міста, а також база військово-повітряних сил (ВПС) біля іракської столиці, зазнав ракетних обстрілів.Одна з випущених ракет упала в “зеленій зоні”, а інша – неподалік цього добре захищеного кварталу.