У США вважають, що американці в небезпеці після ліквідації генерала.
“Смерть Америці!” – з такими гаслами тисячі людей пройшли за труною одного з найвпливовіших іранських генералів Касема Сулеймані. Він загинув напередодні під час американського авіаудару. І президент Трамп переконує, що його завдали, аби “зупинити війну, а не розв'язати її”, йдеться у ТСН.19:30.
Поки президента США критикують за рішення ліквідувати Сулеймані, Іран, за повідомленнями, може мобілізувати добре озброєних союзників в інших країнах, аби помститися за смерть генерала.
Кортеж з труною генерала пересувається іракськими вулицями під охороною поліції і супроводжують його антиамериканські гасла. Дістається навіть організаторам похорону, бо везуть тіло Касема Сулеймані на авто марки “Шевроле”, виготовленому у Сполучених Штатах.
Вбивство Сулеймані – це була спроба зупинити війну, запевняє Дональд Трамп. Американський президент називає його “терористом номер один” і твердить – Сулеймані відповідальний за смерті тисяч американців, і він не лише стояв за нападом на американське посольство у Багдаді цього тижня, а й готував нові атаки.
“Американські військові завдали досконалого удару, внаслідок якого ватажка терористів Касема Сулеймані було вбито. Він готував напади на американців. Він планував дуже серйозну атаку, і ми ліквідували його”, – заявив Трамп.
Вбивство Сулеймані планували з кінця грудня – після обстрілу американської військової бази в Іраку, повідомляє агентство Bloomberg. Про свої плани Трамп повідомив лише деяких чиновників і не розповів Конгресу з міркувань безпеки. Утім, критикують його за те, що не продумав наслідків. Трамп підкинув динаміт до порохової діжки, каже його політичний суперник і колишній віце-президент США Джо Байден, адже нині загроза для американців зросла.
“Це різко збільшило перспективу і ризик війни з Іраном та небезпеку для американців”, – впевнений Байден.
Сулеймані – не лише права рука верховного лідера Ірана Аятолли Хаменеї. Його також називають людиною, що вмовила Путіна втрутитись у війну в Сирії. На Сулеймані покладають відповідальність за смерті американських військових, причетність до нападів на Ізраїль, посилення впливу Ірану на Ірак та жорстоке придушення іракських протестів. Його вважають рушійною силою іранської політики, яка намагалася створити союз шиїтських держав. Стратегом, що відповідав за військові ініціативи Ірану. І людиною, що мала колосальний вплив в Іраку, Сирії, Лівані та Ємені.
Він два десятиліття працював над мережею озброєних союзників Ірану на Близькому Сході. Саме її Тегеран може використати для ударів по американцях, якщо, як обіцяв, мститиметься за смерть Сулеймані.
Вже сьогодні парламент Іраку збереться, аби ухвалити рішення, “що мають покласти край американській присутності в країні”. Тренувальні місії в Іраку з міркувань безпеки призупиняють НАТО, Швеція та Німеччина.
Труну з тілом Сулеймані везуть на південь Іраку, до священного шиїтського міста, де й поховають. На одній з іранських мечетей у священному для мусульман-шиїтів місті замайорів червоний прапор – такий вважають закликом помститися за вбитого.
Кореспондент ТСН Катерина Федорченко
Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду – внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Аль-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.
Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко спалахнула: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію американців, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку. Критикують операцію і в США – спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар “невиправданим та провокативним”.
Своєю чергою державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його “неминучу” атаку і врятувала життя американців. “Ризик нічого не робити був величезний”, – заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.
Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війну на Близькому Сході.