Так званий “імунітет комбатанта”, який забороняє переслідувати військових в іноземних країнах – проти цієї четвірки застосувати не можна.
Підозрюваних у справі збитого над Донбасом малайзійського Боїнга судитимуть за законами Нідерландів, які передбачають суворі покарання. Таке заявили в тамтешній прокуратурі. І постановили: на підсудних не поширюється так званий “імунітет комбатанта”. Це поняття з міжнародного права, яке означає, що учасники військових конфліктів інколи звільняються від кримінальної відповідальності. У спеціальному судовому комплексі Схіпгол на околиці Амстердама сьогодні продовжилися слухання, які мають визначити винних у трагедії.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Сьогодні нідерландська прокуратура, яка виступає стороною обвинувачення у цьому процесі – зосередилася на ролі перших чотирьох фігурантів справи, яких звинувачують у причетності до трагедії. І почала із того, що пояснила – на думку прокурорів, їх дійсно можна судити за законами мирного часу, і можна судити у Нідерландах.
Так званий “імунітет комбатанта”, який забороняє переслідувати військових в іноземних країнах – проти цієї четвірки застосувати не можна. Бо для цього мають бути дотримані жорсткі умови. Це має бути міжнародний конфлікт. Військові мають належати до офіційних збройних сил. І вони не можуть порушувати міжнародне гуманітарне право.
І саме міжнародне гуманітарне право на думку нідерландської прокуратури і на думку міжнародного слідства, масово порушували учасники незаконних збройних формувань, що називають себе “ДНР”.
“Знущання, приниження, тортури – все це відбувалося у порушення правил військових конфліктів. У перехоплених переговорах бойовики регулярно згадували про ув’язнення людей у підвалах. Існують звіти міжнародних організацій про те, що відбувалося у цих підвалах. Вони містять страти, тортури, нелюдське ставлення у широких масштабах”, – сказав прокурор Вард Фердинандуссе.
Цікаво, що про природу конфлікту на сході України прокуратура вирішила не висловлюватися. Каже, що на даний момент в цьому нема необхідності, і без цього є підстави судити перших чотирьох обвинувачених. Але якщо суд вирішить, що це варто зробити, матеріали справи дозволять це зробити.
Читайте також:
Турчинов назвав "невдалим фейком" закиди Міноборони РФ у причетності України до катастрофи МН-17
Нарешті, ще одна гучна заява, яка пролунала в залі суду сьогодні. Нідерландський прокурор Вард Фердинандуссе заявив, що попри те, що російський уряд завжди відкидає звинувачення у причетності до конфлікту, і вплив на збройні групи на окупованій частині Донбасу, слідство встановило, що як мінімум в липні 2014-го, коли сталася трагедія, Росія була безпосередньо причетна до збройного конфлікту.
Слідство зібрало свідчення, що Російська Федерація постачала збройним групам на Донбасі зброю, засоби для секретної комунікації, якими користувалися бойовики, і за допомогою яких Росія контактувала із ними. Росія була причетна до рекрутингу бойовиків і платила їм.
Також слідство з’ясувало, що російські службовці брали участь в організації та координації збройних груп, і справа містить також дані про пряму участь Росії в конфлікті. Зокрема, здійснювала атаки артилерією, підтримку з повітря, і доправляла військових через кордон.
Зараз суд триває, і прокуратура обіцяє більше розповісти про безпосередню роль перших чотирьох обвинувачених у трагедії.