США планують розширити Радбез ООН: хто може увійти до її складу

США запропонують додати до Радбезу ООН шість постійних учасників, проте без надання цим країнам права вето. 

Сполучені Штати запропонують розширити склад Ради Безпеки ООН, додавши ще 6 країн до тих 5, які вже є.

Про це повідомляє The Washington Post.

За інформацією видання, наразі представниця президента Байдена в ООН Лінда Томас-Грінфілд консультується із дипломатами 193 держав-членів організації щодо потенційного розширення Ради перед щорічною зустріччю світових лідерів у Нью-Йорку восени.

Постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд / Фото: Associated Press

Очікується, що США запропонують додати до Радбезу ООН шість постійних учасників, проте без надання цим країнам права вето. 

“Пропозиція США відображає бажання Байдена визнати вплив країн, що розвиваються, і вирішити загальне розчарування нинішніми членами ради та їхньою нездатність зупинити глобальні конфлікти, зокрема війну в Україні”, – зазначають у WP.

На засіданні Генеральної Асамблеї ООН у вересні минулого року Байден говорив про свою підтримку додавання нових постійних місць до ради, включаючи місця для країн Африки та Латинської Америки.

Хто зараз входить до складу Радбезу ООН

Нагадаємо, що від моменту створення Організації Об’єднаних Націй після Другої світової війни Сполучені Штати, Франція, Британія, Китай і Радянський Союз — пізніше Росія — володіли правом вето з питань війни та миру як п’ять постійних членів Ради Безпеки.

Непостійні члени Ради Безпеки ООН обираються за географічним принципом, а саме:

  • п'ять — від країн Африки і Азії;
  • один — від країн Східної Європи;
  • два — від країн Латинської Америки;
  • два — від країн Західної Європи та інших країн.

Які країни можуть потрапити до Радбезу у якості постійних учасників

Провідні країни, що розвиваються, включаючи Бразилію та Індію, давно прагнуть змінити Радбез, оскільки, як вони стверджують, вона не представляє погляди та інтереси глобального Півдня — Африки, Азії та Латинської Америки.

У виданні припускають, що до складу постійних членів Ради безпеки ООН можуть додати Німеччину, Японію та Індію. Такоє є шанси у Бразилії та принаймні однієї африканської країни.

Водночас, призначення однієї країни неодмінно може викликати протест з боку іншої. Наприклад, Китай, найімовірніше, блокуватиме включення до Радбезу Японії чи Південної Кореї.

А Пакистан виступатиме проти включення до складу Радбезу Індії. “Це недемократично; це нерівно; це суперечить принципу суверенної рівності держав, який є частиною статуту [ООН]”, — сказав Мунір Акрам, представник Пакистану.

Африканські країни, які становлять майже 30 відсотків членів ООН, вимагали два постійних місця з правом вето, але так і не визначили, які це країни.

Фактор Росії

Ця пропозиція надійшла в той момент, коли війна в Україні разом із зростаючими викликами з боку Росії та Китаю ілюструють мінливий характер світу.

Річард Гован, директор Міжнародної кризової групи ООН, заявив, що Рада Безпеки не виконала свого мандату. “Але чим більше ООН занепадає, тим більше роздробленим стане світ”, – сказав він.

Вашингтон стикається з гострими проблемами в досягненні будь-якого консенсусу у світі, що стає все більш роз’єднаним. Адміністрація Байдена прагне забезпечити, щоб Організація Об’єднаних Націй і надалі залишалася центральним інструментом для запобігання війнам.

Проте РФ використовує право вето на свою користь і блокує будь-яке вирішення війни в Україні.

Реформа Радбезу послабить Захід?

“Будь-яка реформа Ради безпеки цілком може зменшити вагу Заходу. Отже, це реальність”, – сказав високопоставлений дипломат ООН на умовах анонімності. “І питання в тому, чи справді ми зараз наполягаємо на цьому? Чи це просто гарна риторика, що ми хочемо це зробити, чи ми справді серйозні, коли кажемо, що хочемо зробити це зараз?”

Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський “наїхав” на ООН і Червоний Хрест за ігнорування катастрофи на Каховській ГЕС.

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *