У Лондоні вже запланували вечірку з нагоди Brexit.
Велика Британія проводить свій останній день у складі ЄС. Вже сьогодні об 11 вечора за місцевим часом відбудеться остаточне розлучення. Усі формальності були узгоджені напередодні із Європарламентом. З якими почуттями проводять останній день громадяни Великої Британії у складі Євросоюзу, розповідає кореспондент “Радіо Свобода” Григорій Жигалов в ефірі “ТСН.Ранок”.
Брюссель вже залишають європейські депутати від Великої Британії та працівники британських офісів при євроінституціях. Центральну площу Брюсселя на знак прощання із Британією напередодні ввечері світловим шоу розфарбували у кольори британського прапору.
“Для британців у Брюсселі – це кінець. Дуже прикро. Ми зібралися тут, тому що ми почуваємо себе пограбованими і тому, що ми хочемо висловити солідарність європейцям. Ми європейці і маємо бути частиною Європи”, – кажуть британці.
Але якщо на континенті сумують, то в Британії прихильники Brexit готуються до святкування. Сьогодні ввечері в Лондоні запланована спеціальна вечірка. Хоча, напередодні були протести.
Ось що кажуть на вулицях: “Маю дивні почуття. Сум і водночас вдячність за час, який ми провели разом з ЄС. Тепер ми змінили наші заклики. Немає сумнівів у тому, чи приєднаємось ми до ЄС знову. Існує лише питання, коли це відбудеться”.
На будинку уряду висить спеціальний годинник, який буде відраховувати час до Brexit. А сам уряд на півночі Англії збирається на спеціальну зустріч, щоби поговорити про майбутнє. За годину до офіційного виходу з ЄС, прем’єр королівства звернеться до нації.
Британія перестане бути членом ЄС о 23:00 за місцевим часом (21:00 за київським часом).
Як відомо, угода про Brexit забезпечує впорядкований вихід Сполученого Королівства із блоку. Вона охоплює права громадян, фінансові розрахунки між двома сторонами, перехідний період, протоколи щодо Ірландії та Північної Ірландії, Кіпру та Гібралтару та інші питання. Зокрема, угода передбачає врегулювання прав майже 3,2 мільйона громадян ЄС у Британії і 1,2 мільйона британців в ЄС. Вони будуть і надалі жити і працювати за старими правилами.
В рамках договору визначені суми, які Лондон повинен компенсувати Брюсселю.
Сторони також домовилися, що після Brexit кордон між британською Північною Ірландією, яка входить до складу Великої Британії, та членом ЄС Ірландією буде залишатися відкритим.
Центральним пунктом цього документа є перехідний період, що триватиме до кінця 2020 року. Протягом цього часу Велика Британія залишатиметься в митному союзі і збереже доступ до внутрішнього ринку ЄС. У сфері пересувань людей і товарів також нічого не зміниться. У майбутні 11 місяців має бути визначено, як буде здійснюватися співпраця між Брюсселем і Лондоном надалі.
24 січня президент Європейської Ради Шарль Мішель та очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підписали угоду про вихід Великої Британії з Європейського Союзу. Того ж дня свій підпис під угодою про Brexit поставив і прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Кореспонденти “Радіо свобода” Григорій Жигалов та Марек Гайдук