Поки в США у космос літають вже приватні компанії, Росія відправляє на орбіту актрису і режисера.
Росія відправила на Міжнародну космічну станцію знімальну групу у спробі розбудити ентузіазм щодо своєї космічної програми, яка все слабшає.
У вівторок із Байконура стартував корабель Союз для зйомок першого космічного художнього фільму.
Як повідомляє Роскосмос, фільм повинен сприяти “популяризації космічної діяльності Росії та героїзації професії космонавта”. Директор Роскосмосу Дмитро Рогозін приписує фільму, співпродюсером якого він є, сильну пропагандистську мету.
Про що кіно
Робоча назва картини – Виклик. Перед кардіохірургом Євгенією, яку грає Юлія Пересільд, стоїть завдання прооперувати серце космонавта на космічній станції. Космонавт переніс серцевий напад у космосі і не пережив би політ на Землю.
Щоправда, колишні космонавти відразу розкритикували сценарій за нереалістичність. “З точки зору хірургії, максимум на станції можна зашити посудину, пришити шкірний клапоть. Ніяких порожнинних операцій, ніяких серйозних судинних операцій, ніякої нейрохірургії”, – заявив колишній космонавт Олег Котов.
Нова гонка
Для авторів Виклику було особливо важливо випередити американський космічний кінопроект Тома Круза, який повинен був початися на МКС цієї осені, але зйомки відклали. У РФ тут же почали розповідати про російсько-американське змагання за першість у космосі.
“За це доводиться платити ціну, яку навряд чи можна висловити в цифрах. Щоб надати актрисі й режисеру місця на борту Союз-МС 19, довелося відкласти державну космічну програму, в рамках якої професійні космонавти літають на МКС і назад. Росіянин і американець, які спочатку повинні були повернутися 17 жовтня з попередньою капсулою Союз-МС 18, залишаться на МКС на півроку довше”, – йдеться у статті німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Нові пріоритети
Пріоритет кінопроекту над науковими цілями космонавтики розкритикували навіть у Роскосмосі: керівник програми пілотованих космічних польотів Сергій Крикальов, єдиний колишній космонавт у керівництві відомства, був знятий зі своєї посади в червні після критики на адресу Виклику. Але після того, як Крикальова підтримали колеги-космонавти, Рогозін поновив його на посаді. Політичний функціонер, який не має досвіду роботи в космосі, очевидно, не захотів втрачати ще більше підтримки серед шанованих російських космонавтів.
Реальний стан справ
По той бік фільму космонавтика Росії відстає від космонавтики своїх великих суперників зі США. З кінця 2020 року американські астронавти більше не залежать від капсул Союз, а можуть використовувати для польотів на МКС приватні американські ракети. Компанія Space X Ілона Маска також витіснила Роскосмос на комерційному ринку запусків супутників. Рогозін регулярно намагається відвернути від цього увагу, жартуючи у Твіттері над Маском, і прагне зблизитися з Китаєм у планах зі створення станції на Місяці. Але Роскосмос вважають молодшим партнером Пекіна. Він навряд чи просувається у власних розробках. Російське космічне агентство не приваблює талановиту молодь: хоча Рогозін заробляє більше, ніж глава американського NASA, фахівці і вчені заробляють у Роскосмосі мало. Відомство раз у раз миготить у негативних заголовках, як, наприклад, у липні, коли МКС небезпечно нахилилася після стикування з російським дослідницьким модулем Наука, в якому відбулося мимовільне включення двигунів. Будівництво цього модуля почалося в 1995 році і мало завершитися в 2007 році, проте неодноразово виникали затримки.
За даними Роскосмосу, російський сегмент МКС із 2024 року можна буде використовувати тільки з “додатковими ризиками” через те, що він застарів. Росія хоче піти з МКС і побудувати власну космічну станцію, в якій Рогозін обіцяє зробити “модуль для туристів”, щоб надолужити згаяне в боротьбі за багатих космічних мандрівників. Однак із нового далекосхідного космодрому Східний, як і раніше, можна запускати тільки старі космічні кораблі Союз. Інші стартові майданчики недобудовані, а на те, що багато мільярдів рублів, виділені на будівництво, витекли в корупційні канали, вказував уже навіть президент Володимир Путін, але ніякі заходи не були вжиті. Згідно з розслідуванням борців із корупцією, Рогозін та його сім’я скупили безліч об’єктів нерухомості в Москві і Підмосков’ї, і це майно неможливо пояснити задекларованими доходами. Однак подібні викриття не завдають главі Роскосмосу особливої шкоди.
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet
Читайте Korrespondent.net в Google News
Источник: www.ua.korrespondent.net