75 років тому звільнили в'язнів табору смерті.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначають 27 січня. 75 років тому звільнили в'язнів Аушвіцу – найбільшого нацистського табору смерті. До польського міста Освенцим прибули лідери різних країн, а також ті, кому вдалось пережити Голокост. З одним із колишніх в'язнів-українцем поспілкувалися кореспондентка ТСН.19:30.
Коли 75 років тому воїни Першого українського фронту зайшли до табору смерті, то вцілілими знайшли 7600 людей. За роки роботи фабрики смерті тут закатували більше мільйона людей.
Коли німецько-нацистьскі війська тікали звідси, то підірвали газові камери і крематорії. Залишили тут лише немічних і хворих. Думали, що люди загинуть і заберуть з собою свідчення злочинів, але вони вижили.
Цього дня ті, кому вдалося вижити, йдуть із вінками до стінки розстрілів. У 1945 вони були дітьми чи підлітками, але в пам'яті тримають усе. Ось дідусь витирає сльози смугастою шапкою.
Це в'язень Аушвіцу і ще трьох нацистських таборів, харків'янин Ігор Маліцький. Ми зустрілись із ним а готелі біля Аушвіца. “Для мене найстрашніше було – це номер на руці. Потім жінки і діти. Я про себе не думав”, – каже Ігор Маліцький. Він згадує, як бачив мертвих. Тому поки є можливість, він розповідатиме про жахіття Аушвіцу.
Найбільше в Аушвіці знищили євреїв майже з усіх країн Європи – близько мільйона. Тисячі поляків, ромів, білорусів, українців, радянських полонених, загинули тут. Загалом представники 20національностей.
Сьогодні пам'ять закатованих вшановували у символічному місці. Там, куди ешелонам завозили людей на смерть. Серед присутніх делегації десятків країн, представники різних релігій та найшанованіші гості колишні в'язні.
“Важко приховати почуття. Я стою тут, перед вами і не розумію, чи це правда чи я марю, що я тут з вами 75 років по тому, що сталося тут. Страшні муки були тут, мій номер був 45 тисяч 554”, – згадує вцілілий.
Не допустити повторення цього нелюдського злочину – про це сьогодні говорили президенти Польщі та України. “Добро та милосердя сильніші за будь-які геополітичні амбіції. Добро та милосердя я впевнений завжди переможе”, – каже Володимир Зеленський.
Ці колишні в'язні, які щороку знаходять в собі сили прїжджати на місце їхніх нічних жахіть, своїм життям показують тріумф над насильством і бажанням знищити цілі народи.
Кореспондентка ТСН Олена Мацюцька.