Лідери трьох країн засудили недавні атаки на сили коаліції в Іраку.
У неділю, 5 січня, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Емманюель Макрон і прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон поширили спільну заяву, в якій закликають Іран відмовитися від силових акцій.
Текст заяви був опублікований в Twitter офіційного представника Кабміну ФРН Штеффена Зайберта.
Gemeinsame Erklärung von Bundeskanzlerin #Merkel, Präsident @emmanuelmacron und Premierminister @borisjohnson über die Situation in #Irak. pic.twitter.com/re965u7CP5
— Steffen Seibert (@RegSprecher) January 5, 2020
“Ми засудили недавні атаки на сили коаліції в Іраку і глибоко стурбовані негативною роллю, яку грав Іран в регіоні, особливо за допомогою Корпусу вартових ісламської революції і підрозділу “Аль-Кудс” під командуванням генерала [Касема] Сулеймані”, – наголошується в заяві.
“Ми закликаємо, перш за все, Іран, відмовитися від подальших силових акцій або їх підтримки. Ми закликаємо Іран скасувати всі заходи, які не відповідають СВПД (Спільному всеосяжному плану дій щодо іранської ядерної програми – ред.)”, – зазначили Меркель, Макрон і Джонсон.
У спільній заяві лідери трьох країн також закликають владу Іраку забезпечити необхідну підтримку очолюваної США антитерористичної коаліції. Вони також наголосили, що збереження коаліції – це важливо.
“Ми наголошуємо нашу підтримку забезпечення суверенітету і безпеки Іраку. Ми підтверджуємо наші зобов’язання щодо продовження боротьби проти “Ісламської держави””, – йдеться в заяві.
Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду – внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Аль-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.
Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко загострилася: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію американців, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку. Критикують операцію і в США – спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар “невиправданим та провокативним”.
Своєю чергою державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його “неминучу” атаку і врятувала життя американців. “Ризик нічого не робити був величезний”, – заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.
Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війну на Близькому Сході.
4 січня постійний представник Ірану при ООН Маджид Тахтім-Раванчі заявив, що Тегеран помститься за вчинене США вбивство генерала Касема Сулеймані. “Безумовно, Іран не закриє на це очі. Буде помста, Іран відповість так, як вважатиме за потрібне. Час і місце такої відповіді буде визначати Іран”, – вказав посол.
Пізніше 4 січня район в Багдаді, де розташоване посольство США, житловий квартал міста, а також база військово-повітряних сил (ВПС) біля іракської столиці, зазнав ракетних обстрілів.Одна з випущених ракет упала в “зеленій зоні”, а інша – неподалік цього добре захищеного кварталу.