Ціна миру: як Молдова живе із замороженим конфліктом і російськими солдатами на власній території – світові новини

У червні 1992 року було оголошено перемир'я.

Майже три десятиліття Молдова живе із замороженим конфліктом і російськими солдатами на власній території. Попри усі намагання Кишинева й Європи їх прибрати, вони звідти не йдуть. Знімальна група ТСН.19:30 поїхала до сусідньої Молдови і шукала відповідь на питання: чи є вихід з глухого кута війни.

Колишній комбат карабінерів Анатолій Караман привіз ТСН на колишні позиції його загону поблизу Дубосарів. У 1992 році він зі своїми бійцями тричі звільняв місто від бойовиків і тричі був наказ відступити. “Я плакав, хлопці плакали. Як залишити наше місто? Ми його так важко взяли”, – згадує.

Читайте також:

Пристайко назвав дії Зеленського щодо Донбасу останньою спробою не допустити там "Придністров'я"

Карабінери відступили до села Погребя, де і зупинилася лінія фронту. У червні 1992 року оголосили перемир'я, а вже у липні молдовський лідер Мірчі Снєгур підписав мирний договір із Президентом РФ Борисом Єльциним. Від того часу відбулося безліч перемовин і референдумів у Придністров'ї за приєднання до Росії. Москва вимагає від Кишинева конфедерацію із сепаратистами Придністров'я.

Відео

Результат домовленостей з Росією: як живе досі невизнана республіка Придністров'я                                    

Чого варті домовленості з Росією, можна зрозуміти на прикладі невизнаного Придністров'я. Майже три десятиліття Молдова живе з замороженим конфліктом і російськими солдатами на власній території. І, попри усі намагання Кишинева й Європи їх прибрати, не йдуть. Знімальна група ТСН поїхала до сусідньої Молдови і шукала відповідь на питання: чи є вихід з глухого кута війни.  

На нинішніх блокпостах з російськими військовослужбовцями є і БТРи та інше озброєння, але за всіма домовленностями цього блокпосту тут, вглиб молдовської території не мало бути.

Читайте також:

"Зараз там "Придністров'я". Зеленський розповів про ставлення до замороження конфлікту на Донбасі

Цей блокпост на формально молдовській території росіяни встановили через багато років після війни на а десятки кілометрів ближче до молдовської столиці від кордону із Придністров'ям. На спротив молдовани не наважилися, а у 2012 році російський солдат застрели місцевого мешканця Вадима Пісарєва, який не зупинився на блок-посту так званих миротворців.

“Вимоги російського миротворця незаконні, він тут ніхто. Він стежить тільки за тим, щоб жоден танк, жоден збройний людина не проник туди”, – каже Анатолій Караман.

За цей злочин донині не відповів жоден російський солдат або офіцер. Багато років по тому, Президент Молдови Ігор Додон чи не щотижня літає до Москви. Там зустрічається з Путіним і навіть патриархом Кирилом. На колишню армію тепер грошей немає.

Тепер у сепаратистів така ж армія, як і у Молдови, а це п'ять тисяч. Гуманітарні вантажі із Росії її постійно підсилюють, а в авангарді майже двотисячний офіційний контингент російської армії. Скільки там наспраді російського війська, не знає ніхто. Придністров'я перетворилася на казарму.

Тим часом економічні зв'язки Кишинева і Тирасполя міцніють. Молдова залежить від сепароатистів, бо ті продають їй електрику, звідти йде російський газ. Придністровці торгують із Європою через Молдову, але живуть самі по собі. Утім, змінити цей статус не може ніхто. “Україна через 30 років. Я думаю, що ми ще будемо тут. Україна в тому ж форматі, але бідніше, розруха, людей втече ще пару мільйонів, як в нашій країні. У нас було чотири мільйони, зараз два з чимось мільйони. Якщо українці цього хочуть, то нехай продовжують Нормандський формат”, – каже колишній комбат.

На відміну від молдован в Україні лінія фронту далеко від столиці. Відстань від останнього російського блокпосту Придністров'я до Кишинева не перевищує і 20 кілометрів. Це постріл однієї гармати, яких у російських військ Придністров'я більш ніж достатньо.

Кореспондент ТСН Дмитро Мороз.

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *