Вибухова справа «туристів із Солсбері»: Чехія обурена, Кремль мститься

Вибухова справа «туристів із Солсбері»: Чехія обурена, Кремль мститься

19.04.2021 12:30

Укрінформ

Прага вправі очікувати на солідарність партнерів, як це було з отруєнням Скрипаля

Заява Чехії про видворення рекордної кількості співробітників посольства іноземної держави – 18 російських дипломатів – була в суботу ввечері, немов грім серед ясного неба. Прем’єр країни Андрій Бабіш із віцепрем’єром Яном Гамачекем на спільному брифінгу поінформували про таке рішення і пояснили, що йдеться про справу більш як 6-річної давнини. 

ДЕТОНАЦІЯ ЧЕРЕЗ РОКИ 

Чесько-російські відносини останнім часом назвати безпроблемними не зміг би навіть затятий оптиміст. Напруження наростало ще до того, як рік тому, 3 квітня 2020-го, на площі Інтербригади в Празі було демонтовано пам’ятник радянському маршалу Івану Конєву – хоча тоді вибухнув великий дипломатичний скандал. Через 2 місяці додався скандал «рициновий»: уряд Чехії оголосив двох працівників російського посольства персонами нон-ґрата через те, що один із дипломатів надіслав чеській стороні інформацію про сплановане отруєння чеських політиків, яка виявилася неправдивою. Невдоволення Москви викликало і видворення в 2018-му Чехією трьох російських дипломатів на знак солідарності з Великою Британією, де два російських агенти ГРУ здійснили замах на ексшпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію за допомогою «Новічка». До того часу широкому загалу ця назва ще не було відома. Як і імена двох агентів – Олександра Петрова та Руслана Боширова (вони ж Олександр Мишкін і Анатолій Чепіга – саме ті, кого Путін зробив героями Росії в 2015 році).

І ось ці два прізвища, про які вже, здавалося б, забули після «зіркового» виступу «туристів із Солсбері» на пропагандистському каналі Russia Today, раптом спливають знову. В Чехії.

Самі ці два обличчя ми бачимо в оголошенні поліції Чеської Республіки про розшук.

Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách. https://t.co/SJ5Opg5gXD#policiepp pic.twitter.com/oACMrPYSbg

— Policie ČR (@PolicieCZ) April 17, 2021

Поліція разом із Національним центром боротьби з організованою злочинністю кримінальної поліції та слідчою службою розшукують цих двох громадян у зв'язку з розслідуванням обставин вибухів на складах із боєприпасами у Врбетицях (Морава) 16 жовтня та 3 грудня 2014 року. Під час першого інциденту загинули двоє людей.

Встановлено (зокрема, через дані пасажирів авіарейсів), що два зазначених персонажі перебували в Чехії у період з 11.10.2014 до 16.10. 2014: спочатку в Празі, потім у Моравсько-Сілезькому та Злінському краях. Причому використовували щонайменше 2 комплекти ідентифікаційних документів: російські паспорти на ім’я Олександра Петрова та Руслана Боширова, а також паспорт Молдови на ім’я Ніколая Попа та паспорт Таджикистану, виданий на ім’я Руслана Табарова.

Чоловіки під виглядом підприємців зажадали пропуски на склад, надавши копії паспортів. Оператор видав їм дозвіл на в’їзд на територію комплексу на період з 13 по 17 жовтня. Вибух на складі боєприпасів №16 стався 16 жовтня о 9:25. Поліція поки що не має прямих доказів (і в цьому основна проблема) того, що обидва чоловіки насправді входили в комплекс, але вважають цю гіпотезу надзвичайно реалістичною. Підтверджено, що вони перебували в регіоні в цей період за день до вибуху.

Зв’язок між підозрілими «туристами» та інцидентом на складах встановили вже через кілька днів, однак те, що йдеться про агентів ГРУ, зрозуміли лише після викриття злочину в Солсбері.

Андрій Бабіш

«На підставі чітких доказів, отриманих під час розслідування силами безпеки, я вимушений зазначити, що існує обґрунтована підозра щодо причетності офіцерів російської спецслужби ГРУ, підрозділу 29155, до вибуху складів боєприпасів у комплексі Врбетицях у 2014 році», – констатував прем’єр Андрій Бабіш під час короткого брифінгу суботнього вечора.

БОЛГАРСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ СЛІД

Ситуація зі складами у Врбетицях не зовсім проста. Ці два, принаймні, не належали Міноборони, але були орендовані на тривалий час у державної компанії Vojenský technický ústav приватною фірмою з Острави Imex Group. Амуніція, яка на них зберігалася, належала, за даними ЗМІ, бізнесмену з Болгарії та призначалася для продажу в треті країни. Серед отримувачів називають, зокрема, Україну.

За деякими припущеннями, агенти спочатку планували підірвати арсенал, коли він буде в дорозі або прибуде до Болгарії. Швидше за все, вибухівку було закладено з тим, аби рвонуло пізніше. Якби зброю було знищено за допомогою вибухового пристрою, розміщеного у вантажі, це могло б завдати шкоди торговцеві в очах його партнерів. Невідомо, що відбулося, але щось пішло не так і перший вибух стався в незапланований час.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *