Суперліга: еволюція чи війна?

Суперліга: еволюція чи війна?

19.04.2021 16:38

Укрінформ

Елітарний футбольний турнір планують запустити вже у серпні, річний дохід – 4 мільярди євро.

У неділю ввечері 12 топ-клубів Європи оголосили про запуск Суперліги. Як новий турнір змінить сучасний футбол в матеріалі Укрінформ.

Що сталося?

В Суперлізі буде 20 команд – 15 постійних, 5 – змінних. Поки незрозуміло як саме змінюватимуться клуби. Фундаторами Суперліги стали: «Манчестер Юнайтед», «Ліверпуль», «Манчестер Сіті», «Арсенал», «Челсі», «Тоттенгем», «Барселона», «Реал», «Атлетіко», «Інтер», «Мілан» і «Ювентус». Президент «Реала» Флорентіно Перес очолив нове змагання. Його заступники – Джоель Глейзер («МЮ») і Андреа Аньєллі («Ювентус»).

Формат турніру наступний: дві групи по 10 команд. Кожен грає з кожним в два кола, тобто кожен учасник гарантовано проведе 18 матчів – в новому форматі ЛЧ тільки 10. З групи виходять по три кращі команди, а четверта і п'ята грають два матчі за плей-офф. Чвертьфінали та півфінали пройдуть в два матчі, а фінал буде в кінці травня – один матч на нейтральному полі.

Почати планують в серпні 2021-го. Матчі гратимуть в середині тижня (замість ЛЧ), тому команди зможуть грати в своїх чемпіонатах. Звісно, якщо їх допустить УЄФА.

Стартова виплата 15 засновникам – 3,5 мільярда євро (суми від 89 до 310 мільйонів). Ці гроші радять витратити на відшкодування збитків через порожні стадіонів під час пандемії. Всього за перший час обіцяють розподілити між європейськими лігами і клубами 10 мільярдів євро за механізмом солідарності – тобто дістанеться і тим, хто в турнірі участі не бере.

Офіційна реакція футбольної влади

УЄФА погрожує виключити «елітних сепаратистів» з усіх турнірів (включно з національними чемпіонатами). Клубам підготували позов на 50 мільярдів євро, а футболістам цих клубів заборонять грати за збірні. Проти Суперліги висловилась ФІФА, національні федерації та всі топ-чемпіонати Європи, Асоціації європейських клубів.

Найцікавіше, що у Суперлізі немає «Баварії» і «ПСЖ». Німці дуже обережно висловились стосовно цієї ідеї і поки що проігнорували пропозицію приєднатися. Що стосується «ПСЖ», то президент парижан Нассер Аль-Хелайфі входить до ради директорів УЄФА, а також очолює beIN Media Group – катарський мовник заплатив УЄФА мільйони доларів за право транслювати ігри ЛЧ.

Найгірше, що може статися вже зараз – це УЄФА призупинить Лігу чемпіонів і Лігу Європи, а в Англії, Італії та Іспанії зупинять національні чемпіонати. Втім, це дуже спірні рішення. Ніхто не хоче залишитися без футболу. Топові ліги та УЄФА можуть знову втратити мільйони євро.

Це все через гроші?

Так. І через владу. Топові клуби Європи знають, що можуть збільшити свої доходи в кілька разів, якщо створять елітарний закритий клуб. При цьому, вони не хочуть віддавати частину доходів УЄФА і «годувати» середні і малі клуби. Насправді, Суперліга – це лише продовження тенденції комерціалізації спорту. Олімпіади, американські ліги, головні футбольні турніри (ЛЧ, ЧС, Євро) – все це насамперед бізнес-проекти. Тому, в ідеї Суперліги нічого нового – спонсори і бродкастери дають гроші лише за зіркові шоу.

Інша причина створення Суперліги – глобалізація спортивних видовищ. Сьогодні аудиторія головних футбольних змагань – 4 мільярди вболівальників. Більшість з них, так звані, глоріхантери і телефанати. Їх цікавлять лише найкращі клуби, на свій місцевий футбол вони не ходять. Прискорили появу Суперліги й інші чинники – боротьба за молодіжну аудиторію, яка пішла в кіберспорт, та пандемія, яка найболючіше вдарила саме по провідним клубам і чемпіонатам.  

Що далі?

Наразі так і незрозуміло звідки засновники Суперліги візьмуть такі величезні гроші. Чіткого бізнес-плану вони не оприлюднили. Що є на даний момент? Інформація про те, що інвестувати в Суперлігу готовий американський банк JP Morgan, і про те, що в розробці проекту активну участь брала фінансова компанія Key Capital. Непереконливо.

Нагадаємо, організатори мають намір запустити Суперлігу вже в серпні – тобто через чотири місяці. Але телеправа ще нікому не продані – а це ж одне з головних джерел доходу. Відомо, що команди-засновники зібралися заробляти на цьому 4 мільярди євро щорічно. Для порівняння, УЄФА продав права на показ усіх своїх клубних турнірів на три роки (2021-24) за 3,5 мільярда. Чи можна провернути таку масштабну операцію за такий короткий термін? На відміну від УЄФА, поки ніякої чіткої схеми у 12 клубів-засновників немає.

Поки все йде до того, що нас чекає безліч розглядів в судах, оскільки, відступати ніхто не має наміру. Зранку 12 клубів-засновників Суперліги вже поінформували керівників ФІФА і УЄФА, що вони готують судові позови, щоб перешкодити організаціям вжити заходів, спрямованих на зрив нового турніру. У цьому ж листі клуби пишуть, що «якась фінансова установа гарантує фінансування Суперліги в розмірі 4 мільярдів євро».

«Ми не прагнемо замінити Лігу чемпіонів або Лігу Європи, а прагнемо конкурувати з цими турнірами і існувати разом з ними», – йдеться в заяві. За змістом ніби йдеться про еволюцію, тобто в чесній конкуренції виживе успішніший. Однак, насправді, Суперліга оголосила існуючій футбольній владі війну.

Фото: Getty Images

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *