Судова реформа: 21 вересня Рада суддів де-факто продовжила її блокування

Судова реформа: 21 вересня Рада суддів де-факто продовжила її блокування

21.09.2021 18:21

Укрінформ

Після зустрічі в Офісі Президента РСУ обіцяла продовжити відбір кандидатів до Етичної ради, але все одно вирішила потягнути ще час

Після засідання Ради суддів України у вівторок, 21 вересня, складається враження про нагальну необхідність перегляду відповідного законодавства. З цим «органом» у його нинішньому складі на обрання Етичної ради – годі й сподіватися. А без неї очищення судів – нездійсненна мрія. Про це ледве не одностайно говорять наші експерти. Але давайте по порядку.

Корумповані суди – основне гальмо для розвитку України. Події минулого тижня – знову прикули увагу до цієї «вічної» проблеми. 13 вересня Рада суддів не змогла (читай – не захотіла) делегувати своїх представників до Етичної ради, що братиме участь у формуванні Вищої ради правосуддя. Чому? Про дивну (маніпулятивну) аргументацію голови РСУ Богдана Моніча розповімо трохи згодом. А поки що вважаємо за необхідне вкотре нагадати, чому старт роботи Етичної ради – це так важливо.

Якщо дуже коротко, то один із законів про судову реформу (№5068, ухвалений парламентом у липні) передбачає утворення Етичної ради, яка має визначати, чи відповідає кандидат на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності, й надавати кандидатів, котрі рекомендуються для призначення. До складу Етичної ради повинні увійти шестеро осіб: троє (з числа суддів або суддів у відставці) за квотою вже згаданої РСУ, троє – від міжнародних партнерів. Останні, до слова, 10 вересня уже висунули своїх кандидатів до Етичної ради – потужних та авторитетних професіоналів, які мають міжнародне визнання: колишні судді з Великої Британії та США, генпрокурори з Естонії та Німеччини тощо (детальніше про кожного із них можна прочитати у нашому попередньому матеріалі). Повертаючись до Етичної ради… За задумом авторів, зокрема президента, який є ініціатором документа, Етична рада може приборкати корупцію та кругову поруку в судовій владі – очистивши ВРП, яка призначає, звільняє суддів і може знімати з них недоторканність. Не маючи повного складу, Етична рада не зможе працювати, відтак судову реформу в Україні буде заблоковано.

Щоб не допустити подібного сценарію 16 вересня в Офісі Глави держави відбулася робоча зустріч за участі очільників органів суддівського урядування, зокрема голови Ради суддів, Верховного Суду, представників парламенту, міністра юстиції, а також послів країн «Великої сімки» та Європейського Союзу в Україні. Як усе пройшло? Судова реформа продовжує рух, чи – вона загрузла?..

Судді знову годують жданиками, або Що відомо про зустріч в ОП

Крім офіційного релізу – деталей украй небагато. Відомо лише, що президента на зустрічі, яка, до слова, тривала 2,5 години, не було (чому – не повідомляється), натомість, прийшов його представник Андрій Смирнов, під головуванням якого всі присутні, за виключенням суддів (нібито «обмежені своїм статусом», – Ред.), підписали спільну заяву, у якій зазначили, що «категорично не сприймають будь-які спроби поставити під загрозу імплементацію життєво важливої для України реформи». Простіше кажучи, Рада суддів має припинити саботувати закон і негайно розблокувати судову реформу. Зі слів голови комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрія Костіна, який також був присутній на цій зустрічі, Етична рада має бути сформована не пізніше початку жовтня.

Робоча зустріч в Офісі Президента за участі очільників органів суддівського урядування, зокрема голови Ради суддів, Верховного Суду, представників парламенту, міністра юстиції, а також послів країн G7 та ЄС (Київ, 16 вересня 2021 року)

А судді – що на це кажуть?

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська відзначила, що «хоч Рада суддів і не обрала з першого разу представників до Етичної ради, цим вона не порушила закон, і вона надалі голосуватиме, поки не оберуть цих осіб».

У свою чергу голова Ради суддів Богдан Моніч підтвердив, що вони будуть виконувати закон і будуть продовжувати роботу над делегуванням кандидатів до Етичної ради. Втім, коли ж варто чекати на таку «милість», зрештою, чи станеться це на початку жовтня – пан Моніч конкретних термінів не озвучив. Натомість, він нагадав про те, що РСУ підготувала пропозиції щодо удосконалення процедури обрання членів Етичної ради.

Поганому танцюристу завжди щось заважає, а Раді суддів – і поготів

Одразу ж після зриву голосування за кандидатів до відбіркової комісії при ВРП голова РСУ Богдан Моніч узявся переконувати в недосконалості закону, мовляв, у документі прямо вказано, що двоє «міжнародників» з Етичної ради можуть провести засідання без інших чотирьох членів і все самостійно вирішити. Але ж це не так. У законі немає таких норм.

«Якщо обрані Радою суддів представники планують добросовісно виконувати свої повноваження та ходити на засідання Етичної ради, то така ситуація є неможливою. Звісно, що якщо Моніч делегує представників для блокування її роботи, зриву засідань і т.д., то закон дійсно не дає такої можливості. Скільки прийшло – стільки і бере участь у прийнятті рішення. Зрештою, закон дає можливість самій Етичній раді визначитись скільки має бути присутніх для кворуму. Чи пан Моніч вважає, що суддя з Великої Британії сер Ентоні Хупер чи екссуддя Верховного суду штату Массачусетс Роберт Корді будуть ховатись від наших суддів та проводити таємні засідання? Таке допускати може хіба людина з свідомістю Павла Вовка. Але з судовою реформою і цим законом це немає нічого спільного», – пише у своєму блозі на сайті «Української правди» адвокат, член Громадської ради доброчесності (2016-2020 рр.), голова Ради громадського контролю при НАБУ (2016-2017 рр.) Роман Маселко.

«Вирішальне слово «міжнародників» застосовується тільки в тій ситуації, якщо двічі голоси розділились порівну. Наприклад, Етична рада проголосувала вперше за певне рішення, тобто було три голоси «за» і три – «проти». Тоді  ЕР переголосовує. Якщо ситуація не змінюється, то прийнятим вважається рішення за яке проголосували двоє «міжнародників». Тому аргументи Моніча є чистою маніпуляцією», – наголошує виконавча директорка Фундації DEJURE Ірина Шиба.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *