Рамштайн-23: союзники дають багато різного, щодо ППО – ясності бракує

Рамштайн-23: союзники дають багато різного, щодо ППО – ясності бракує 13.06.2024 21:13 Укрінформ Як і раніше, залишається питання, коли обіцяні системи ППО нарешті прибудуть в Україну й почнуть збивати ворожі ракети

13 червня в штаб-квартирі НАТО (Брюссель, Бельгія) пройшло чергове — двадцять третє — засідання Контактної групи з питань оборони України за участю представників понад 50 країн світу, до яких долучилася Аргентина.

“Я радий вітати Аргентину як нового члена Контактної групи… Ставки у цій війні високі. Ніхто з нас не хоче жити у світі, де Путін переважає. Тому у нас попереду багато роботи, і я впевнений, що ця коаліція продовжить відповідати на виклики», – сказав Ллойд Остін.

Головна тема “Рамштайну” — уже традиційно – додаткові системи ППО. Чи отримає їх наша держава та яку ще військову допомогу пообіцяли надати країни-партнери — в огляді Укрінформу.

ВАЖЛИВІ ЗАЯВИ: ОСТІН І СТОЛТЕНБЕРГ

  • Глава Пентагону Ллойд Остін: “Якщо Україна впаде під чоботом Путіна, впаде Європа”

Перша фраза міністра оборони США на традиційному брифінгу для ЗМІ прозвучала вкрай обнадійливо: “Сьогодні я, як ніколи, вражений результатами засідання Контактної групи з питань оборони України”.

Він розповів, що партнери детально обговорювали ситуацію на полі бою й дізнались про поточний стан справ від міністра оборони України Рустема Умєрова та української делегації.

“Попри посилення ворожих бомбардувань, український народ зберігає стійкість і непоборність, а українські сили надихають світ своєю майстерністю. Українські сили міцно тримаються на передових лініях, на сході і півдні України, відбивають наступ РФ на Харківщині. Можливостей для великого прориву росіян я не бачу", – відзначив глава Пентагону.

Він пояснив, що надання Україні дозволу застосовувати американське озброєння на окремій частині території РФ біля Харківщини сповільнює російський наступ і стабілізує цю конкретну частину фронту.

Також Ллойд Остін відзначив, що українці доклали багато зусиль для посилення оборонних позицій і належно застосовують отримане озброєння і боєприпаси: “Україна отримає більше військової підтримки. Українці докладають зусилля для мобілізації більшої кількості людей. Вважаю, що поєднання цих речей буде мати доволі істотний вплив на полі бою, але знадобиться певний час, аби це зіграло свою роль.

А ще генерал звернув увагу на шалені втрати російських загарбників: “Щонайменше 350 тисяч окупантів було вбито та поранено з часу повномаштабного вторгнення Путіна у лютому 2022 року. Українські сили потопили, знищили або пошкодили 24 російські кораблі у Чорному морі. А з вересня 2023 року РФ втратила понад 2 тисячі 600 бойових машин”.

Проте ситуація продовжує залишатися надзвичайно небезпечною.

“Давайте будемо відвертими. Путін почав цю війну, вторгнувшись до свого мирного сусіда. Постійний член Ради Безпеки ООН намагається знехтувати демократією для понад 43 млн людей. Кремлівська війна з імперською агресією призвела до жаху в країнах по всьому світу. Україна багато значить для Сполучених Штатів і для інших країн світу. Тому, якщо Україна паде під чоботом Путіна, то Європа впаде під тінню Путіна. Якщо Путін притисне Україну – це заохотить його йти далі, і це перейде в набагато небезпечнішу стадію. Тому ми розуміємо ставки”, – підкреслив Ллойд Остін. І додав, що контактна група формату "Рамштайн" продовжуватиме роботу, допомагаючи Україні захищати свій суверенітет і безпеку: "Ми й далі протистоятимемо агресії Путіна, його злочинам”.

  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг: “Україна має право на самооборону, включаючи завдання ударів по воєнних цілях на території РФ”

Єнс Столтенберг розповів, що союзники активно працюють над тим, щоб тренування українських пілотів та обслуговуючого персоналу тривало належним чином і щоб якомога швидше було підготовлено пілотів і технічного персоналу. Втім, він не назвав конкретних термінів початку використання українцями F-16, але додав, що це відбуватиметься тоді, коли це буде "надійно і безпечно".

А ще підкреслив, що союзники повинні зменшити або відмовитися від своїх обмежень щодо застосування Україною західної зброї по воєнних цілях у РФ, адже це Росія є агресором, і вона порушила міжнародне право.

“Україна має право на самооборону, включаючи завдання ударів по легальних воєнних цілях на території російського агресора”, – зазначив генсек НАТО.

Він нагадав, що самооборона не є ескалацією, а правом, передбаченим статутом ООН: “Тож НАТО має право допомагати Україні, не стаючи при цьому стороною конфлікту”.

Також пан Столтенберг звернув увагу, що зараз Росія відкрила новий фронт на півночі України, у Харківській області, безкарно завдаючи ударів по Харкову і регіону своєю артилерією з прикордонних регіонів РФ.

“Зрозуміло, що доки російські артилерійські системи безперешкодно діятимуть з російського боку кордону, доти українцям буде надзвичайно важко оборонятися. Ми маємо право допомагати українцям захищати себе”, – наголосив Єнс Столтенберг.

ЯКУ ДОПОМОГУ ОТРИМАЄ УКРАЇНА

Напередодні “Рамштайну” у ЗМІ просочилася новина, що США найближчими днями передадуть Україні дислоковану в Польщі ЗРК Patriot, яка буде розгорнута на лінії фронту. Натомість у Польщі буде розгорнуто іншу систему ППО з іншого регіону. Втім, під час брифінгу Ллойд Остін розставив усі крапки над “і”.

“Я бачив повідомлення преси. Що хочу сказати: не буде змін у нашому покритті Patriot у Польщі. Я знаю, що про це повідомляють, але немає змін щодо Польщі. Щоби дати Україні те, що потрібно, ми працюємо з іншими, для того, щоби надати Україні ті спроможності, яких вона потребує”, – наголосив глава Пентагону.

Він зазначив, що ППО для України є його пріоритетом уже протягом місяців. А також зауважив, що американська влада наголошує на необхідності надання додаткових систем, і це не лише Patriot, це — NASAMS та інші можливості.

"Щодо Patriot. Ви знаєте, що ППО – це пріоритет. Ми щоразу наголошуємо, що треба надавати Україні додаткові системи Patriot. Але не тільки це, ми багато часу приділяємо тому, щоб закликати інші країни передавати не тільки Patriot, але й інші системи ППО Україні", – додав пан Остін.

Водночас він повідомив про підготовку нового пакету допомоги на суму $100 млн.

“У цей пакет увійдуть артилерійські боєприпаси та ракети до систем ППО”, – додав глава Пентагону.    

До слова, минулого тижня — 7 червня — США оголосили пакет військової допомоги на $225 млн. Офіційно його зміст пакету не розголошувався, але, за інформацією американських ЗМІ, туди могли увійти:

    • боєприпаси для реактивних артилерійських систем HIMARS;

    • мінометні системи та артилерійські снаряди;

    • ракети для систем протиповітряної оборони HAWK;

    • зенітні ракети Stinger;

    • протитанкові системи Javelin та AT-4;

    • 155-мм гаубиці;

    • бронетехніка;

    • патрульні катери;

    • вибухівка та додаткові запчастини.

Італія заявила про готовність передати Україні додаткову систему ППО SAMP/T. Також уряд країни виділить новий пакет на 140 млн євро для заходів щодо інфраструктури, залізниці, охорони здоров'я, агропродовольчого сектору, гуманітарного сектору, та із розмінування.

Естонія оголосила про передачу нового пакету підтримки, до складу якого увійдуть пускові установки зенітно-ракетного комплексу малої дальності Mistral та ракети до них. Цей тип ЗРК французького виробництва призначений для ураження гелікоптерів та літаків у радіусі до 6 кілометрів. Точна кількість "Містралів" для України не розголошується.

«Україні терміново потрібна протиповітряна оборона для відбиття жорстоких атак Росії, в прямих інтересах безпеки Естонії сприяти в цьому разом зі своїми союзниками. Ми сформували пакет допомоги таким чином, щоб Україна отримала від нього максимальну користь, без шкоди для боєготовності Сил оборони Естонії і щоб ми могли якнайшвидше відновити необхідні постачання», — сказав міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав союзників до збільшення спроможностей української ППО, та анонсував передачу найближчим часом важливого пакету озброєнь.

"Найзагальніша потреба української армії зараз – це боєприпаси, зброя, особливо системи ППО. Тому протягом найближчих тижнів та місяців ми поставимо в Україну третю систему ППО Patriot, установки IRIS-T, Gepard, ракети та боєприпаси", – повідомив Шольц.

А міністр оборони ФРН Борис Пісторіус оголосив, що Німеччина спільно із союзниками з Данії, Нідерландів та Норвегії надасть Україні 100 ракет для систем протиповітряної оборони Patriot. Понад 30 ракет-перехоплювачів вже передано, а наступну партію Україна отримає найближчими тижнями.

Своєю чергою міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила про прибуття винищуваців F-16 в Україну цього літа, після чого, підкреслила вона, доставка бойових літаків стане "на потік". Перші F-16 прибудуть із Данії, а потім із Нідерландів. І головне — наголосила, що те, як використовувати F-16, вирішуватимуть виключно українські військові.

Нагадаємо, що наприкінці травня Нідерланди започаткували ініціативу щодо поставки Україні системи протиповітряної оборони Patriot та закликали інші європейські країни зробити свій внесок для спільної передачі щонайменше одного повного комплексу в короткостроковій перспективі.

Власне, це те, що стосується суто ППО.

Також пані Оллонгрен анонсувала виділення 60 мільйонів євро для "розвитку потенціалу" БПЛА в Україні. Третина коштів піде на закупівлю FPV-безпілотників через "коаліцію дронів", інша частина грошей – на закупівлю морських дронів і розвиток їх виробництва в Україні, а також на двосторонні поставки дронів різних типів.

Але це не все.

Норвегія відправить Україні боєприпаси на суму близько 42 мільйони євро (480 мільйонів норвезьких крон).

"Потреба України у вогневій міць є великою та гострою. Після діалогу з норвезькими збройними силами ми оцінили, що ми можемо зробити з подальших пожертвувань із запасів норвезьких збройних сил, які можна швидко передати Україні, щоб допомогти запобігти більшому просуванню Росії. Зараз ми пожертвували 81-мм боєприпаси для мінометів (81-мм міномети зазвичай мають радіус дії у 5-6 кілометрів та доповнюють більш важку артилерію на менших відстанях, – Ред.) на суму приблизно 480 мільйонів норвезьких крон", – заявив міністр оборони країни Бйорн Арільд Грам.

81-мм міномети зазвичай мають радіус у 5-6 кілометрів та доповнюють більш важку артилерію на менших відстанях

Крім того, Норвегія нещодавно передала Україні ручні гранати на суму 50 мільйонів норвезьких крон і снайперські боєприпаси на суму 3 мільйони норвезьких крон.

Важлива допомога надійде від Литви – 14 бронетранспортерів М113, які прибудуть до України цього тижня.

«Передані броньовані машини призначені для посилення можливостей української армії з розмінування та є безоплатним внеском Литви в підтримку, мобілізовану Коаліцією з розмінування, яку Литва очолює спільно з Ісландією», – йдеться у повідомленні оборонного відомства країни.

Особливо слід відзначити Канаду, яка відправить понад 2000 ракет Rocket Vehicle 7s (CRV7).

«Разом ми продовжуватимемо наполегливо працювати, щоб зробити все можливе, щоб підтримати Україну, щоб перемогти в цій боротьбі… По-перше, я оголошую, що Канада надасть Україні 2,3 тисячі канадських Rocket Vehicle 7s, які раніше використовувалися Королівськими ВПС Канади на наших літаках CF-18», – сказав міністр оборони Канади Білл Блер.

За його словами, протягом останніх кількох місяців у Канаді проводили випробування цих ракет, щоб переконатися в їх справності перед тим, як передати їх Україні.

«І ми продовжуємо випробовувати ще 80 тисяч цих ракет CRV7, і очікуючи на результати цих випробувань, ми маємо намір відправити більше пакетів ракет нашим українським партнерам у майбутньому”, – повідомив міністр.

Довідково: CRV7 – авіаційна некерована ракета канадської розробки калібру 70 мм зі складним оперенням. Вона призначена для ударів по наземних цілях. Ці ракети – зброя холодної війни, оскільки вони були створені ще у 1980-х роках. CRV7 можуть застосовуватися для озброєння наявних у ЗСУ гелікоптерів. Також профільні видання зазначають, що для CRV7 можна зробити наземні пускові.

Також Канада надасть 29 дистанційних систем озброєння Nanuk для використання на легкоброньованій техніці й понад 130 тисяч патронів для стрілецької зброї.

А ще – чотири нові броньовані автомобілі медичної евакуації із п’ятдесяти, запланованих для передачі Україні.

Ну, і як член Коаліції безпілотників…

”У найближчі кілька тижнів ми почнемо відправляти перші партії з 900 дронів», – резюмував Білл Блер.

Не в контексті “Рамштайну-23”, але все ж дуже важливо згадати про Швецію, яка наприкінці травня оголосила про 16-й пакет військової допомоги Україні, найбільший від початку повномасштабного вторгнення РФ. Він становить 13,3 млрд шведських крон (близько 1,26 млрд доларів). І включає:

  • літаки радіолокаційної розвідки і управління ASC 890;
  • весь запас країни бронетранспортерів Pansarbandvagn 302 (БТР 302) для нових бригад ЗСУ;
  • робота-винищувача Rb 99 (AMRAAM), який може використовуватися як на літаках, так і в наземних системах ППО;
  • артилерійські боєприпаси 155 мм;
  • надлишкові танки, що має Швеція;
  • ресурси для технічного обслуговування раніше переданого обладнання.

Мирослав Ліскович. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *