«Рамштайн-17»: основне не було сказано 22.11.2023 23:22 Укрінформ Між тим, глава Пентагону Ллойд Остін закликав союзників надати нам більше систем ППО
22 листопада союзники України провели чергову — сімнадцяту за ліком зустріч у форматі «Рамштайн» за участю очільників оборонних відомств із 50 країн світу. Зустріч пройшла у віртуальному форматі і її можна назвати «контрольною» перед вступом України в другу воєнну зиму.
«Буде фокус на підготовці до зими – додаткові системи ППО, артилерія, боєприпаси», – повідомив начальник Управління преси й інформації Міноборони Ілларіон Павлюк.
Але чи це все? Важливо наголосити, що тло «Рамштайну» було насичене низкою як тривожних (внутрішньополітична криза у США; затримка у схваленні Конгресом фінансування для підтримки України; ЄС не зможе передати нашій країні до кінця року обіцяний мільйон боєприпасів і т.д.), так і обнадійливих фактів (практично одночасний візит до Києва глав Міноборони США та Німеччини Остіна та Пісторіуса, які оголосили про нові пакети військової підтримки й обговорили з військово-політичним керівництвом ситуацію та поточні потреби українських військових).
То що наразі відомо про підсумки «Рамшатйну»?
ЯКЕ ОЗБРОЄННЯ ОТРИМАЄ УКРАЇНА
Поки що інформації за результатами зустрічі небагато.
Перед початком «Рамштайну» стало відомо, що Литва передасть Україні три мільйони стрілецьких набоїв калібру 7,62×51 мм, системи дистанційного підриву та зимове спорядження.
Болгарія – 100 БТР радянського зразка. Це перший випадок, коли болгарська сторона передає броньовану техніку Києву напряму, а не через посередників, як вона робила до цього.
Фінляндія – пакет військової допомоги на 100 мільйонів євро, до якого увійде військова техніка (яка саме – не повідомляється).
Пакет військової допомоги від Німеччини на суму 1,3 млрд євро включає 4 системи ППО IRIS-T
Новий пакет військової допомоги від Німеччини включає:
-
20 БМП Marder з боєкомплектом;
-
1 танк для розмінування Winsent-1;
-
5 гусеничних носіїв Warthog Ambulance;
-
2380 снарядів калібру 155 мм;
-
2428 криптофонів ;
-
2 тягачі 8×8 HX81;
-
2 напівпричепи;
-
9 транспортних засобів (вантажівки, мікроавтобуси, всюдиходи);
-
2 карети швидкої допомоги.
Важливо наголосити, що це вже другий поспіль пакет допомоги ФРН за останні дні. 22 листопада Берлін оголосив про передачу озброєння на суму 1,3 млрд євро. Зокрема, йдеться про 4 системи IRIS-T, 20 тисяч снарядів 155-мм калібру, протитанкові міни та інше озброєння. А ще у Берліні пообіцяли, що у 2024-му поставлять Києву 140 тисяч 155-мм снарядів, а також подвоять військову допомогу до 8 млрд євро.
Тим часом США напередодні оголосили про допомогу на $100 млн (дещо скромний пакет, у порівнянні з попередніми). До нього увійшли:
-
одна реактивна артилерійська система HIMARS і додаткові боєприпаси;
-
зенітно-ракетні комплекси Stinger;
-
артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм;
-
протитанкові керовані ракети TOW;
-
протитанкові системи Javelin і AT-4;
-
понад 3 млн набоїв до стрілецької зброї.
А від Канади наша держава отримає 1,3 млрд канадських доларів (понад 947 млн доларів США) військової допомоги. Ці кошти будуть виділені у три етапи, а саме:
-
у період з 2023 до 2024 року Україна отримає від Канади 816 млн канадських доларів;
-
у 2024-2025 роках – 318 млн;
-
з 2025 до 2026 року – 197 млн.
ЧІТКИЙ СИГНАЛ ПУТІНУ, ПІДСИЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ППО: ІНШІ ВАЖЛИВІ ЗАЯВИ ЗА ПІДСУМКАМИ "РАМШТАЙНУ"
-
Остін: «Союзники мають "креативно подумати" про те, як задовольнити потреби України»
Глава Пентагону Ллойд Остін у своєму виступі згадав слова президента Джо Байдена: коли тирани не платять високої ціни за агресію, вони продовжують загрожувати світу.
«Ніхто з нас не хоче жити у світі, де такі хулігани, як Путін, можуть безкарно вдиратися до своїх мирних сусідів. І ми відмовляємось дозволити автократам, які покладаються на силові репресії всередині країни та силовий примус за кордоном, диктувати форму глобальної безпеки. Ми зібралися, оскільки поділяємо бачення вільного, відкритого, процвітаючого і безпечного світу. І я пишаюся, що Контактна група виділила понад 80 мільярдів доларів на допомогу Україні. Наша єдність посилає Путіну чіткий сигнал про те, що він не зможе пережити нас або перемогти в змаганнях волі», – наголосив пан Остін.
Глава Пентагону Ллойд Остін
За його словами, зараз Путін змушений шукати підтримки в Ірану та Північної Кореї.
“І Україна, і Ізраїль зіткнулися з ворогами, які прагнуть їх знищити. Ми бачимо, що Іран розпалює конфлікт як у Газі, так і в Україні, озброюючи ХАМАС та Путіна. Підтримка Іраном Кремля та ХАМАС завдає шкоди Україні, підриває стабільність на Близькому Сході та міжнародний порядок, заснований на правилах”, – додав глава Пентагону.
Також він запевнив, що на момент глобального виклику Сполучені Штати цілком здатні продовжувати рішучу підтримку України паралельно з підтримкою Ізраїлю.
“Оскільки Україні загрожує ще одна зима війни, я закликаю Контактну групу надати Україні можливості протиповітряної оборони для захисту свого народу. (…) Буквально за кілька днів до мого візиту в Київ путінські війська завдали нового шквалу ракетних ударів, щоб спробувати завдати шкоди українській енергетичній системі. Атаки росіян на українську інфраструктуру можуть означати страждання і смерть для незліченної кількості невинних українських цивільних, але я, як ніколи, впевнений, що український народ залишиться стійким перед обличчям труднощів”, – заявив Ллойд Остін.
Нарешті, міністр оборони США наголосив, що союзники мають "креативно подумати" про те, як задовольнити потреби України: «Нинішня зустріч мала великий порядок денний, зокрема щодо прогресу у створенні коаліції з наземних засобів ППО. Я ціную лідерство Німеччини та Франції в організації цієї важливої ініціативи. Минулого тижня вони провели свою першу дискусію. І ми збираємо ресурси всієї Контактної групи для підтримки цих зусиль… Путін один, але ми залишаємось єдиними. І ми продовжимо підтримувати сили свободи в Україні, ми продовжимо підтримувати Україну стільки, скільки потрібно».
-
Умєров: "Росія розуміє лише мову сили. Україна добре її вивчила"
Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Сили оборони витіснили військові кораблі з Чорного моря та поступово відновлюють свободу мореплавства навіть без свого потужного військового флоту.
“Росія точно не планує зупинятися сама. Єдина мова, яку може зрозуміти Москва, – це сила. І ми добре вивчили цю мову”, – зазначив він.
Глава Міноборони зазначив, що згідно зі звітом Генштабу ЗСУ, лише з часу останньої зустрічі у форматі “Рамштайн” (з 11 жовтня, тобто за шість тижнів – Ред.) країна-агресорка втратила майже 36 тисяч особового складу.
Міністр оборони України Рустем Умєров
А також, що надана партнерами зброя змінила ситуацію на фронті. Мовиться, зокрема, про системи HIMARS, ракети Stormshadow, SCALP та ATACMS, танки Abrams, Challenger та Leopard. Він наголосив, що подальший розвиток спроможностей коаліцій (зокрема тих, що стосуються артилерії, бронетехніки, авіації, ВМС, ІТ та розмінування) допоможуть нашій державі разом з партнерами захистити мільйони невинних життів.
«Наші люди чекають на можливість повернутися додому. Відбудувати свої оселі. Возз’єднатися зі своїми родинами» , – зауважив пан Рустем Умєров, подякувавши колегам, що були присутні на 17-му "Рамштайні", за щоденні зусилля з підтримки нашої країни.
-
Зеленський: «Український повітряний щит стає сильнішим»
Під час вечірнього звернення Президент Володимир Зеленський підбив підсумки засідання Контактної групи з питань оборони України. Він наголосив, що є й нові пакети підтримки України – наших воїнів. Це стосується і снарядів та ракет, і РЕБ та дронів, і нових потужностей для нашої ППО.
Президент України Володимир Зеленський
«Створена й відповідна коаліція – коаліція розвитку ППО. Лідерами в її організації є Німеччина та Франція. Я дякую за таке лідерство», – сказав Глава держави.
Він наголосив, що не усі деталі можна розповідати публічно, але український повітряний щит "стає сильнішим буквально щомісяця". А також, що найближчим часом очікує звіту міністра оборони Рустема Умєрова за результатами "Рамштайну".
ЗАЛИШАЙМОСЯ ОПТИМІСТАМИ – ЦЕЙ «РАМШТАЙН» МОЖЕ СТАТИ ТАКИМ СОБІ «ПРИДВИЖНИКОМ» НАСТУПНИХ ПРОРИВІВ: ЩО КАЖУТЬ ЕКСПЕРТИ?
За підсумками зустрічі дипломат Вадим Трюхан озвучив дві тези.
Перша: 17-й «Рамштайн» треба розглядати в контексті нещодавніх візитів міністрів оборони Остіна та Пісторіуса до Києва.
«Оці два візити, як і «Рамштайн-17», показують, що є політичний меседж з боку Заходу: ніхто не збирається зупинятися в підтримці України, в її намаганнях вистояти у війні з Росією. Це перше», – каже експерт.
А друге, пауза, яка неочікувано утворилася у наданні допомоги Україні зброєю, скоро закінчиться. Більше того, каже дипломат, пакети допомоги, які були оголошені американцями, німцями, литовцями – показують, що невдовзі може бути і прорив, адже на грудень прогнозується розморозка питання виділення коштів на допомогу Україні з боку Конгресу США.
«Можна вважати, що цей «Рамштайн» був таким собі «придвижником» наступних проривів, адже якщо вдасться затвердити той обсяг бюджетної підтримки, яку запропонував Байден, то це фактично біля 5 млрд доларів на місяць. Це величезна сума. Чому все так утаємничено? А тому, що зараз розголошення будь-яких даних про надходження зброї в Україну одразу використовується росіянами. Зрозуміло, чому наші партнери намагаються максимально, «зашифруватися» в питанні що, коли та яким чином поставляється для підтримки ЗСУ», – підкреслив Вадим Трюхан.
Керівник військових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук вважає: «Поки що, дійсно, відкритої інформації про черговий "Рамштайн" не густо. Публічно "серцевиною" "Рамштайну-17" оголошено створення "Коаліції ППО". Не дивно – Україна входить в зимовий період, Росія накопичує ракети, передбачити розвиток подій не складно. Вистоявши "Зиму-22", ані українці, ані наші партнери не хочуть програти "Зиму-23"».
Вистояти зиму – актуальний виклик, що стоїть перед нами. Зима взагалі виклик – тож серед питань "Рамштайну", за словами експерта, безумовно були "зимові": зимове екіпірування, "зимова" техніка і зброя.
«Але в кулуарах, я переконаний, ключовими питаннями обговорень були поставки боєприпасів – очевидно раніше заявлені обсяги обрана партнерами формула забезпечити повною мірою не може. Тож треба або визнати неспроможність, або міняти формулу. І перше, і друге – політичні рішення. Тому вони важкі. Особливо в умовах політичної турбулентності, в яку, в різній ступені гостроти, вступають і США, і низка ключових європейських країн», – додав пан Лакійчук.
Ще одна проблема – Чорне море. На попередньому "Рамштайні", нагадує наш співрозмовник, було прийняте рішення про проведення мінно-тральної операції в Чорному морі, і вже 16 жовтня болгарські та румунські тральщики вийшли в море.
«До них планували приєднатися кораблі 2-ої "Середземноморської" постійної протимінної групи НАТО (SNMCMG2). Але проти виступила Туреччина: це може "підігріти напруженість у регіоні", самі тут «розберемося».
Одночасно з "Рамштайном-17" в Анкарі розпочалася зустріч заступників міністрів оборони Туреччини, Болгарії і Румунії. Мета – спробувати узгодити деталі створення "чорноморського" підрозділу зі знешкодження морських мін. Тим часом, Росія за усім спостерігає, шукає слабину. І це ще один "головний біль" "Рамштайну"», – каже військовий експерт.
Отже, питань накопичилось більше, ніж є відповідей.
«Втім, залишаймося оптимістами. Поміркованими і виваженими», – резюмував Павло Лакійчук.
Источник: www.ukrinform.ua