Пресконференція Дениса Шмигаля: про що говорив глава Уряду?

Пресконференція Дениса Шмигаля: про що говорив глава Уряду? 03.03.2023 20:16 Укрінформ 3 березня прем'єр-міністр України провів пресконференцію з нагоди третьої річниці роботи Уряду

Кадрових змін в уряді найближчим часом не планується. Україна очікує позитивних новин на саміті НАТО у Вільнюсі. А навесні на нас очікує зростання тарифів на електрику. Це низка заяв прем'єр-міністра Дениса Шмигаля під час пресконференції, що була присвячена трирічній роботі його уряду. В Кабінеті Міністрів з полегшенням констатують: Україна витримала свою найскладнішу зиму. Водночас спливає термін мораторію на підвищення комунальних тарифів, встановлений до кінця опалювального сезону.

Укрінформ зібрав основні тези.

Про перспективи вступу України до ЄС

Через 120 днів ми отримали результат. Це були надзвичайно важкі 120 днів щоденної, щогодинної, щонічної роботи і Кабінету міністрів, і президента України особисто, і Офісу президента, і секретаріату Кабміну, і всіх міністрів, які були залучені. Ми отримали статус кандидата, отримали певний маршрут, як нам рухатися далі.

На сьогодні майже всі рекомендації виконані.

Я переконаний, наступного тижня ми зможемо отримати від міжнародної комісії кандидатів на керівника НАБУ. Уряд буде розглядати, це буде ще одним важливим кроком щодо виконання семи рекомендацій, які виставила Єврокомісія для України за результатом надання статусу кандидата, фактично всі інші кроки виконані. І переконаний, що вже цієї весни ми отримаємо попередню оцінку. До осені Євросоюз дасть вже глибокий аудит.

Про підземні укриття для захисту енергооб'єктів

Російські війська завдавали ударів ракетами та дронами переважно по розподільчих станціях та об’єктах генерації: блоках, турбінах і обладнанню електростанцій. Велика частина зазнала руйнувань. Ми вже розробили відповідні проєкти захисту – від бетонних шелтерів і накриттів – до заглиблення під землю достатньо, щоб ані дрони, ані ракети не могли пошкодити розподільчу мережу, розподільні підстанції. Ми цю роботу буду робити протягом цього року, готуючись до наступного опалювального сезону.

Технології я зараз коментувати не можу, але ми над цим працюємо, деякі з них вже запроваджені. На багатьох станціях, які генерують електрику і навіть тепло для великих міст, вже забезпечені системи протиповітряної і протиракетної оборони.

Про очікування від липневого саміту НАТО, який відбудеться у Вільнюсі

Нам буде мало «відчинених дверей» – ця фраза звучить для України вже багато років. Звісно, ми хочемо та очікуємо від наших партнерів конкретики. Кабмін вже працює над розробкою законопроєктів, які дозволять Україні стандартизувати законодавство для вступу до НАТО. Наші військові воюють технікою НАТО. Де-факто ми в НАТО. Залишається політичне рішення наших партнерів. І ми робимо все, щоби на цьому саміті ці рішення прозвучали.

Про розслідування авіакатастрофи в Броварах

Для мене особисто це велика трагедія. Я втратив друзів у цій катастрофі. На жаль, загинули і люди, які були в цьому місці, в цей час, діти. Продовжується розслідування. Чорна скринька була знайдена і відправлена до Франції для розшифровки. Дані отримані, вони є у слідства. Слідство триває, я так само як і ви, хочу дочекатися результатів і побачити аргументовані відповіді на ряд питань. Думаю, що вони будуть десь найближчим часом.

Про шість кроків для реформування української митниці

В Уряду є чітке розуміння кроків, які необхідні для реформування Державної митної служби. Ми підготували план, який включає шість елементів реформи. До плану входять: спільна база даних із Європейським Союзом; збільшення пунктів пропуску та спільний контроль; ротація працівників; сканери; ризикоорієнтована система; диджиталізація та запровадження електронної черги на пунктах пропуску.

Про примусову евакуацію дітей з небезпечних зон

Є живі батьки, які опікуються дитиною, вони не позбавлені батьківських прав, ви не можете відібрати у них дитину і вивезти її без їхньої згоди, це неможливо, це кіднепінг. Ми не можемо красти дітей в українських родин. Водночас якщо існує загроза життю дитини… Наразі розглядається варіант щодо вивозу неповнолітньої особи разом з одним із батьків.

Про масштабний стрибок України в боротьбі з корупцією

Переконаний, що Україна зробила доволі масштабний стрибок в боротьбі з корупцією. Зараз триває завершення створення ефективної антикорупційної інфраструктури. Керівник САП призначений, САП працює, ВАКС працює, виносить рішення, НАЗК працює, затвердили антикорупційну програму, стратегію… Ми отримаємо керівника НАБУ, тобто всі чотири керівники антикорупційних органів будуть призначені, це дасть змогу ефективно працювати всій цій інфраструктурі.

Про зміну тарифів на електроенергію

До кінця опалювального сезону жодні тарифи змінюватись не будуть. росіяни зруйнували величезну частину нашої електроінфраструктури, окупували наші станції. Розмір втрат – це 40-50% нашої енергоспроможності. Безумовно, все потрібно відновлювати, для цього потрібні ресурси, це значно здорожчує вартість електроенергії. Ми її імпортували, коли у нас були відключення, блекаут, не вистачало власної потужності. При тому, що до початку повномасштабної агресії наша країна була профіцитним експортером електроенергії. Все це призводить до складнощів і накопичення проблем в енергетичному секторі, які треба розв’язувати.

Уся енергетична спільнота працює над тим, щоб не допустити глибокої енергетичної кризи. Хоч Україна сьогодні пройшла зиму й опалювальний сезон, це не означає, що проблем немає.

Зі сторони уряду та Президента ми, однозначно, можемо обіцяти, що вразливі версти населення не можуть постраждати через реалізацію будь-яких проєктів щодо розвитку, відновлення, стабілізації та розбудови енергоринку в Україні. Тому ми це будемо робити надзвичайно збалансовано та виважено. Але шлях до розвитку цивілізованого енергетичного ринку, до ринку газу для України важливий.

Про індексацію та пенсійну реформу

Індексація пенсій відбулася. Її точний розмір дорівнює 19,7%. Підвищення пенсії відбудеться для 10,5 мільйонів пенсіонерів. Вперше розмір середньої пенсії перетне позначку у п’ять тисяч гривень, тоді як на сьогодні це 4,6 тисячі гривень. Грошей вистачить. Ми затвердили бюджет Пенсійного фонду України, цього року він самодостатній. І, за нашими розрахунками, надходжень вистачить, в тому числі для покриття індексації.

***

В уряді оприлюднили проєкт запуску накопичувальної пенсії. Накопичення стягуватимуть із суми податків, які щомісяця сплачують працівник та його роботодавець. Вони становитимуть 2% від зарплати.

Про орієнтовну суму збитків, завданих рф

Станом на 1 січня ми очікуємо, що ця цифра зросте до 600-750 млрд доларів. Єдине фактично велике і достатнє джерело, яке може покривати велику частину відновлення України — це, безумовно, російські активи, заморожені у країнах-наших партнерах.

України працює над тим, щоби конфіскувати ті активи або будь-яким іншим способом отримати їх для відновлення держави.

Безумовно, проєкти приватного і державного партнерства, кошти міжнародних фінансових організацій, кошти бізнесу, донорів, державного бюджету — всі будуть спрямовуватися на проєкти відновлення. Сьогодні в бюджеті уже є 17 млрд грн, які конфісковані від двох російських банків, які були фактично конфісковані Україною після повномасштабного вторгнення і повномасштабної агресії Це перша частинка.

Друга частина для бюджету — це доходи Національного банку, які забюджетовані у нас на тому рахунку відновлення від  наслідків  російської агресії — 35 з половиною мільярдів гривень — це  очікування надходжень від НБУ — теж спрямовані на проєкти відновлення.

Інша частина — це півтора мільярда доларів, які виділив Конгрес США і мільярд євро, які виділяє Єврокомісія теж на проєкти відновлення.

Тобто все вкупі складає близько 150 млрд грн — це наш верифікований або підтверджений бюджет швидкого відновлення. Цього недостатньо. Нам потрібно 17 млрд доларів для того, щоб цього року в п’яти сферах  розпочати швидке відновлення, де сфера номер 1 — це енергетика.

Про державний борг України

Державний борг станом на 1 січня складає 111 млрд доларів, він збільшився в порівнянні з початком року на 13 млрд. Тобто при залучених 38 млрд, загальна сума зростання склала 13 млрд доларів.

Про втрату Україною робочих місць за рік

Економічне відновлення — це те, що ми зобов’язані робити. Більше ніж три мільйони робочих місць втрачено українцями за рік повномасштабної війни. Тому ми розпочали програму єРобота.

Про підтримку партнерів у відбудові України

Уже понад 10 країн-партнерів взяли під патронат відбудову певних об'єктів або регіонів України. Дійсно, коли приїжджають керівники країн, коли приїжджають їх представники, вони їздять в регіони, беруть під патронат певні об’єкти: школи, садочки, лікарні. Ця робота рухається.

Про відповідальність Ірану

Іран сьогодні є співучасником злочинів через те, що надає свою зброю, засоби знищення цивільної інфраструктури та вбивства мирних людей. Іран нестиме відповідальність солідарно з російською федерацією, з військовим керівництвом – при створенні військового трибуналу. Політичну відповідальність також – за вбивства, які були здійснені за допомогою іранської зброї.

Записав Мирослав Ліскович, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *