Поствакцинальний імунітет до COVID-19: захист не 100%, але від тяжких форм – майже

Поствакцинальний імунітет до COVID-19: захист не 100%, але від тяжких форм – майже

27.07.2021 14:01

Укрінформ

Майбутнє пандемії визначиться у найближчі місяці, але вже зараз учені бачать привід для оптимізму – тривалий імунітет до ковіду

Вакцинація проти коронавірусної інфекції в Україні прискорилася і перше щеплення вже отримали 3,1 млн людей, а повністю вакцинувалися – 1,7 мільйонів. У планах МОЗу – вийти на показник 10 мільйонів щеплень до кінця літа. Чи вдасться за один місяць зробити вдвічі більше уколів вакцини проти ковіду, ніж за останні п’ять разом узяті, покаже час. Але і тих, хто вже вакцинувався однією чи двома дозами (а це 11,6% населення), і тих, хто збирається це робити, наразі найбільше хвилює інше питання – як довго вони будуть захищені і наскільки ефективно?

Захист на роки, якщо не з’являться абсолютно відмінні штами

Власне, остаточної відповіді про тривалість захисту від ковіду за рахунок вакцинації людство досі немає. Група науковців на чолі з епідеміологинею із Прінстонського университету Рейчел Бейкер у статті «Межі передбачуваності SARS-CoV-2», опублікованій у науковому журналі Nature, зазначає, що «сила, діапазон і тривалість природного і вакцинального імунітету проти SARS-CoV-2 залишаються невизначеними і період від наступних кількох місяців до року є критичним для розуміння імунітету проти SARS-CoV-2». Учені вважають, що дані про чотири ендемічних (ті, що постійно існують у популяції) коронавіруси дають ключ до розгадки можливого майбутнього SARS-CoV-2. Перше зараження ендемічним коронавірусом може трапитися в дитинстві і протікає відносно легко. Після цього зберігається частковий імунітет. Він не захищає повністю від повторного зараження, але люди, які повторно інфікуються у старшому віці – зазвичай це група високого ризику – мають легший перебіг хвороби. «Якщо SARS-CoV-2 піде тим самим шляхом, вакцинація в більш молодому віці може замінити первинну інфекцію. Залежно від тривалості вакцинального імунітету SARS-CoV-2 може потім циркулювати сезонно у вигляді легкої спалаху «звичайної застуди». Протягом найближчого року, поки триває відбір проб вакцинованих, стане більш ясно, якою мірою SARS-CoV-2 буде слідувати траєкторії ендемічних коронавірусів», – йдеться у статті науковців.

Імунолог Борис Донськой у коментарі Укрінформу говорить, що наявні вакцини дають захист від актуальних штамів, і можливо, що цього захисту буде достатньо на роки. Але він зауважує, що з часом можуть з’явитися нові штами, які навчаться обманювати імунну систему. «Це не тому, що пам’ять після щеплення зникне і трапиться «імунна амнезія». Пам’ять про старі штами залишиться, але чи буде її достатньо для захисту від нових різновидів, які можуть змінити свою структуру до непізнаваності, ми не знаємо. Тому невідомо, куди піде вірусний процес. Якби світ гарантував швидке щеплення великих популяцій, особливо груп ризику, то ми б швидко перемогли цю пандемію. Але якщо за цей час вірус встигне дати принципово нові штами, то він нас обжене і доведеться розробляти нові вакцини», – каже імунолог.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *