Парламенти в умовах пандемії: дистанційні, напівдистанційні, в ізоляції та на карантині

Як законодавчі органи у різних країнах пристосовуються до роботи під час пандемії коронавірусу

Переносити сесії чи обмежувати кількість присутніх на засіданні, дотримуватись соціальної дистанції в кілька метрів чи повністю переходити на віддалену роботу? Про те, які варіанти обирають парламенти інших країн, Укрінформ пропонує ознайомитися в огляді власних кореспондентів агентства.

ЄВРОПАРЛАМЕНТ. Завтра – перше в історії ЄП дистанційне засідання 

В Європарламенті запобіжні заходи розпочалися, як завжди буває в очевидній ситуації, зненацька. Вони боляче вдарили, хоч як дивно, по дипломатах Представництва України при ЄС, які доклали багато особистих часу та зусиль до організації «Українського тижня» в Європарламенті, який мав відбутися з 3 до 5 березня. Але буквально за день до початку заходу, 2 березня, грянуло оголошення, що у зв’язку із пандемією коронавірусу Європарламент офіційно забороняє всі відвідування і публічні заходи. Усього були скасовані 130 подій, в яких мали взяти участь до 7 тисяч людей.

У результаті знайомі українські дипломати дещо розгублено повідомили – «скасовано, проведемо за першої можливості». Добре, що художня експозиція, яку встигли оформити в одному з холів Європарламенту, продовжує й понині радувати депутатів, яких якимось вітром все ще заносить у ці стіни. Але таких людей небагато, адже Європарламент під тиском Covid-19 перейшов, переважно, на дистанційну роботу.

Розпочалося все з того, що президент Європарламенту Девід Сассолі після обговорення ситуації з лідерами політичних груп, 5 березня прийняв рішення про тимчасове перенесення, з міркувань безпеки, сесійного засідання із Страсбурга до Брюсселя. А потім скоротив саму сесію, яка мала відбутися з 9 по 12 березня, з чотирьох до двох днів. І знову «постраждала» Україна, адже з порядку денного «злетіло» українське питання, розгляд резолюції щодо ситуації на окупованих Росією територіях.

Девід Сассолі

Сам президент Європарламенту 10 березня, не дочекавшись завершення сесійного засідання, пішов на дистанційну роботу та добровільну самоізоляцію на 14 карантинних діб за місцем проживання у Брюсселі, оскільки напередодні протягом вихідних відвідував рідну Італію, тяжко уражену коронавірусом.

Але саме президенту Сассолі належить «хрестоматійна» фраза: вірус не може зупинити демократію. Тож усі запобіжні заходи, які вживалися та продовжують вживатися в Європарламенті, спрямовані саме на те, щоб зберегти його працездатність та дати депутатам змогу виконувати невідкладні обов’язки, зокрема, у законодавчій діяльності довкола боротьби з коронавірусом та формування багаторічної фінансової перспективи ЄС на 2021-2027 роки.

«Європейський парламент виконує та продовжуватиме виконувати свій обов’язок. Парламент має залишатися відкритим, оскільки демократія не може бути зупинена цим вірусом… З цієї причини я вирішив скликати надзвичайне пленарне засідання у четвер, 26 березня, з метою ухвалення надзвичайних заходів, що були представлені Європейською комісією. Це буде перше пленарне засідання, під час якого ми використовуватимемо дистанційну систему голосування. У зв’язку із цією надзвичайною ситуацією, ми маємо використати всі засоби, які є в нашому розпорядженні», – сказав Сассолі.

Тож вже завтра, 26 березня, відбудеться перше в історії дистанційне засідання Європарламенту. Надзвичайне й невідкладне засідання, оскільки перед парламентаріями постають дійсно грізні проблеми: коронавірус, нездатність лідерів ЄС погодити довгостроковий бюджет, підготовка нової угоди про взаємини з Великою Британією та інші.

Точної статистики – скільки депутатів Європарламенту уражені коронавірусом – наразі немає. Між тим, в європейській пресі з’явилося повідомлення, що 23 березня 40-річний працівник Європарламенту помер від коронавірусу та став першою жертвою хвороби серед персоналу всіх євроінституцій. Ця смерть була із жалобою підтверджена у самому Європарламенті.

До речі, головний переговірник ЄС із Великобританією Мішель Берньє сам публічно оголосив, що захворів на коронавірус, і що він, як і вся переговірна команда (близько 40 людей), вживає всіх заходів із лікування та дотримується пересторог проти розповсюдження інфекції. Але цей факт не зупинив переговори і не вплинув на відповідну роботу Європарламенту, який підтримав проєкт нової угоди про відносини між ЄС і Великою Британією після 31 грудня 2020 року, коли вичерпується дія перехідного періоду за умовами Угоди про Брекзіт. Голова комітету із закордонних справ ЄП Девід Макалістер заявив, що проєкт вчасно переданий британській стороні і передбачає безпрецедентний рівень партнерства, яке ЄС будь-коли мало з третьою країною. Очевидно, тому що Великобританія ніколи не перетвориться для ЄС у «звичайну» третю країну.

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Парламент призупинив роботу на мсяць

Велика Британія займає останнє місце у світовому рейтингу топ-10 країн, де вирує пандемія коронавірусу за кількістю жертв та масштабами поширення захворювання. Тож увести надзвичайні заходи уряд країни наважився лише цього понеділка. Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон увечері 23 березня оголосив про введення жорсткого карантину на три тижні. Попри Брекзіт перелік обмежувальних епідеміологічних заходів у Британії збігається за змістом та масштабами із тим, що запроваджено у значній більшості країн ЄС. Сьогодні парламент Великої Британії призупинив роботчеху на місяць.

Борис Джонсон

ІТАЛІЯ. Скорочене представництво, карантин для депутатів від північних регіонів та старших за 65 років

В Італії, яка впевнено утримує лідерство в Європі за кількістю захворювань та летальних випадків і є другою в світі за цим показником, без паніки й обдумано ставляться до законотворчої роботи. Італійські парламентарії, чітко усвідомлюючи власну відповідальність перед виборцями та необхідність якнайшвидшого ухвалення критичних для життя законодавчих ініціатив, залишаються на першій лінії боротьби з коронавірусом.

Палата представників і Сенат зустрічаються раз на тиждень, але будь-яке засідання може бути скасованим за кілька годин до початку. Така ситуація зберігатиметься до квітня. Крім того, парламентарії під час роботи у приміщеннях зобов'язані дотримуватися відстані в 1 метр і дослухатися до приписів органів охорони здоров'я щодо локалізації інфекції, забезпечуючи пропорційність між групами.

Усіх депутатів, обраних від північних регіонів, відправлено на карантин, представництво скоротили з 945 до 350 депутатів – по представнику від кожної групи. Крім того, на карантині всі депутати, старші за 65 років. Робота комісій практично завмерла, парламентські групи працюють в онлайн-режимі.

Незабаром парламентарії розглядатимуть процедуру голосування в Інтернеті й продовжують працювати. Про це, зокрема, журналістам заявив спікер нижньої палати парламенту Роберто Фіко. За його словами, тема (віддаленого голосування – ред.) є складною, і тому запропонував можливість створити спеціальний комітет для обговорення чинного законодавства до остаточного голосування в Палаті.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *