Олександр Петраков: педагог, мотиватор, чемпіон
18.08.2021 08:29
Укрінформ
Національну збірну України очолив тренер, який виграв молодіжний чемпіонат світу.
Олександра Петракова призначили виконуючим обов’язки головного тренера національної збірної України. Укрінформ представляє нового наставника першої збірної і оцінює його шанси стати успішним на цій посаді.
Досвід і успіхи
Як і Андрій Шевченко Петраков – вихованець київського «Динамо», але кар’єра гравця у нього була скромною. Вище союзної першої ліги він не грав. Якщо тренер-Шевченко майже одразу почав працювати в національній збірній, то Петраков до цього призначення пройшов великий шлях. На клубному рівні він тренував клуби першого українського дивізіону («Торпедо» Запоріжжя, ЦСКА-2 Київ, «Спартак» Суми, ФК «Вінниця»).
З 2001 року Петраков цілком сфокусувався на дитячо-юнацькому футболі. З 2010-го Олександр Васильович почав тренувати різноманітні юнацькі збірні України і досяг з ними великого успіху. В його активі одразу п’ять фінальних частин юнацьких чемпіонатів – три ЧЄ (вихід у півфінал у 2018 році) і два ЧС (перше місце у 2019 році). У тріумфальному 2019 році Петраков увійшов в список кращих тренерів збірних у світі.
Перемога на молодіжному чемпіонаті світу-2019 – одне з найбільших досягнень в історії українського футболу. Тоді в Польщі команда Петракова виграла 6 з 7 матчів турніру, обігравши в плей-офф таких сильних суперників як Колумбія (1:0) та Італія (1:0), а у фіналі українці не залишили шансів Південній Кореї (3:1).
Лідери тієї збірної – воротар Андрій Лунін, захисники Денис Попов, Валерій Бондар, Юхим Конопля, Віталій Миколенко (не поїхав на турнір), хавбеки Сергій Булеца і Георгій Цитаїшвілі, нападники Владислав Супряга і Данило Сікан. Нагадаємо, що Лунін, Миколенко, Попов і Конопля вже грають за національну збірну. Так само вже грають в першій команді країни й інші його підопічні по різним юнацьким збірним – Зінченко, Яремчук, Соболь, Матвієнко, Коваленко, Бесєдін.
Що чекає на збірну?
Призначення Петракова дуже нагадує призначення в грудні 2012 року Михайла Фоменка. Теж зневажливий статус «пожежника», але робота тренера стала успішною. Він витиснув з команди усе, вивів її у фінальну частину Євро-2016, а там вже обставини зіграли проти Фоменка.
Філософія Петракова схожа на стиль Фоменка – обережність, надійний захист, гра другим номером. Він не вантажить гравців модними тактичними ідеями, не вимагає від них контролювати м’яч і грати через пас. Петраков фанат перемоги з рахунком 1:0, який тверезо оцінює можливості українських футболістів. Чого тепер буде точно менше, так це пропущених м’ячів.
Інша чеснота нового тренера збірної – його здібності мотиватора. Як згадують його вихованці, Олександр Васильович вміє чітко і дохідливо пояснити задачу, завести команду, підняти дух. Чи працюватиме це з дорослими статусними футболістами покаже час. Втім, порядку на полі точно буде більше. І ніяких ганебних поразок 1:7 більше не трапиться.
Вже 1 і 4 вересня збірна гратиме відбіркові матчі ЧС-2022 проти Казахстану (на виїзді) і Франції (вдома). У Петракова взагалі немає часу щось кардинально змінювати, тому гратиме основа з Євро-2020, а сам футбол буде максимально прагматичним. Якщо в цих матчах збірна набере мінімум 4 очки, то у нового тренерського штабу будуть конкретні турнірні цілі (перші два місця в групі). У разі невдачі – Петраков може розпочати омолодження команди і чекати коли звільниться Сергій Ребров.
Источник: www.ukrinform.ua