НБУ рекордно знизив облікову ставку до 6%. А чи будуть дешеві кредити?

НБУ рекордно знизив облікову ставку до 6%. А чи будуть дешеві кредити?

Аналітика

11.06.2020 20:37

Укрінформ

Експерти прогнозують зниження депозитних ставок до 10-12%. Кредити дешевшатимуть повільніше. А попередній рекорд – 6,5% – був у 2013-му…

Правління Національного банку вирішило знизити з 12 червня облікову ставку (ставку рефінансування) з 8% до 6% річних. Це – найнижчий показник в історії незалежної України. Попередній рекорд було зафіксовано у серпні 2013 року. Але тодішні 6,5% дешевих кредитів не забезпечили. Чому? А тому що практично все у цій справі залежить від політики НБУ…

Нині ж очікується, що разом з іншим рішенням Регулятора – про звуження коридору відсоткових ставок за інструментами постійного доступу з "облікова ставка +/- 2 в.п." до "облікова ставка +/- 1 в.п." (що означає доступніше рефінансування для комерційних банків) – це сприятиме подальшому здешевленню кредитів для громадян та бізнесу. А також дозволить державі заощаджувати на вартості фінансових запозичень через механізм розміщення ОВДП, а самому НБУ – на виплатах за депозитними сертифікатами.

Утім, повторюємо: зниження ставки рефінансування – лише один із кроків, необхідних для здешевлення банківських кредитів. Розбираємось, як це працює.

На що і як впливає зміна ставки рефінансування Нацбанку

Й неекономісту зрозуміло: чим дешевші позики Нацбанк надає як рефінансування комерційним банкам (для підтримки ліквідності), тим доступнішими ці гроші будуть для кінцевих споживачів – фізичних і юридичних осіб. Але більшою мірою “прямий вплив” стосується розміщення державою своїх ОВДП. На вартість кредитів для бізнесу і населення впливають ще й десятки інших факторів. Це й співвідношення попиту та пропозиції, і ступінь ризиків, і “самопочуття” фінустанови та розміри її кредитного портфеля, і кредитна політика, яку втілює менеджмент, і ще багато-багато чого. “Економіка – це комплексна система. І кредитування – то не тільки питання процентних ставок. Уявімо, облікову ставку НБУ знижено до 3%. Думаєте, банки почнуть видавати кредити на 8%? Ні, звичайно. Проблема кредитування складається з кількох аспектів і ціна ресурсу – лише один із них”, – пояснює заступник голови правління Нацбанку Дмитро Сологуб. Тож і виходить, що на практиці відсоток за найдешевшими кредитами, які може взяти бізнес, у 2-2,5 рази перевищує облікову ставку. Зараз “звичайна” вартість позики в Україні – 16-22% (за винятком окремих цільових державних і комерційних програм). Тоді як у “цивілізованому” світі “навар” фінустанов складає лише 1-2, максимум – 4-5%. Запропонованими ж нашою державою пільговими програмами на кшталт “5-7-9%” поки що змогли скористатися небагато позичальників. Здебільшого, через відсутність майна для банківської застави.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *