Ліз Трасс – зірка наступної генерації світових лідерів

Ліз Трасс – зірка наступної генерації світових лідерів 07.09.2022 10:38 Укрінформ Маргарет Тетчер допомогла поховати СРСР, а Ліз Трасс, переконують експерти, допоможе поховати росію

Ліз Трасс стала новим прем'єр-міністром Великої Британії – 6 вересня королева Єлизавета II офіційно її затвердила. Вона замінить на цій посаді, мабуть, найбільшого друга України в Європі – Бориса Джонсона.

Тож які очікування?

Скажемо так, Україні нема чого остерігатися. А от життя росії пані Трасс може ускладнити, причому суттєво.   

Не заглиблюючись в деталі біографії (про це за останні кілька діб вже написано вдосталь), лиш нагадаємо, що вразити багатьох (в хорошому сенсі цього слова) новоспечена прем’єр-міністр встигла набагато раніше, перебуваючи ще в статусі глави британського МЗС. Чого варта, до прикладу, її уже знаменита квітнева промова, майже Фултонівська (як у Черчилля!), яку ще називали «програмною промовою «нового» Заходу», на традиційному пасхальному банкеті лорда-мера в Лондоні. У ній Ліз Трасс багато говорила про Україну, про путіна, про повернення геополітики, про безпорадність архітектури, яка була покликана гарантувати мир і процвітання: «Давайте будемо чесними. Система, яка була покликана гарантувати мир і процвітання, підвела Україну. Економічні та безпекові структури, створені після Другої світової та холодної війни, наразі здулися – вони уможливили, а не стримали агресію. Ми маємо перезавантажити та переглянути наш підхід. (…) Настав час для відваги, а не обережності». З повним текстом промови можна ознайомитися – тут.

Тоді, у квітні, ще не йшлося про відставку Бориса Джонсона. Втім, уже відчувалося, що останній, в разі такого сценарію, залишить після себе гідну заміну. «Джонсон і Трасс – це нові Черчилль і Тетчер. Але чому я не здивований, що це знову британці?» – писали користувачі соцмереж. А також звертали увагу на таке: «Світ нарешті народив нове, адекватне часові лідерство. І так – це Україна своїм подвигом зрушила таку всесвітню гору».

І з усім цим важко не погодитися. Адже Трасс, як і Джонсон, – це люди зовсім іншої сили, переконань й уміння спілкуватися з масами. Вони – це нова генерація лідерів, які покликані перебороти геополітичну катастрофу початку XXI століття, що призвела (і продовжує призводити) до жахливих наслідків. Протягом останніх восьми з половиною років на Заході чимало хто намагався «приміряти» на себе роль лідера – одноосібного чи в дуеті, приміром, Меркель-Олланд, Меркель-Макрон, Макрон-Шольц. Однак, з глибокою повагою до перерахованих осіб, жоден з них так і не став у цій ролі тим, кого чекали.

Джонсон просто не встиг. Чи зможе Трасс? Внутрішні відчуття, скажемо так, обнадіюють. Зрештою, вакансія відкрита, запит на рішуче «яструбине» лідерство у світі демократії – величезний.

Ліз Трасс – справжня лідерка для тяжких часів. З такою союзницею подолати путінську росію разом буде значно легше

«Особисто я вперше звернув увагу на Ліз Трасс під час її пресконференції в москві, яку вона провела після переговорів зі своїм візаві лавровим 10 лютого ц.р. Вона вигідно відрізнялася від фактичного міністра закордонних справ ЄС Жозепа Борелля, з якого росіяни глузували під час подібної пресконференції, і навіть від Трампа та Байдена після їхніх переговорів з путіним у Гельсінкі й Женеві відповідно. Це була справжня льодяна королева», – коментує дипломат Вадим Трюхан.

Міністерка закордонних справ Великої Британії, згадує він, жодним своїм жестом не виказала слабкості чи якоїсь невпевненості перед лицем російського міністра закордонної пропаганди лаврова та/або російських бійців пропагандистських військ, яких журналістами не привертається язик назвати. 

«Пригадую, що вже тоді мене не полишала така думка, – далеко піде, на неї мають рівнятися всі. Відтак на фоні слабкості як європейських лідерів, так і американської адміністрації, новому прем'єру Великої Британії доведеться взяти тягар лідерства у Вільному світі, – каже пан Трюхан. – При цьому жодних сумнівів у її готовності до такої ноші немає. Ще у своїй пасхальній промові в Лондоні 28 квітня ц.р. майбутня глава британського уряду фактично оголосила «хрестовий похід» проти автократій». 

Пані Трасс чітко усвідомлює, з якими викликами має справу цивілізований світ, і розуміє, що подолати зло можна буде лише консолідованими та сміливими діями.

«Все це вселяє певний оптимізм, адже попереду багато місяців виснажливої війни фактично за виживання України. З такою союзницею, яка є справжньою лідеркою для тяжких часів, подолати путінську росію разом з її сателітами та партнерами буде значно легше», – запевняє дипломат.

А це політичний експерт Євген Савісько: «Ліз Трасс – одна з лідерів сучасного молодого покоління європейських політиків. Вона мислить нестандартно, вміє приймати рішення, не боїться брати на себе відповідальність. Пані Трасс – прагматик, вона має дещо інші бачення на сучасні виклики британської та світової політики. Як політик, вона більш гнучка. Навіть зуміла стати одним з лідерів консерваторів і одночасно правих лібералів».

В зовнішній політиці Ліз Трасс прагнутиме відновити для Великої Британії статус лідера в Європі, каже пан Савісько. Саме тому вона і підтримала ідею союзу з Україною та Польщею. А росія для неї – ворог і політико-економічний опонент, котрого потрібно якщо не знищити, то принаймні остаточно знесилити та змусити забути про свої амбіції.

З такою союзницею подолати путінську росію разом буде значно легше

«Життя росії після приходу до влади в Британії Ліз Трасс тільки ускладниться. Якщо росіяни «розгойдували» Джонсона, вони самі зробили собі гірше, оскільки тепер позиція Британії щодо росії буде ще жорсткішою, ніж раніше.  Ліз Трасс часто порівнюють із Маргарет Тетчер, і це дуже хороша аналогія. Тому що Маргарет Тетчер, Гельмут Коль і Рональд Рейган прийшли до влади на Заході якраз на тлі агресії Радянського Союзу проти Афганістану», – доповнює політолог Тарас Загородній.

Іншими словами, тоді до влади прийшли більш радикальні люди, які зрештою допомогли поховати Радянський Союз. Зараз може статися щось подібне.

Крім того, позиція Британії суттєво впливає на Вашингтон, адже у них особливі відносини.

«Завдяки цьому Британія дотискає американців в ті моменти, коли вони починають коливатися», – наголосив експерт.

Експерт-міжнародник Агія Загребельська підкреслює, що Ліз Трасс отримала честь бути прем‘єр-міністром Сполученого Королівства у найскладніший період сучасної історії – як світу, так і самої Великої Британії.

«Війна на європейському континенті, гострі протистояння, що ризикують перетворитися в збройні конфлікти на Близькому сході, та найгостріша конкуренція в історії світу, яка будь-якої миті може перерости у війну – в Індо-Тихоокеанському регіоні».

А ще – інфляція, рецесія, дефіцит енергоресурсів, нестача чіпів, наслідки глобального потепління, постковідні шрами та загрози нових пандемій

«В самому Сполученому Королівстві четвертий прем‘єр поспіль відправлений у відставку. Криза довіри як з боку суспільства до торі, так і всередині самої партії. Зростання цін на електрику та тепло, яке залишає значну частину британців за межею енергетичної бідності. Криза громадської безпеки, загрози протестів, страйки робітників, масове невдоволення системою охорони здоров‘я. На додаток на Ліз Трасс чекають невирішені суперечки з ЄС через наслідки brexit та, зокрема, протоколи Північної Ірландії, що загрожують перерости в торгову війну. Плюс хронічні виклики від Шотландії, відносини з якою обіцяють бути щонайменше такими ж нерівними, як і у Джонсона, якщо не більше».

Як бачимо, викликів перед Ліз Трасс багато. Але чи є вона лідером нового покоління, який спроможний впоратися з цим, зберігаючи єдність зі світом, власним народом, політичними елітами та бізнесом? За словами пані Загребельської, це покаже лише час.

«Трасс створила завищені очікування, і часу на те, щоб продемонструвати свою готовність їм відповідати у неї небагато. Бо через два роки торі можуть вперше за багато десятиріч втратити лідерство, якщо вона оступиться. Перші 100 днів будуть визначальними, по завершенню них багато хто оцінкою її прем‘єрства, сформувавши переконання, які потім буде важко змінити. Враховуючи, що на столі не тільки та не стільки репутація і кар’єра Ліз, скільки майбутні парламентські вибори, я припускаю, що партія працюватиме з Трасс як єдиний організм. Якщо слова Джонсона про те, що всі мають стати за Ліз та йти спільним фронтом стануть пророцтвом – у Трасс є високі шанси стати дійсно лідером нового покоління», – стверджує Агія Загребельська.

Допомога Україні збережеться, і навіть посилиться. А Джонсон – з політики не йде і невдовзі може з’явитися у новому амплуа

«Очікування від нового прем'єрства Британії доволі високі. Україні потрібні літаки, ППО, бронетехніка. Переконаний, що Ліз Трасс не лише продовжить лінію Бориса Джонсона, а й значно розширить номенклатуру поставок, а також буде переконувати союзників по НАТО робити те саме», – вважає Вадим Трюхан.

США, для яких Велика Британія є традиційним і найбільш надійним союзником, будуть змушені пришвидшуватися в питанні поставок воєнної техніки Україні, беручи приклад з Лондона.

«Трасс знайома з обстановкою в Україні, оскільки є вихідцем із нинішнього кабінету міністрів, їй нічого не потрібно пояснювати, вводити в курс справи. У британському кабінеті міністрів було тільки дві такі людини – Ліз Трасс і міністр оборони Бен Уоллес. Можна очікувати, що допомога Україні з боку Великої Британії при Ліз Трасс відчутно збільшиться», – доповнює Тарас Загородній.  

У Британії й раніше були налаштовані рішуче, навіть говорили, що їм слід готуватися до війни з росією, тепер ця позиція лише зміцниться: «Британія активно підтримує і допомагає перенавчати українську армію. Фактично вона є провідним центром із перебудовування ЗСУ в армію нового формату. Якщо зараз британці перенавчають 10 тисяч українців, то, швидше за все, цей процес продовжиться після нашої перемоги. Британія буде архітектором нової української армії, яка буде побудована за натівським зразком» – переконує пан Завгородній.

Агія Загребельська так само стверджує, що для України навряд чи будуть якісь суттєві зміни. Тобто допомога збережеться на рівні, який забезпечувався за прем‘єрства Бориса Джонсона.

«Так, є прогнози, що обсяг воєнної допомоги може збільшитися. Але я б не була в цьому аж наскільки впевнена, бо для британського бюджету збільшення допомоги може бути занадто високим навантаженням», – каже вона.

Так само, навряд чи ми побачимо як послаблення, так і посилення антиросійської риторики Королівства на міжнародній арені.

«Що зміниться, так це санкційна робота з російськими олігархами. Бо саме на прем‘єрство Трасс випадає необхідність реалізації санкцій та судові баталії з росіянами. Тож це буде непростим випробуванням для Трасс», – зазначила пані Загребельська.

3 вересня телеканал Sky News повідомив, що Британія планує виділити Україні 3 мільярди фунтів стерлінгів, а саме: до 2,3 мільярда мають бути використані для фінансування військових контрактів, а решта 700 мільйонів – підуть на проєкти з реконструкції.

Ну і, не менш важливо, що буде далі з Борисом Джонсоном?

Вже колишній прем’єр, покидаючи 6 вересня резиденцію на Даунінг стріт, виголосив свою фінальну промову, в якій був доволі цікавий натяк: «Як Цинциннат, я повертаюся до свого плуга». Нагадаємо, що Цинциннат був давньоримським політиком 5 століття, який кинув владу і зайнявся сільським господарством. Але згодом – повернувся в політику.

Тож Джонсон натякає, що не прощається й невдовзі може з’явитися в якомусь новому статусі?

«Борис Джонсон – політик нової якості. Він добре освічений, відкритий і сміливий. Він має візію розвитку і власної країни, і цивілізованого світу в цілому. Відтак навряд чи він зникне», – певен Вадим Трюхан.

За словами дипломата, для України і Євроатлантичної спільноти оптимальний варіант – призначення Джонсона на посаду Генерального секретаря НАТО.

«Він міг би стати найсильнішим очільником Альянсу за всю його історію. Втім, якщо якась умовна Угорщина заблокує таке призначення, він себе знайде в інших сферах. Зокрема в журналістиці, викладанні тощо. Проте його любов і життя – це політика. Тому він до неї неодмінно повернеться. Раніше або пізніше», – каже пан Трюхан.

Хотілося б, звісно, аби ймовірна пауза не затягнулася на довго

«Зараз, скоріш за все, він візьме відпочинок. Може, витратить його, серед іншого, для написання книги», – вважає Агія Загребельська.

Ну, це звична справа для відставних політиків…

«Джонсон належить до того типу політиків, які не зникають в нікуди. Та й Королівству може знадобитися його допомога. Тому, з одного боку, думаю, що він не надто далеко цей час буде від епіцентру світових подій. А з іншого, має дуже високі шанси повернутися у велику політику», – додала експерт.

Зрештою, чимала частина торі досі підтримує Джонсона та вважає його відставку помилкою. Їх кількість з часом може зростати. Тож передумови для повернення є. І це обнадіює. Світові, який опинився у глибокій кризі, вкрай потрібні такі лідери як Джонсон і його наступниця Трасс. А особливо такі лідери потрібні нам, лідери, яких ми сміливо можемо назвати своїми друзями. До речі, британська преса пише, що перший офіційний візит Ліз Трасс може здійснити в Україну. А Вадим Пристайко, посол України у Великій Британії, розповів в ефірі Національного телемарафону, що в МЗС уже опікуються цим питанням.

Що ж, радо чекаємо Вас у гості, пані Трасс!

Мирослав Ліскович. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *