Крим уже зустрів нову хвилю COVID-19, далі – вся Україна?

Крим уже зустрів нову хвилю COVID-19, далі – вся Україна?

24.06.2021 19:39

Укрінформ

Попри високу захворюваність у Росії рейси до Криму не скасовують. Україні необхідно розпочати моніторинг внутрішніх мігрантів

Що ж, побоювання епідеміологів справдалися, і 23 червня Центр громадського здоров’я повідомив, що штам «Дельта» дістався України – виявлено двох хворих. Як і очікувалося, заразу завезли з Росії.

Водночас новини про зростання захворюваності на COVID-19 тепер почали надходити і з окупованого Криму, що може незабаром позначитися на епідситуації в Україні. Кілька днів тому ЗМІ дізналися про спалах в таборі «Артек», де хворобу виявили у 12 дітей, а на ізоляцію відправили 60 дітей та 12 вожатих. Така ситуація була неминучою, адже до Криму регулярно приїздять туристи з Росії, де нині вирує «Дельта». Власне, на території усього півострова зараз фіксують різкий стрибок захворюваності, але при цьому Кабмін прийняв рішення скасувати обов’язкову ізоляцію для українських громадян, які прибувають з окупованих територій, і навіть більше – необхідність проходити ПЛР-тестування при поверненні. Про те, що у хворих з Криму виявлено саме штам «Дельта», поки не повідомляється, але зважаючи на те, що рейси з Москви у Крим досі курсують без перешкод, у цьому можна не сумніватися.

Захворюваність вища на 85%, ніж минулого тижня

Нині в окупованому Криму визнали, що виклики «швидких» почастішали до рівня ранніх гірших періодів поширення епідемії. Як повідомляють в Асоціації реінтеграції Криму, про це вже заявив «міністр охорони здоров’я» окупованого Криму Олександр Остапенко. За його словами, додатково відкриваються 500 ліжок, а рівень хворих на коронавірусну інфекцію на 85% вищий за рівень минулого тижня. При цьому виклики «швидкої» почастішали до 1800-2000 на добу, а раніше окупанти називали в середньому цифру 1100. Розуміючи генетичні особливості російського режиму, можна сміливо стверджувати, що ситуація наразі стала вкрай серйозною, якщо про неї заговорили тепер на так званому офіційному рівні. Адже місцеві мешканці і правозахисні організації повідомляли, що реальна статистика захворюваності навмисне занижувалася, аби не зірвати курортний сезон.

Детальнішої інформації від окупаційної влади про ситуацію наразі не знайти, тож Укрінформ звернувся до власних джерел.

Як розповідає журналіст (із зрозумілих причин його ім’я не може бути назване. – Ред.), який після окупації півострова перебрався з Криму до України і нині підтримує контакти з родичами та друзями, наразі перевантаженість лікарень спостерігається ледве не в усіх містах Криму – Сімферополі, Євпаторії, Ялті, Керчі, Бахчисараї, Феодосії. «Вільні ліжка закінчуються. Багато молодих пацієнтів із важкою формою, нібито, це є індійський штам», – стверджує наше джерело.

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зауважує, що її команда завжди акцентувала на тому, що представлені показники захворюваності в Криму не відповідають дійсності. Тому про перемогу над ковідом, яку декларували російські чиновники, не могло бути й мови. «Критична ситуація із захворюваністю підтверджується нашими джерелами в лікарнях – на сході та на півдні півострова. Власне, це наслідки тієї політики, яка була в 2020 році, і продовжилася в 2021-му. Перше – заниження статистики як захворюваності, так і смертності. Друге – обмеження доступу до мінімального пакету лікування ковіду в домашніх умовах. Ми промоніторили близько 100 аптек у найбільших містах Криму і виявили, що більшість із них не мають у вільному доступі необхідних ліків, при тому, що пацієнтів з ковідом у середній формі важкості відправляють на лікування додому», – розповідає правозахисниця. Вона додає, що така практика спостерігається і в 2021 році через намагання внести в статистику якнайменше людей: «Нинішня ситуація нагадує минулорічну, коли напередодні сезону теж занижувалася статистика, а в серпні і вересні були переповнені не тільки лікарні, а й морги. Думаю, що таке може знову повторитися».

Експредставник президента України в АР Крим Борис Бабін ситуацію називає ще не катастрофічною, але вже колапсом середнього рівня проблемності. “Окрім переповненості лікарень і шаленої нестачі медперсоналу, є проблеми, пов’язані з вакцинацією. Уже очевидно, що російська вакцина не працює, а інші вакцини не допускають для використання. На жаль, люди, вакциновані “Спутніком”, хворіють і помирають від ускладнень. Уже став хрестоматійним приклад, коли через місяць після вакцинації помер так званий мер Ялти, який одним із перших щепився “Спутніком” (в Криму, щоправда, стали заперечувати факт його вакцинації. – Ред.). Українська влада відкрила доступ до вакцинації українських громадян, які проживають в Криму, і тепер вони можуть щепитися в Херсонській області. Але наскільки це спрацює – покаже час”, – каже Борис Бабін. Також він зазначає, що жителі Криму не мають доступу не лише до нормальної вакцинації, але і до якісних ліків. Адже в Криму дозволено використовувати антибіотики і допоміжні лікарські засоби лише російського виробництва. «Діє політика так званого імпортозаміщення, і за таких умов надати кваліфіковану допомогу кримчанам дуже важко», – наголошує він.

Окупаційна влада теж зробила свій внесок у захворюваність

Ольга Скрипник

Але заниження статистики і обмеження доступу до медпослуг – це ще не всі фактори, які вплинули на нестабільну ситуацію із захворюваністю в Криму. Ольга Скрипник наголошує, що це у сфері відповідальності окупаційної влади – розбудовувати медичну систему і запобігати захворюваності населення в умовах пандемії. Але замість цього на окупованому півострові активно проводилися мілітаристські заходи з метою пропаганди, приурочені – то до так званої «Кримської весни», то «Дня перемоги». «Попри те, що існує заборона проведення масових зібрань, вона не діє на заходи з мілітаристським нахилом, які проводить окупаційна влада. І туди приходять багато людей похилого віку, які є групою ризику. Також поширюється практика мілітаризації дітей, яких теж залучають до масових заходів, хоча діти, як відомо, часто є безсимптомними переносниками інфекції», – говорить правозахисниця.

Нинішню ж раптову відвертість окупантів у визнанні ситуації критичною пані Скрипник теж пов’язує з політичними цілями. «Після стихії, що сталася на півострові, внаслідок якої постраждали головні туристичні центри – транзитна Керч і колишня курортна столиця Ялта, стало зрозуміло, що сезон зірвався. Тож окупаційній владі вже немає сенсу приховувати високу захворюваність. Це може бути використано і як інструмент впливу на місцевих жителів, аби вони не вийшли на протести через відсутність підтримки після повені. Тобто, під приводом пандемії, можуть бути посилені обмеження, аби не допустити масових зібрань», – додає Ольга Скрипник.

Але і це ще не все. Попри поширення заразнішого штаму «Дельта» в Росії, зокрема в Москві, рейси до Криму не скасовуються. Аналітик Євген Істребін підрахував, що кожного дня лише з Москви до Сімферополя прилітають 55 рейсів, а це приблизно 11 тисяч пасажирів…

Борис Бабін говорить, що зупинки сполучення з Кримом не варто очікувати, бо для Росії – це політичне питання. “За будь-яких епідемічних розкладів відбуватиметься імітація потоку туристів і ситуації, що все добре. І зараз Росія закриває все, що завгодно, але не сполучення при загрозливій епідситуації – це контроверсійно”, – переконаний експерт.

Крим посилив обмеження, але Україна при в’їзді з нього – послабила

22 червня у Криму прийняли рішення запровадити епідобмеження для всіх розважальних закладів та закладів громадського харчування – до 1 вересня. А ще заборонили випускні і збираються вакцинувати усіх, хто надає послуги. Як повідомляє “Крим. Реалії”, відповідні зміни в указ про запровадження режиму підвищеної готовності на півострові через пандемію коронавірусу вніс підконтрольний Кремлю «глава Криму» Сергій Аксьонов.

До 1 вересня відтепер:

  • заборонена робота у вихідні та святкові дні розважальних центрів та інших розважальних закладів, зокрема дитячих закладів дозвілля та розважальних організацій;
  • з 23:00 до 08:00 обмежена робота підприємств громадського харчування, за винятком обслуговування на виніс;
  • на території Сімферополя, Сімферопольського району, Ялти та Алушти забороняється проводити дискотеки та випускні вечори;
  • забороняється продаж квитків у театри та кінотеатри з розрахунку не більш як 50% від місткості залів.

Парадоксально, але Україна не те що не посилила обмеження на в’їзд із Криму – вона їх зняла. Із 17 червня Кабмін дозволив українцям з окупованих територій в’їжджати без тесту, самоізоляції і обсервації. Це пояснюється тим, що наразі ми перебуваємо у “зеленій зоні” епіднебезпеки. І хоча на засіданні Кабміну в Києві 23 червня вирішено, що від громадян, які прибули з Індії, Великобританії та Північної Ірландії, Росії, Португалії вимагатимуть експрес-тест на SARS-CoV-2 з 25 червня, у цьому переліку знову ж таки не згадуються окуповані території, звідки наразі загроза занесення небезпечного штаму, як мінімум, не менша.

Сподіваємося, що на все це звернуть увагу на найближчому засіданні РНБО…

Юлія Горбань, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *