“Гроші за пацієнтом” проти Семашка: два боки медалі в медичній реформі

“Гроші за пацієнтом” проти Семашка: два боки медалі в медичній реформі

06.05.2020 13:50

Укрінформ

Минув місяць другого етапу реформи. Продовжувати йти чи озирнутися?

Я не знаю жодної іншої актуальної теми, яка б так поділила поважних і шанованих суспільством медиків та медиків-вчених на два табори. Коли йдеться про серйозні зміни в певній сфері, зазвичай дуже чітко простежується поділ на реформаторів та консерваторів, де перші уособлюють зміни на краще, а другі скидаються на ретроградів.

Але не у випадку української медичної реформи. Якщо відкинути політологів (на сьогодні це помічники політиків, чиї оцінки – суто інструмент для власного рейтингу), які коментують все на світі, а виокремити лише лікарів, які мають різні статки та різної чистоти репутацію, але компетентні, мають незаперечний авторитет у пацієнтів – то ситуація ніяк не піддається однозначній оцінці.

І напевно, перший місяць реформування дав такі ж суперечливі результати, яким було і їх обговорення. Здається, що в Україні два медичних центри – Нацслужба здоров’я та Міністерство – у випадку з реформою не антагоністи, а швидше два слідчих: злий та добрий. Бо реформа таки триває, хай і з наріканнями. Більше того, навіть найбільші критики переконані, що реформа необхідна. Але чи обійдемося ми без того, щоб змінювати її формат?

Ми попросили дати свою оцінку щодо ходу реформи відомих у країні лікарів, деякі з них не захотіли називати імена, просто щоб не наражатися на конфлікт.

Коротко нагадаємо. 1 квітня стартував другий етап реформи медичного обслуговування, принцип якого був сформульований як “гроші ходять за пацієнтом”. І Нацслужба здоров’я заявила, що понад півтори тисячі медичних закладів уже уклали з ними угоди, тож тепер субвенцію отримуватимуть ті лікарі, які пролікували найбільше пацієнтів.

А вже після першого авансу в двадцятих числах по країні почалися протести медиків, які на початку травня (коли прийшла зарплатня) стали активнішими.

У понеділок президент України виступив зі зверненням до виборців, в якому зауважив, що реформу будуть переглядати.

Це було очікувано. Але зі скасуванням реформи можливі дві пастки. Або ж усе повернеться на колишню колію, аж до “схематозу” з ліками, або ж – із водою застарілої радянської системи можемо вихлюпнути здоров’я тисяч людей та піддати руйнації цілі напрямки.

“Вже кілька місяців поспіль наш колектив вивчає так званий класифікатор хвороб, запроваджений за Уляни Супрун, – поділилася думками із автором матеріалу кардіолог екстра-класу. – Ідея начебто непогана, навіть сучасна, бо всі країни користуються таким класифікатором. Щоправда, мені не зрозуміло, чому Україна взяла саме австралійський класифікатор, бо кожна країна намагається адаптувати міжнародний стандарт під свої медичні умови. Це ж робила і Америка, шляхом якої ми йшли. Сенс класифікатора – у тому, що кожна хвороба має свій код і відповідно до цього коду фінансуються проліковані закладом пацієнти. Механіка така: береться середня вартість якогось випадку (у нас це 4 тисячі гривень) і, в залежності від коефіцієнта, визначається вартість хвороби. Скільки лікарня пролікувала, стільки й отримала. Це один із доходів медзакладу. Стосовно кардіології коефіцієнт – 0,6. Більше всього в цій системі отримують ті, хто робить операції або підключає людей до апаратів штучного дихання.

Ідея зібрати все в один класифікатор – добра. Але в цій ситуації виграє лише хірургія. Бо, наприклад, стосовно психіатрії коефіцієнт – 0,2. Тобто за пролікованого пацієнта психіатрична лікарня отримає 80 гривень, а це знищення психіатричної служби”.

Семен Глузман

За фінансування та реформу психіатрії цей процес вже кілька років постійно критикує Семен Глузман, лікар, дисидент, правозахисник. Він вважає, що реформа через дії Уляни Супрун призвела ледь не до агонії системи охорони здоров’я. Пояснимо цю категоричність тим, що психіатричний напрямок в результаті запропонованих змін мав отримати найбільші скорочення – і персоналу, і фінансування, і, власне, лікарень.

ЯКЩО НАС ЗАЖЕНУТЬ У СТАРУ СИСТЕМУ СЕМАШКА, ТО ЦЕ БУДЕ КРОК НАЗАД НА 40 РОКІВ

Але є й інші думки. Наприклад, досліджуючи ставлення до реформи, я переглянула відеоінтерв’ю одного з найбільш авторитетних лікарів з Черкас, який очолює онкодиспансер і має незаперечний авторитет серед медиків.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *