Чого чекати від Рамштайну-5?

Чого чекати від Рамштайну-5? 06.09.2022 18:00 Укрінформ Суперзброї не буде, бо її не існує, але будуть нові бронетранспортери, можливо, танки, додаткові HIMARS і NASAMS, засоби ППО, МіГи… 

Буквально за день, 8 вересня, відбудеться ювілейне, п'яте засідання Контактної групи з питань оборони України – так званий «Рамштайн», куди входять міністри оборони країн НАТО та союзників. Захід пройде не онлайн, а в очному форматі на однойменній авіабазі в Німеччині – і це ще вище підіймає його значення. А проведе його вже традиційно – глава Пентагону Ллойд Остін.

Тло зустрічі – ядерна загроза через ситуацію на ЗАЕС, а також успішний контрнаступ ЗСУ на півдні, і не лише. Через це багато хто покладає великі очікування на предметне обговорення нагальних потреб України в озброєнні, зокрема в ракетах до HIMARS дальністю до 300 кілометрів, військовій техніці та підготовці фахівців.

Отже, на що чекати від «Рамштайну-5», яке конкретно підсилення потребує наша держава?

«Хотілося б вірити, що саме під час 5-ї зустрічі антипутінської коаліції у форматі «Рамштайн» відбудеться корінний перелом у підходах Заходу щодо необхідності надання Україні такого озброєння і в такій кількості, аби росія, під його натиском, капітулювала», – коментує Укрінформу дипломат, заступник командира роти Добровольчого формування Бориспільської міської тергромади Вадим Трюхан.

Проте це навряд чи можливо у достатньому обсязі вже цього разу.

«Скоріш за все, буде оголошено про чергові порції бронетехніки, артилерії й, можливо, навіть РСЗВ і ПРО. Проте не в такій кількості й не такої якості, щоб дозволити Україні змусити капітулювати рф», – додав він.

Водночас, наголосив дипломат, навіть та зброя й боєприпаси, які надають Україні союзники і партнери, допомагають ЗСУ демілітаризувати «другу армію».

«Чим далі, тим стає все більш очевидним, що російські окупаційні сили деградують. При цьому, всі потуги путінців поповнити ряди черговими «біо- олов’яними солдатиками» зазнають невдач. Щобільше, згідно з останніми опитуваннями соціологічної служби «Левада», вже більш ніж половина росіян проти продовження війни з Україною. Сенсаційна цифра насправді», – звертає увагу пан Трюхан.

Щодо ключових очікувань з нашого боку від «Рамштайну-5» – бойові літаки, збільшення кількості РСЗВ і систем ППО. Чи не вперше, каже експерт, перед зустріччю у форматі Рамштайн немає жодних зливів у ЗМІ щодо перспектив з цих питань.

«Це означає, що в ці дні йде напружена дипломатична робота. І вона не зупинятиметься до самого початку зустрічі в Рамштайні. Чим все цього разу завершиться прогнозувати складно. Проте, як мінімум, ми отримаємо додаткові HIMARS і NASAMS. А як максимум – якісь проміжні обіцянки про те, що за пару-трійку місяців розпочнуться поставки військових літаків. Не факт, щоправда, що це будуть F-15/16».

Плюс є тема, де «подвижки» реалістичні вже зараз. Секретар РНБО Олексій Данілов публічно закликав США надати Україні сучасні танки «Абрамс», а Німеччину – «Леопарди 2».

«Не факт, що на це підуть німці, проте американці можуть. Тим не менше, прогнози прогнозами, а реальний результат ми побачимо в ніч з 8-го на 9-те вересня», – підкреслив Вадим Трюхан.

Політолог, доброволець ЗСУ Кирило Сазонов також вважає, що мегасенсацій від «Рамштайну-5» не варто очікувати. Як і кардинальних змін.

«Та вони й не потрібні, – зазначає експерт. – Процес постачання Україні озброєння та боєприпасів налагоджений, все працює. Нам допомагають артою, у тому числі далекобійною та високоточною. Подивіться, як себе показують РСЗВ HIMARS, M270 MLRS, багато іншого. Це правильно, це потрібно. Обговорюється лише обсяг цієї допомоги».

Війна, підкреслює пан Сазонов, ненажерлива тварюка. Вона жере людей, паливо, гроші, боєприпаси, техніку.

«На п'ятому «Рамштайні» не буде якихось одкровень. Нам не дадуть якоїсь умовної «Зірки смерті» (бойова космічна станція в вигаданому всесвіті «Зоряних воєн», яка слугувала надзброєю Галактичної імперії та була здатна руйнувати планети, – Ред.), ескадрильї літаків, ядерної зброї. Але ми розраховуємо, що буде посилено і фінансову, і матеріально-технічну підтримку. І, гадаю, це чудово розуміють міністри оборони, які засідають у цьому форматі. На війні ніколи немає достатньо озброєнь, ресурсів. Завжди і всього потрібно більше», – наголошує політолог.

HIMARS чудово себе показали на Донбасі, на півдні. Але якщо таке ж угруповання сконцентрувати зараз на тому ж Харківському напрямі, а також у напрямку білорусі, звідки по нас періодично прилітає, ми почувалися б краще, впевнений експерт.

«Тож таких РСЗВ потрібно більше, ракет потрібно більше, засобів ППО потрібно більше, самохідних артилерійських установок (САУ) потрібно більше, – зазначає Кирило Сазонов. – З огляду на наші наступальні дії США передають нам уже не тільки далекобійні засоби ураження, а й потужну зброю для ближнього бою. У тому числі наступальну бронетехніку. Усього цього, знову ж таки, потрібно більше. І ще вчора. Ми вже наступаємо, нам потрібна відповідна техніка. Тож від «Рамштайну-5» чекаємо не просто збереження тієї підтримки, яку маємо, а збільшення її обсягів та прискорення постачання».

Нарешті, військовий оглядач, експерт у сфері безпеки Олег Старіков нагадує, що, згідно з даними американських ЗМІ, найближчим часом Білий дім призначить генерала, який займатиметься питаннями, пов’язаними з наданням допомоги нашій країні. Також буде дано офіційну назву операції в Україні.

«Тобто допомога США Україні виходить на зовсім інший – плановий – рівень. Відповідно, підтримка буде закладена в американський бюджет і надаватиметься не наскоками, а в плановому порядку», – пояснює експерт.

За його словами, для того, щоб ЗСУ почали контрнаступальні дії на тому ж півдні та стримували противника на Донбасі, ми мали отримати високоточне далекобійне озброєння. І ми його здобули. І гаубиці М777 (155 мм), і РСЗВ HIMARS, та багато іншого. ЗСУ було завдано ударів, які дозволили розірвати логістичні ланцюжки противника.

«Не дарма кажуть, що війну виграє логістика. Тому бачимо удари по мостах, по пунктах управління, по складах зберігання зброї та боєприпасів, – продовжує пан Старіков. – На наступному етапі нам потрібна буде важка бронетехніка – для наступальних дій. Вже відомо, що німці домовилися з чехами – ті передадуть нам свої танки Т-72, німці їм – свої «Леопарди». У США, в Європі йде завантаження військово-промислового комплексу».

Нові бронетранспортери, танки, засоби ППО для України за підсумками «Рамштайну-5» точно будуть, упевнений експерт. Але чи дійде справа до літаків?

«По літаках сказати складно. Хотілося б, звичайно, отримати американські F-15, F-16. Але поки що нам якщо що і передають з авіації, то радянського зразка», – зазначає військовий експерт.

На його думку, певною мірою це зрозуміло.

«Наші льотчики можуть досить швидко навчитися керувати сучасним літаком. Умовно кажучи, це як пересісти з «Жигулі» на «Мерседес». Маючи певні навички – зможеш освоїти і просунуту техніку. За пару місяців приблизно. Але важливо ще інше – техобслуговування. Хто буде нам проводити його для F-15, F-16? Нам потрібно у військових вишах готувати інженерів, мати відповідне аеродромне обладнання тощо. Під час війни це зробити неможливо. А ганяти літаки на техобслуговування в ту ж, припустимо, Польщу – складно логістично. Я сумніваюся, що ми отримаємо модернову авіацію», – пояснює пан Старіков.

А питання авіації дуже важливе, наголошує він.

«Ми вийшли на певний паритет з росіянами на сухопутному театрі військових дій, не даємо кораблям противника наблизитися до наших берегів. Але з прикриттям військ з неба (штурмова, бомбардувальна, винищувальна авіація, – Ред.) у нас є проблеми. Треба посилювати авіацію. Це особливо важливо в контексті наступальних дій», – резюмує Олег Старіков.

До слова, ще про літаки… Ще наприкінці серпня у ЗМІ пройшла інформація, що наші повітряні сили отримають (або вже отримали без додаткових «урочистих заходів», або про це офіційно повідомлять за підсумками «Рамштайну-5» – Ред.) 11 винищувачів МіГ-29 від Словаччини. Передаючи МіГ-29, словаки залишаються взагалі без винищувачів на озброєнні. На додаток, ця країна свого часу передала нашій державі ЗРК С-300. Тому задачу захисту словацького неба взяли на себе Польща та Чехія, поки Братислава не отримає замовлені у США винищувачі F-16 (перші машини очікуються у 2023 році, – Ред.).

Дякуємо, друзі, за підтримку! Перемога України у війні з росією буде спільною перемогою всього демократичного світу!

Мирослав Ліскович. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *