Чи можна заборонити ідеологію “руского міра” законом?

Чи можна заборонити ідеологію “руского міра” законом?

24.03.2021 09:00

Укрінформ

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, покликаний протидіяти російській пропаганді

Днями в парламенті було зареєстровано проєкт закону, яким автори пропонують внести зміни в цілу низку існуючих законодавчих актів та фактично прирівняти ідеологію “руского міра” до нацизму.

Офіційна назва проєкту закону, поданого слугами – “Про внесення змін до деяких законів України щодо засудження ідеології «руського міра».

Цю ідеологію автори трактують, як споріднену націонал-соціалізмові (нацизму) форму ідеології. А деталізуючи, пишуть, що це російська зовнішньополітична стратегія, декларативною метою якої є «збирання земель», повернення Росії статусу «наддержави», створення з Росії держави-цивілізації, що несе в собі місію об’єднання всіх російськомовних на підставі загальних культурно-цивілізаційних цінностей Росії.

А також на основі:
● ідеології, яка визначає російську народність пріоритетнішою, дозволяючи таким чином громадянам Росії вважати себе вищою расою, при цьому даючи можливості нетерпимості до інших національностей і народів;
● нетерпимості й монокультури, які породжують і виправдовують агресію і захоплення територій інших держав нібито «на благо» великої мети і місії;
● підтримки будь-яких організацій і формувань, навіть терористичних, якщо вони, з точки зору Російської Федерації, діють на підтримку «руского міра», за допомоги використання церкви і православ'я у політичних цілях і державних структурах, як додаткового важеля покірності й залякування, використання мови як механізму маніпуляції і способу розпалювання ворожнечі, створення історичних міфів. Власне йому властива нетерпимість до українства та інакомислення.

Окрім цих дефініцій, автори пропонують “наситити” нормами про “рускій мір” інші закони. Законом України «Про Службу безпеки України» пропонують ведення обліку осіб та компаній, політичних партій, засобів масової інформації, що здійснюють заборонену законом фінансову, адміністративну, іншу ресурсну підтримку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, ідеології «руского міра» та їхньої символіки. Закон України «Про банки та банківську діяльність» пропонують доповнити забороною здійснювати діяльність, що використовується для фінансової підтримки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, ідеології «руского міра», збройної агресії на території Криму, Донецької, Луганської областей та загрожує національній безпеці і незалежності України. На, а в разі невиконання особами, компаніями, політичними партіями та журналістами вимог Закону – їх діяльність підлягає припиненню шляхом прийняття рішення Радою національної безпеки й оборони України, що вводиться в дію Указом президента України та на підставі пропозицій Служби безпеки України.

На погляд автора, закон міг би досягти кількох цілей.

Наприклад, автор цих рядків завжди виступала за прийняття закону про дифамаційну (зневажливу) лексику. Найсвіжішій випадок: на свято торжества православ’я, в одному з храмів УПЦ МП виголошувалася анафема предстоятелю ПЦУ. А читання текстів деяких експертів Моспатріархату в Україні про неіснування – несправжність – неблагодатність нової автокефальної церкви – тільки підсилювало бажання сформувати механізми відповідальності за проповіді та публічні виступи.

Так вищезгаданим проєктом закону фактично забороняється використання релігійної риторики в політико-маніпулятивних цілях або задля дестабілізації суспільної ситуації (заперечення незалежності Української православної церкви та використання базового постулату про непорушну духовну єдність двох братніх народів тощо). Точніше, це входить у перелік ознак тотарітаризму та нацизму.

У принципі, всі громадські об’єднання (які стоять за організацією, наприклад, хресних ходів Моспатріархату), сплячі агенти, структури, що фінансують канали Медведчука, – і зараз перебувають у фокусі уваги правоохоронців, але закон надаватиме можливості закривати їх рішенням РНБО.

Ми попросили фахівців прокоментувати необхідність такого проєкту. Чи буде закон ефективним? Чи можна правом регулювати експансіоністську доктрину?

У ПИТАННІ “РУСКОГО МІРА” ЗАВЖДИ ПОСТАЄ ПИТАННЯ ХРЕСТИКА ТА ТРУСІВ

Олег Покальчук, соціальний психолог, публічний філософ:

– Чи допоможе закон? Ні. З кількох причин. Перша – це гібридність сучасної війни. Я недолюблюю це слово, але в даному випадку воно вказує на технологічно нові прийоми та нові обставини інформаційних впливів. Друге: сама концепція «руского міра» була створена саме як гібридна. Чому ця концепція «руского міра» спокійно гуляє світом, має офіси у більшості великих європейських міст, і не лише європейських. У Торонто є пара каналів, де прекрасною англійською мовою віщають всю російську пургу.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *