Битва за Україну. День п’ятсот вісімдесят шостий

Битва за Україну. День п’ятсот вісімдесят шостий 02.10.2023 20:10 Укрінформ В ГУР підтвердили, що три українські дрони успішно атакували авіазавод у Смоленську, де виробляли ракети Х-59. У Києві відбулася безпрецедентна зустріч глав МЗС країн ЄС

Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот вісімдесят шостий день Великої війни: чим жили Україна та українці 2 жовтня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

– Неформальне засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яке відбулося сьогодні у Києві, є ознакою рішучості ЄС у підтримці України у її боротьбі проти російської агресії та у реалізації «Формули миру» президента Зеленського – Жозеп Боррель, Високий представник ЄС. Одним із пунктів зустрічі міністрів будуть майбутні безпекові зобов'язання перед Україною в контексті загарбницької війни РФ проти неї, зустріч «не має на меті досягнення конкретних висновків і рішень».

– На зустріч до Києва прибули 24 міністри особисто. Польща представлена заступником міністра Войцехом Гервелем, Латвія – держсекретарем Андрісом Пелльсом, Угорщина – заступником держсекретаря Жолтом Бунфордом.

– Президент Зеленський взяв участь у засіданні міністрів закордонних справ держав-членів Європейського Союзу в Києві – пресслужба Офісу президента. Ключові моменти його виступу:

  • активність в оборонній підтримці України та захисті життя (постачання зброї, снарядів, розширення спектра підготовки українських воїнів і збільшення спільних виробничих потужностей ОПК);
  • приєднання ще семи держав європейської спільноти до безпекових гарантій для України на шляху до НАТО;
  • активізація роботи щодо нового санкційного пакета Євросоюзу проти Росії та розширення санкцій проти Ірану;
  • початок уже цьогоріч перемовин щодо членства України в ЄС, затвердження інституціями Євросоюзу фінансового інструменту для України – Ukraine Facility;
  • прискорення роботи щодо спрямування заморожених російських активів на фінансування відновлення в Україні завданих війною руйнувань.

– Основні тези зустрічі

  • ЄС наближається до «критичного моменту» після того, як політичні зрушення у США та Словаччині поставили під загрозу підтримку України з боку ЄС та НАТО в умовах військового вторгнення РФ – Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви. «Сьогоднішня зустріч зможе це виправити та надіслати дуже ясний, кришталево ясний сигнал про те, що Європа буде з Україною до цієї перемоги».

  • Франція буде супроводжувати та підтримувати Україну на її шляху до Європи до кінця – Катрін Колонна, міністр Європи та закордонних справ Франції.
  • ЄС невдовзі розшириться від Лісабона до Луганська, він повністю підтримує Україну в її боротьбі за свободу – Анналена Бербок, міністр закордонних справ ФРН.
  • Данія підтримує створення так званого Українського фонду для військової підтримки України в розмірі 20 мільярдів євро на наступні чотири роки в рамках Європейського фонду миру – Ларс Люкке Расмуссен, керівник зовнішньополітичного відомства Данії.
  • Жодних переговорів щодо України без України. Лише Україні вирішувати, коли починати мирні переговори з російським агресором – Александер Шалленберг, міністр закордонних справ Австрії.
  • Хорватія прагне зробити особливий внесок у гуманітарне розмінування в Україні, проводячи, зокрема, у Загребі через кілька днів міжнародну донорську конференцію з розмінування українських територій, аби привернути увагу світової спільноти до цього важливого питання – Гордан Грлич Радман, міністр закордонних справ Хорватії.
  • Румунія розуміє наслідки російської агресії проти України для власної безпеки та для всього ЄС, допомагатиме Україні у військовому вимірі, транзиті українського зерна та просуванні до переговорів з ЄС щодо членства – Лумініца Одобеску, міністр закордонних справ Румунії.
  • Болгарія продовжить надавати Україні допомогу на дипломатичному, політичному, військовому та гуманітарному рівнях, як і підтримуватиме українську Формулу миру –Марія Габріель, міністерка закордонних справ Болгарії.
  • Європі важливо проявляти дієву солідарність з Україною і її народом, оскільки українські солдати на полі бою захищають не лише свободу власної країни, але й свободу всієї Європи – Ганке Брюїнс Слот, керівниця МЗС Нідерландів.
  • Міністр закордонних справ Словацької Республіки Мирослав Влаховський висловив повну підтримку суверенітету та територіальній цілісності України, а також її інтеграції до ЄС – Укрінформ.
  • Зустріч міністрів закордонних справ держав-членів ЄС у Києві пришвидшує європейську інтеграцію України – міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

– Спільна пресконференція за підсумками засідання Ради міністрів Жозепа Борреля і Дмитра Кулеби. Основне:

  • ЄС досягнув консенсусу щодо членства України, це лише питання часу – Дмитро Кулеба, глава МЗС України.
  • Росія не зможе своїми дронами та ракетами залякати країни ЄС, які будуть продовжувати підтримувати Україну, попри її погрози – Жозеп Боррель, високий представник ЄС.
  • ЄС може погодити виділення перших 5 мільярдів євро в рамках «Українського спецфонду» в Європейському фонді миру на наступний рік  до завершення поточного року.
  • «Формула миру» президента Володимира Зеленського залишається єдиним обґрунтованим документом, який може привести до стійкого та справедливого миру – Жозеп Боррель, високий представник ЄС.
  • В Україні Росія показала справжнє обличчя і має заплатити за свої воєнні злочини – Жозеп Боррель, високий представник ЄС.
  • Україна розраховує отримати в жовтні чесну і прозору оцінку Європейської комісії виконання семи рекомендацій для початку перемовин про вступ до ЄС без висування додаткових умов – Дмитро Кулеба, міністр МЗС України.
  • Україна закликала розпочати предметну роботу над 12-м пакетом санкцій проти РФ – Дмитро Кулеба, міністр МЗС України.
  • Найсерйозніші безпекові зобов'язання, які ми можемо запропонувати в Україні – це членство в ЄС – Жозеп Боррель, високий представник ЄС.

ЦИТАТИ ДНЯ

Жозеп Боррель, Високий представник ЄС: «Я збираю міністрів закордонних справ ЄС у Києві, що стане першою в історії зустріччю всіх 27 країн-членів за межами ЄС. Тому що майбутнє України – в Євросоюзі».

Бен Уоллес, колишній міністр оборони Великої Британії: «Коли надія поєднується з правильною зброєю, Україну не зупинити. Наш обов'язок – підтримувати надію та підкріплювати її грошима та обладнанням, доки роботу не завершать. У нас є шанс допомогти закінчити це. Російська армія тріщить».

Володимир Зеленський, президент України: «Ми виконаємо всі рекомендації (для початку переговорів щодо вступу до Євросоюзу – ред). Для нас дуже важливо сьогодні, щоб ми в цій конкретиці й жили. Ми дуже конкретна держава».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

– В ГУР підтвердили, що українські дрони атакували авіазавод у РФ, де виробляли ракети Х-59 – пресслужба ГУР. Три з чотирьох дронів завдали значних пошкоджень виробничим потужностям військового підприємства держави-агресора, порушено процес з виробництва ракет Х-59 різних модифікацій.

– Українська «Армія дронів» минулого тижня уразила рекордну кількість російської артилерії – 69 гармат і 17 самохідних артилерійських установок – Михайло Федоров, віцепрем'єр з інновацій, міністр цифрової трансформації.

– Після успішного ураження штабу Чорноморського флоту РФ у тимчасово окупованому Севастополі загарбники почали передислоковувати більшу частину флоту з Криму на територію Росії – Міноборони Британії.

– На Мар'їнський напрямок росіяни стягують нові підрозділи й техніку та продовжують безуспішні штурми – Олександр Штупун, речник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку.

– Українські захисники за минулу добу ліквідували або поранили 306 російських окупантів та знищили три склади боєприпасів на Таврійському напрямку, який охоплює Запорізьку область та території до Авдіївки – Об'єднаний пресцентр Сил оборони Таврійського напрямку. Росіяни намагалися відновити втрачене положення в районах Новодарівки та Вербового Запорізької області, успіху не досягли.

– Сили оборони України за минулий тиждень знищили п'ять батальйонів ворога та чотири танкові роти, 13 артдивізіонів – Military Media Center.

– У межах розпочатих навчань на F-16 українські льотчики вже літають на авіаційних тренажерах – це не симулятори, про які повідомлялось раніше – Юрій Ігнат, речник Повітряних сил ЗСУ.

– Ще один естонський солдат – Танель Кріггуль (позивний «Стінгер»), який з минулого року воював в Українському міжнародному легіоні (також відомому як Іноземний легіон), загинув поблизу міста Лиман Донецької області. Вічна пам'ять! – Postimees.

***

– Вранці загарбники били по Золотій Балці на Херсонщині і  центральній частині Херсона, пошкоджено будинки, господарчі споруди, церкву та інші цивільні об'єкти, на місці влучання виникли пожежі, поранено 4 людей, серед них двоє дітей. Під вогонь потрапив автомобіль патрульної поліції, постраждали четверо людей, один із поранених поліцейських помер – Офіс генпрокурора.

– Росіяни завдали авіаракетних ударів по Авдіївці, є загиблий. На Лисичанському напрямку в Лиманській громаді одна людина загинула, ще одна отримала поранення – Ігор Мороз, в.о. начальника Донецької обласної військової адміністрації.

– Російська армія вбила в Україні 504 дитини і ще 1129 дітям завдала поранень – Офіс генпрокурора.

НОВИНИ: Україна

– Президент Зеленський

  • вручив державні нагороди України главам МЗС Ірландії, Італії, Румунії, Данії та Франції за вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавної співпраці, підтримку суверенітету й територіальної цілісності України  – пресслужба ОП.
  • підписав закон про посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських, які потрапили в полон, та членів їх сімей – сайт парламенту.
  • підписав закон про відповідальність за скоєння військових кримінальних правопорушень, пов’язаних із порушеннями правил експлуатації бойових чи спеціальних машин, виконання польотів чи підготовки до них, кораблеводіння – сайт парламенту.

– Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорив із представниками місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) кроки, які необхідно зробити для реалізації чотирирічної програми з Фондом на суму 15,6 млрд доларів – Телеграм глави уряду.

– Незабаром депутати запропонують зміни до Бюджетного кодексу, внаслідок яких в Україні буде створено постійно діючий Нацфонд відновлення, здійснено рекордний перетік бюджету з Мінвідновлення до Мінстратегпрому, а відтак, кардинально зміняться державні пріоритети та їх фінансування.

– Вперше судом ухвалено рішення про виплату винагороди викривачу корупції, яка становитиме 13 млн 299 тис. 950 грн – пресслужба ВАКС. Викривач Євген Шевченко повідомив про спробу підкупу за $6 млн керівників антикорорганів у 2020 році.

– Національне агентство з питань запобігання корупції попереджає, що вхід до Реєстру декларацій через технічні зміни в Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) Приватбанку наразі частково обмежено – сайт НАЗК.

***

– Кількість справ про шахрайство в Україні у 2023 році сягнула історичного антирекорду – було відкрито 59 605 кримінальних проваджень – дані Офісу генпрокурора.

– Судді Вищого антикорупційного суду затвердили угоду у «справі Злочевського» між прокурором САП та колишнім першим заступником начальника ГУ ДПС у Києві Миколою Ільяшенком – останнім обвинуваченим у справі про спробу підкупу за $6 млн керівників антикорорганів – Центр протидії корупції. Обвинувачений визнав себе винним у шахрайстві та співучасті надання хабаря. Ільяшенку призначили п'ять років умовно без конфіскації майна. Окрім умовного строку, Ільяшенко заплатить 50 млн грн на «Армію дронів».

– Служба безпеки України затримала у Києві агента ФСБ РФ, який хотів вступити до школи «Армії дронів», щоб шпигувати за українськими військовими – пресцентр СБУ.

***

– Нацбанк презентував нові пам’ятні монети «Захисниці», присвячені українським жінкам, які стали на захист Батьківщини – пресслужба НБУ.

– У Львові нагородили переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу імені Мирослава Скорика. Цього року призовий фонд склав мільйон гривень – Львівська національна філармонія ім. Мирослава Скорика.

– Медіасервіс MEGOGO запустив проєкт «Укрліт», де можна прослухати понад 250 творів зі шкільної програми з української літератури – Телеграм Олени Зеленської.

***

– Нацбанк України з 3 жовтня скасовує фіксований обмінний курс – сайт НБУ.

– Нацбанк за тиждень з 25 по 29 вересня на міжбанківському валютному ринку продав 617,09 млн доларів і нічого не викупив – НБУ.

– Другий день жовтня Україна обходиться без імпорту електроенергії, а її експорт у Словаччину та Молдову становить 4555 МВт-год, що на 7% більше за показник неділі – Укренерго.

– На одній з українських теплоелектростанцій на 9 днів раніше запланованого терміну завершено ремонт енергоблока, завдяки цьому потужність енергосистеми зросла на 100 МВт – Міненерго.

– Компанія «ДТЕК Енерго» заявляє про 84% готовності своїх ТЕС до опалювального сезону, введені чергові балансуючі потужності до надійності енергосистеми країни – ДТЕК.

– Фонд держмайна України залучив до бюджету від приватизації цьогоріч 2,7 млрд грн – пресслужба ФДМУ.

– Здатність приймати та випускати 8 суден на день демонструє, що Україна спроможна самостійно забезпечити маршрут такої ж кількості суден, що була під час роботи «зернового коридору» під егідою ООН – Андрій Клименко, очільник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень. 1 жовтня три завантажені судна вийшли з портів Південний та Чорноморськ. Ще 5 суден прибули до портів Великої Одеси під завантаження.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

– Польща передала Україні перші відремонтовані танки Leopard – Польська зброярська група.

– Новий офіс представництва Данії у Миколаєві запрацює цього тижня. Країна взяла на себе відповідальність за відновлення регіону, який постраждав від російської агресії – Ларс Льокке Расмуссен, міністр закордонних справ Данії.

– Французька державна страхова компанія Bpifrance Assurance Export страхуватиме французькі компанії, які готові інвестувати в Україну та її відбудову, не чекаючи на завершення війни – Мінекономіки.

– Італія та Україна підписали угоду про відновлення Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі, який розбомбила російська армія – Антоніо Таяні, віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії.

– USAID виділяє грант $500 000 на впровадження інноваційних проектів у сфері кібербезпеки – Урядовий портал.

***

– У Швеції та Норвегії розпочинається Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати за 2023 рік – сайт Фонду Нобеля. Лауреатами Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини 2023 року стали угорська біохімік Каталін Каріко та американський учений-лікар Дрю Вайсман «за відкриття щодо модифікацій нуклеозидних основ, які дозволили розробити ефективні мРНК-вакцини проти COVID-19».

– Міністри сільського господарства Польщі та Литви у вівторок зустрінуться для обговорення співпраці щодо транзиту українського зерна – RMF FM. Передбачається, що Литва візьме на себе фітосанітарні інспекції вантажів зерна, які прямують через Польщу з України транзитом, ці перевірки очікувано будуть відбуватися у портах Литви.

– Відповідальність за недільний теракт в Анкарі, внаслідок якого двоє нападників загинули, взяло на себе курдське воєнізоване угруповання – Reuters. Туреччина провела військову повітряну операцію на півночі Іраку, щоб завдати удару по курдських бойовиках.

– До кінця дня понеділка Болгарія припинить в'їзд російських автомобілів на територію країни – заява Антона Златанова, директора Прикордонної поліції Болгарії. Наразі усі країни Балтії заборонили в’їзд авто з номерами РФ. Також аналогічне рішення ухвалили Польща, Фінляндія та Норвегія.  

– Молдова більше не купуватиме російський газ, на європейському ринку ціни нижчі, ніж у Газпрому – Віктор Парліков, міністр енергетики Молдови.

– Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс дав дозвіл на розгортання підрозділу британських військ у Косовому – соцмережі 𝕏 міністра.

– Північна Корея заявила, що МАГАТЕ не має повноважень ухвалювати резолюції по її ядерних розробках і звинуватила гендиректора Рафаеля Гроссі в підігруванні Сполученим Штатам і Заходу – Yonhap.

ВОРОГ

– У Росії не вистачає засобів протиповітряної оборони, Москва змушена перекидати системи з інших напрямків, зокрема, з Далекого Сходу – Андрій Юсов, представник ГУР Міноборони.

– Ще кілька російських пілотів вирішили не воювати в Україні. Військові виїхали на відпочинок за кордон і не повернулися до Росії – ЗМІ.

– Сайт мерії Москви опублікував 434-сторінковий документ з переліком споживачів електроенергії з «Особливої групи», яких не можна відключати від енергопостачання за жодних обставин. У вільний доступ потрапили адреси військових частин, об'єкти військової розвідки держави-агресора та навіть адреси співробітників спецслужб – ЗМІ.

– Російські окупанти етапували до в'язниць РФ з Криму першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла (Джелялова) та активістів Асана Ахтемова й Азіза Ахтемова – «Українська правда».

Підготувала Жанна Телеганова, Київ

Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *