Битва за Україну. День п’ятсот п’ятдесят перший

Битва за Україну. День п’ятсот п’ятдесят перший 28.08.2023 19:16 Укрінформ ЗСУ отримали новий український БПЛА – «Великий Бандерик». У Києві підписане спільне комюніке, в якому закликали створити міжнародний трибунал, який би судив російське вище політичне керівництво за злочин агресії

Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот п’ятдесят перший день Великої війни: чим жили Україна та українці 28 серпня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

– Учасники міжнародної конференції «Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Правосуддя має восторжествувати», яка пройшла в Києві, підписали спільне комюніке, в якому закликали створити міжнародний трибунал, який би судив російське вище політичне керівництво за злочин агресії – Офіс Президента.

– Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 28-31 серпня здійснить візити до Чеської Республіки, Французької Республіки та Королівства Іспанія – МЗС України.

 Дмитро Кулеба 28 серпня перебуває у Чеській Республіці, де:

  • зустрівся з радником з питань національної безпеки Чехії Томашем Пояром. Сторони обговорили подальший розвиток оборонної співпраці двох країн, міністр запросив чеські компанії до участі у Форумі оборонних індустрій цієї осені в Україні – соцмережа Х глави МЗС.
  • подякував главі МЗС Чехії Яну Ліпавському за запрошення виступити на нараді послів. Він закликав спільно і безкомпромісно працювати напередодні Вашингтонського саміту, запропонував Чехії, Словаччині, країнам Балтії, Польщі, Румунії, Болгарії та Молдові розпочати широку координацію дипломатичних зусиль в Африці – Телеграм-канал МЗС. Ліпавський запевнив колегу в тому, що Чехія продовжить підтримувати та надавати допомогу Україні до її перемоги у війні, розв’язаній Росією.
  • стверджує, що Україна перебуває «на завершальній стадії» процесу відбору нового посла в Чехії – ČTK.

– Голова Європейської Ради Шарль Мішель на Міжнародному стратегічному форумі у словенському Бледі заявив, що для прийняття нових членів до 2030 року Європейському Союзу необхідно реформуватися. ЄС доведеться адаптувати свої інституційні рамки та процедури, щоб розширений Євросоюз міг приймати ефективні та своєчасні рішення – «Європейська правда». У Форумі беруть участь лідери країн-кандидатів на вступ до ЄС – Молдови, Албанії, Північної Македонії, Чорногорії, Сербії та Боснії і Герцеговини. Україна сподівається почати переговори про вступ в ЄС наприкінці цього року.

ЦИТАТИ ДНЯ

Володимир Зеленський, Президент України: «Україна показала, що звільнення нашої землі під час бойових операцій не є випадковістю. Усе заслужено. Це героїзм наших людей і оборонна підтримка від наших партнерів. Сміливість українців і солідарність світу, які працюють на такий бажаний спільний результат».

Петр Фіала, прем'єр-міністр Чехії: «Імперська політика Росії становить найбільшу загрозу безпеці Чехії. Спроби Росії відтворити сфери впливу повинні бути припинені, інакше це заохотить не лише режим президента РФ Володимира Путіна, а й інших агресорів».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

– Українські військові повністю звільнили село Роботине Запорізької області. Збройні сили просуваються на південий схід від Роботиного та на південь від Малої Токмачки – Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України. Це напрямки Новоданилівки, Новопрокопівки та Мала Токмачка – Очеретувате. Звільнення села Роботине дає можливість оточити Токмак — потужний логістичний хаб армії РФ.

– Українські військові звільнили вже 44 кв. км на півдні Бахмутського напрямку – Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України.

Епіцентром бойових дій була Кліщіївка. Також росіяни здійснили безрезультатні наступальні дії ворога в районі Маріїнки, Авдіївки, Степового, Новомихайлівки, Вугледара.

– Упродовж минулої доби Сили оборони знищили на Бахмутському напрямку 174 окупанти, на Куп’янському – 57. Українські захисники з важкими боями просуваються вперед – Ілля Євлаш, начальник пресслужби східного угруповання військ. На Куп'янському та Лиманському напрямках ворог збирає нові сили, здійснює перегрупування, створює мінно-вибухові загородження вздовж кордону у Бєлгородській області.

– Чотири крилаті ракети «Калібр» ворог випустив із акваторії Чорного моря поблизу Феодосії, дві керовані авіаційні ракети Х-59, випустивши їх із двох літаків Су-34 у напрямку Кривого Рогу з повітряного простору тимчасово захопленої частини Херсонської області. Українськими захисниками знищено дві крилаті ракети «Калібр» і дві керовані авіаційні ракети Х-59 – Повітряні сили ЗСУ.

– 28 серпня у тимчасово окупованому Енергодарі пролунав черговий вибух, дрон вдарив по будівлі імпровізованої «казарми» підрозділу Росгвардії ОМОН «Ахмат-1», підпорядкованому диктатору Чечні Рамзану Кадирову – ГУР Міноборони. Операцію провів місцевий рух опору, координований ГУР.

– ЗСУ отримали новий український БПЛА – «Великий Бандерик». Він вже допущений до експлуатації та застосовується на фронті – Міноборони.

– Держбюро розслідувань розглядає кілька версій авіакатастрофи літаків на Житомирщині, внаслідок якої загинули троє пілотів: технічна несправність літаків, помилка пілотів і порушення при організації і здійсненні польотів – Тетяна Сап'ян, радниця з комунікацій ДБР. Катастрофа сталася через зіткнення двох літаків під час розвороту.

«Неспокійна ніч у росіян»

  • Вночі 28 серпня ЗСУ атакували військовий аеродром у Брянській області – міноборони РФ. Повідомляється про збиття трьох безпілотників, внаслідок падіння уламків на території аеродрому спалахнула трава. Техніка нібито не постраждала.
  • У понеділок, 28 серпня, Москву атакували БПЛА, дрони було збито в районі вертолітного заводу в Люберцях – Telegram-канал Astra. БПЛА в Підмосков'ї нібито збили за п’ять кілометрів від Московського вертолітного заводу в Люберцях, який займається впровадженням в серійне виробництво нових моделей і модифікацій вертолітної техніки марки Мі.

– Влада у понеділок, 28 серпня, оголосить обов'язкову евакуацію дітей із Василівського та Пологівського районів Запорізької області, треба вивезти 54 дитини – Ірина Верещук, віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. У прифронтових населених пунктах Донецької області залишаються 89 дітей. Їх планують евакуювати найближчими тижнями.

***

Ракетні атаки по Україні

  • Ворог атакував Полтавщину. Є влучання в промисловий обʼєкт, загинули загинуло троє людей, ще один вважається безвісти зниклим, 5 цивільних дістали поранення, – Дмитро Лунін, начальник Полтавської ОВА.

– Росіяни обстріляли село Садове на Херсонщині, загинула жінка, поранення отримав чоловік – Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА.

– За минулу добу через обстріли Херсонської, Харківської, Донецької області  росйськими військами загинули 2 мирний жителів, ще 5 цивільних дістали поранення – дані ОДА.

– Російські загарбники за час повномасштабної війни вбили в Україні щонайменше 503 дітей, ще 1117 дітям завдали поранень різного ступеня тяжкості – Офіс генпрокурора.

НОВИНИ: УКРАЇНА

– Президент Зеленський

  • пропонує створити єдиний орган, який займатиметься перевірками бізнесу, та вважає, що держава і бізнес повинні піти назустріч в цьому питанні – «Економічна правда».
  • звільнив Олександра Поклада з посади начальника департаменту контррозвідки Служби безпеки та призначив його заступником голови СБУ. Іншим своїм указом Зеленський призначив Олександра Пеліна начальником управління Служби безпеки в Запорізькій області.

– Офіс президента розробляє законопроєкт про посилення відповідальності за корупційні злочини. Володимир Зеленський обіцяє внести його у Верховну Раду цього тижня – LIGA.net.

– Платформа відкритих даних Опендатабот стверджує, що понад чотири сотні компаній, які здійснюють діяльність в Україні, намагаються приховати бізнес-зв'язки з країною-агресором – сайт Опендатабот. Є непоодинокі випадки формальної зміни власників, а не реальної.

– Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податків та монетарної політики подав законопроєкт про тимчасове оподаткування надприбутків банків, яким пропонується оподаткувати чистий процентний дохід банків за ставкою 5% (додатково до сплати податку на прибуток підприємств) – Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. У разі його запровадження це дає додаткові надходження до бюджету в 2023 році  у розмірі близько 10 млрд грн.

– Голова Громадської антикорупційної ради при Міноборони України Євген Грушовець заявив, що закупівля курток для ЗСУ супроводжувалась «невеликими недоліками», але наполягає, що придбання саме зимових курток було здійснено за всіма необхідними процедурами – Радіо Свобода.

– Корольовський районний суд Житомира задовольнив клопотання прокурора та оголосив у міжнародний розшук обвинувачуваного у державній зраді журналіста Василя Муравицького – Укрінформ.

– Співробітника Служби безпеки України знайшли мертвим у своєму кабінеті – LIGA.net. Обставини смерті співробітника СБУ досліджуються у рамках кримінального провадження, яке розслідують слідчі Національної поліції України.

***

– Україна у 2023/2024 маркетинговому році (з 1 липня по 28 серпня 2023 року) експортувала 4,157 млн т зернових та зернобобових – Мінагро.

– Запаси в українських підземних сховищах газу на кінець серпня зросли до 14 мільярдів кубометрів – Олексій Чернишов, голова правління НАК «Нафтогаз України».

– Державний Ощадний банк продовжив до 31 грудня поточного року дію платіжних карток внутрішньо переміщених осіб, термін дії яких спливає.

– Українські підприємці за минулий тиждень залучили 397 пільгових кредитів на 1,5 мільярда гривень, з початку війни сума кредитів досягла понад 137,3 мільярда гривень за урядовою програмою «5-7-9» – пресслужба Мінфіну.

– Організатор азартних ігор VBET Україна достроково сплатив вартість ліцензій на 2024 рік і поповнив державний бюджет України на 146,4 млн грн – Українські новини.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

– США вважають, що війна в Україні може тривати і в 2024 році, тож розглядають можливість передавання Україні касетних боєприпасів для РСЗВ з більшою дальністю ураження – Washington Post.

– Голова Військового комітету ЄС генерал Роберт Брігер вважає за можливе навчання українських військових європейськими колегами прямо на території України після завершення війни – Welt. Обладнання, необхідне для навчання, надається державами-членами ЄС і фінансується спільно через спеціальний фонд під назвою «Європейський фонд миру» (EPF).

– Ізраїль продовжить надавати Україні гуманітарну допомогу і має намір брати участь у повоєнній відбудові, водночас оборонна підтримка не виходитиме за межі ізраїльських «червоних ліній» –  Михайло Бродський,  посол Ізраїлю в Україні.

– Німеччина звернулася до Греції із пропозицією передати Україні 100 грецьких Leopard 1A5, що зараз перебувають в експлуатації, а натомість отримати модернізовану бронетехніку з італійських запасів за принципом «один до одного» – Flight. На ці бронемашини встановлять сучасні тепловізори як на Leopard 2, а також додаткову броню.

– Головною проблемою тренування українських військових у Німеччині стала нестача перекладачів, перекладачів зі знанням необхідної військової лексики – Financial Times.

– На 80-му Венеційському кінофестивалі проведуть Український день. Він відбудеться 6 вересня в готелі Excelsior – Variety. Організатори у такий спосіб хочуть продемонструвати підтримку України та її кіноіндустрії.

***

– Держсекретар США Ентоні Блінкен привітав Молдову з Днем незалежності та подякував їй за підтримку України – пресслужба Держдепу США.

– Словаччина уклала угоду з американською Westinghouse про постачання ядерного палива для АЕС, ще одним постачальником може стати Франція. Таким чином країна позбувається залежності від палива з Росії – Euractiv.

– Міністр торгівлі США Джина Раймондо прибула до Пекіна з чотириденним візитом для активізації ділових зв'язків між двома країнами – Reuters. США домовилися з Китаєм про обмін інформацією щодо забезпечення контролю за експортом Пекіну американських напівпровідників та створення робочої групи з комерційних питань.

– У Польщі вже 11 осіб загинули від легіонельозу, було підтверджено інфікування 144 пацієнтів –  Polsat. Збудника виявили у водогоні Жешува.

– Президент Франції Еммануель Макрон заявив що Росія ні в якому разі не повинна вигравати у цій війні. Але Франція виключає можливість прямої участі у війні в Україні – РБК-Україна.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган може приїхати до Володимира Путіна на російську територію 8 вересня – Bloomberg.

– Грузинські прикордонники врешті впустили на територію країни шістьох громадян України, більшість яких росіяни вивезли з окупованої Херсонщини і які застрягли на кордоні, намагаючись виїхати з РФ – правозахисна організація UnMode. Чоловіки 10 днів пробули у буферній зоні біля пункту пропуску «Верхній Ларс». Опікувалися ними волонтери.

– Акції китайського девелопера Evergrande обвалилися на 87% після 17-місячної паузи у торгах – Reuters.

– Угорщина продовжить заборону імпорту українського зерна після 15 вересня, коли спливає термін заборони ЄС на імпорт деяких видів агропродукції з України до п'яти країн Центральної Європи – Agrarszektor. Розширить заборону імпорту із чотирьох видів української агропродукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшника) до 24 видів.

ВОРОГ

– Росія скасувала навчання «Захід-23», що мали відбутися у вересня цього року, через брак військових і техніки – Міноборони Британії. Неефективність російських військових в Україні показала, що «спільні стратегічні навчання» мали обмежену цінність для тренування і переважно проводилися «на показ».

– РФ працює над тим, щоб налагодити виробництво безпілотних літальних апаратів на своїй території. Фінальний етап збору цих дронів відбувається вже на території Росії – генерал-майор Вадим Скібіцький, представник ГУР Міноборони. Противник запланував у другому півріччі цього року виготовити 1300 одиниць так званих «Герань-2». За даними міжнародної групи Єрмака-Макфола, 67% необхідних компонентів до російських безпілотників надходить із Китаю.

– Російські оборонні позиції на кордоні з Україною продемонстрували цілковиту неефективність. А все тому, що виділені на їхнє будівництво гроші російські чиновники просто розікрали – Центр національного спротиву.

– В адміністрації Путіна обирають опонентів на виборах президента РФ у 2024 році, вирішили, що не будуть реєструвати кандидатів молодше 50 років, щоб диктатор не виглядав старим дідом –  Meduza.

Підготувала Жанна Телеганова

Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *