Битва за Україну. День чотириста тридцять шостий

Битва за Україну. День чотириста тридцять шостий 05.05.2023 20:41 Укрінформ Рада ЄС остаточно ухвалила рішення про виділення 1 млрд. євро з Європейського фонду миру в межах своєї ініціативи із забезпечення України артилерійськими боєприпасами

Ми зібрали для вас інформацію про чотириста тридцять шостий день Великої війни: чим жили Україна та українці 5 травня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

–   Рада Європейського Союзу остаточно ухвалила рішення про виділення одного мільярда євро з Європейського фонду миру в межах своєї ініціативи із забезпечення України артилерійськими боєприпасами – Рада ЄС. ЄС профінансує надання Збройним силам України артилерійських снарядів калібру 155 мм та, в разі потреби, ракет, які будуть спільно закуплені країнами-членами ЄС.

–   Танки Leopard 1, які передають Данія і Німеччина, будуть готові до розгортання в Україні до 1 червня – Троельс Лунд Поульсен, виконувач обов’язків міністра оборони країни.  Всього Данія та Німеччина передадуть Україні 80 танків Leopard 1.

–   Всесвітня організація охорони здоров’я відсьогодні скасовує статус пандемії COVID-19 – Тедрос Аданом Гебреісус, гендиректор. ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу 11 березня 2020 року, з початку пандемії померло щонайменше 20 млн. людей

ЦИТАТИ ДНЯ

Вернер Коглер, федеральний міністр спорту Австрії: «…На відміну від МОК, ми, міністри спорту, в першу чергу турбуємося не про російських і білоруських спортсменів, а насамперед про українських спортсменів. Адже саме в Україні велика частина спортивної інфраструктури лежить у руїнах. російська збірна не повинна брати участь в Олімпіаді, і Міжнародний олімпійський комітет має більше перейматися інтересами українських спортсменів».

Біл Клінтон, 42 президент США: «путін сказав мені у 2011 році – за три роки до того, як він окупував Крим, – що він не згоден з угодою (про повагу до територіальної цілісності України в обмін на відмову Києва від ядерного арсеналу радянських часів – ред.), яку я уклав з Борисом Єльциним. І з того дня я знав, що це (війна – ред.) лише питання часу».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

–   Ворог з усіх сил намагається взяти Бахмут під контроль до 9 травня. Задля виконання цього завдання вони стягують “вагнерівців” з інших напрямків і замінюють ними штурмові загони десантників, які зараз воюють на Бахмутському напрямку – Ганна Маляр, заступник міністра оборони. Українські бійці не дають ворогу прорвати оборону, вогнем української артилерії були знищені місця зберігання боєприпасів “вагнерівців.

–   У Збройних силах України скептично ставляться до заяви ватажка “ПВК Вагнер” Євгенія Пригожина, що буцімто бойовики почнуть вихід з Бахмута 10 травня – Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ ЗСУ. Пригожин бреше про нестачу снарядів, через яку нібито гинуть його люди. Насправді бойовики “Вагнера” несуть колосальні втрати через успішні дії українських Сил оборони. 5 травня засновник “ПВК Вагнер” євгеній пригожин у листі до керівництва міноборони рф заявив, що виведе найманців ПВК “Вагнер” з Бахмута з 10 травня, бо  міноборони рф не дає його бойовикам достатню кількість боєприпасів, і він не хоче, щоб  через це його люди були приречені на безглузду загибель.

–   Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат спростував інформацію про ймовірне збиття балістичної ракети над Києвом у ніч на 4 травня – ЗМІ.  Портал Defence Express повідомив, що над Києвом могли збити гіперзвукову ракету Х-47 «Кинджал».

–   З 1 травня росія завдала понад 145 авіаударів по Україні, це означає, що рф запускає більше однієї ракети, безпілотника чи бомби щогодини, 24 години на добу, чотири дні поспіль – посольство США в Україні

–   Безпілотник Bayraktar TB2, який збили в Києві ввечері 4 травня через технічні несправності, був єдиним БпЛА у повітряному просторі столиці – Юрій Ігнат, речник Повітряних сил ЗСУ

***

–   Надвечір у Слов’янську 2 ракети С-300 поцілили у будівлю заводу “Зевс Кераміка”, у Краматорську – пошкоджено адмінбудівлю Новокраматорського машинобудівного заводу, без жертв – ОВА.

–   Єдиний центр прийому звернень військовослужбовців рф та білорусі щодо здачі в полон “Хочу жить” отримав уже понад 16 тисяч звернень – Віталій Матвієнко, спікер державного проєкту здачі в полон російських та білоруських військових “Хочу жить”.За квітень кількість звернень у нас зросла по відношенню до березня 2023 року на 10% і становить 3 200 звернень, сайт відвідало більше як 36 мільйонів відвідувачів, із них 32 мільйони – з території російської федерації.

–   російська авіація атакувала два села на Херсонщині керованими авіабомбами: пошкоджені будинки, зруйнована церква, одна людина поранена – ОВА.

–   Україна у п’ятницю повернула тіла 80 полеглих захисників – Мінреінтеграції. Тіла оборонців будуть передані їхнім родинам для гідного поховання. Вічна пам’ять героям України.

–   російська армія за добу у Херсонській і Донецькій областях вбили 2 мирних жителів і ще 7 поранили – дані ОВА

НОВИНИ: УКРАЇНА

Перший візит глави МЗС Бахрейну до України

–   Президент Зеленський прийняв міністра закордонних справ Королівства Бахрейн Абдуллатіфа бін Рашида Аз-Заяні, який прибув із візитом в Україну – пресслужба глави держави. Зеленський запросив Бахрейн взяти участь у майбутньому Саміті миру.

–   Королівство Бахрейн вважає, що за основу в переговорах щодо досягнення врегулювання російсько-української війни можна взяти ідеї Папи Франциска, мирний план Президента Зеленського та пропозиції Китаю, і готове відіграти свою посередницьку роль у них – глава МЗС Бахрейну

–   Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на зустрічі з главою МЗС Бахрейну  наголосив на важливості поглиблення діалогу з Бахрейном, оскільки обидві країни мають спільні погляди не лише на тактичні, а й на стратегічні питання.

***

–   Сьогодні вперше відзначається День фахівців цивільно-військового співробітництва Збройних сил України, які, зокрема, виконують завдання з пошуку зниклих безвісти, евакуації та репатріації тіл полеглих оборонців України – Генштаб.

–   Сьогодні виповнюється 9 років “Азову” – легендарного українського підрозділу, який вразив світ своєю мужністю під час оборони Маріуполя 2022 року.

–   Під час виступу на заході з нагоди першої річниці роботи платформи United24 президент Зеленський сказав, що гуманітарне розмінування та освіта стануть новими напрямками діяльності фандрейзингової платформи – ЗМІ. За напрямком освіти до платформи приєдналися нові амбасадори – науковці та лауреати Нобелівської премії Пол Нерс, Едвард Мозар, Мей-Бріт Мозер і українка Іванна Сахно. Першим амбасадором напрямку розмінування став Френсіс Фукуяма.

–   Міністр оборони Олексій Резніков закликав німецьких партнерів долучитися до створення на підтримку України “морської коаліції”, що стало б запорукою забезпечення безпеки судноплавства в Чорному та Азовському морях – Міноборони.

–   Станом на ранок 5 травня 2023 року дефіциту в енергосистемі немає, загального обсягу електроенергії вистачає, щоб компенсувати роботу, виведеної в ремонт теплової та атомної генерації – Укренерго.

–   За міського голову Одеси Геннадія Труханова внесли заставу, він вийшов із СІЗО – ЗМІ. Сума застави складає 13,42 млн грн, хто вніс заставу не повідомляється.

–   На Хмельницькій АЕС було успішно проведено інспекцію Міжнародного агентства з атомної енергії в рамках Угоди між Україною та МАГАТЕ у зв’язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї  – Державна інспекція ядерного регулювання.

–   У столиці після семи днів підйому водопілля рівень води у Дніпрі впав на 11 сантиметрів порівняно з попередньою добою – ДСНС.

***

–   У нинішньому маркетинговому році (з 1 липня 2022 року по 5 травня 2023 року) Україна експортувала 42,477 млн т зернових та зернобобових – Мінагрополітики

–   За розрахунками Світового банку, потреби на розмінування територій України на поточний рік сягають понад $397 млн – Олександр Павлюк, перший заступник міністра оборони України. На проведення робіт з розмінування вже залучено $16 млн міжнародної технічної допомоги.

–   За рік з початку роботи фандрейзингової платформи UNITED24 на її рахунки в НБУ було зібрано понад 325 мільйонів доларів внесків – пресслужба UNITED24. До збору коштів долучились міжнародні компанії, український бізнес, благодійні організації, світові знаменитості та донори зі 110 країн.

–   Платоспроможні банки в І кварталі 2023 року отримали 34 млрд грн чистого прибутку проти 152 млн грн збитку в І кварталі 2022 року – Нацбанк

–   В Україні вже у першому півріччі 2023 року очікується стрімке зниження інфляції до 14,8%, а дефіциту бюджету за підсумками року складе 26% ВВП – НБУ.

–   У першому кварталі 2023 року національний телеком-оператор «Київстар» інвестував 780 млн грн у телеком-мережу і сплатив вже 2,8 млрд грн податків – пресслужба компанії.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

–   Цьогоріч у Польщі буде створено центр дообслуговування і виробництва артилерійської системи M142 HIMARS – Маріуш Блащак, віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Польщі

–   Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який разом з дружиною Президента України Оленою Зеленською перебуває у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії, планує провести у Лондоні низку важливих зустрічей – Урядовий портал

–   США та Австралія працюють над спільним пакетом військової допомоги Україні, про який може бути оголошено до кінця травня – ЗМІ.

–   Польська сторона від ранку 4 травня заблокувала рух вантажного транспорту у пункті пропуску “Ягодин – Дорогуськ” через страйки польських перевізників – він забезпечує близько 40% вантажопотоку – Мінвідновлення. МЗС України направило ноту Польщі у зв’язку з блокуванням пункту пропуску на кордоні

–   В Україні планують готувати 500 спеціалістів з гуманітарного розмінування на рік на базі спільного навчального центру Міністерства оборони України з компанією Tetra Tech, яка діє від імені Державного департаменту США – Олександр Павлюк, перший заступник міністра оборони України.

–   Поліція Берліна заборонила демонструвати російські та українські прапори біля радянських меморіалів у Трептові, Тіргартені та Шенхольцер-Хайде на 8 та 9 травня – Berliner Morgenpost. Посол України в Німеччині Олексій Макеєв закликав скасувати заборону і оприлюднив апеляцію Альянсу українських організацій.

–   До МЗС Польщі у п’ятницю викликали посла рф Сергія Андрєєва, якому вручили ноту протесту через погрози послу РП у москві Кшиштофу Краєвському – МЗС Польщі. Раніше МЗС Польщі закликало гарантувати безпеку дипломатів відповідно до Віденської конвенції після заяв колишнього дитячого омбудсмена рф Павла Астахова, який на одному з ток-шоу заявив, що вбивство послів “може бути в межах міжнародного права”.

–   У п’ятницю, 5 травня, російські хакери вивели з ладу сайт французького сенату –  The Guardian. Група під назвою NoName в месенджері Telegram взяла на себе відповідальність за цю атаку, заявивши, що вчинила так, тому що “Франція працює з Україною над новим пакетом допомоги, що може включати зброю”.

ВОРОГ

–   У кремлі знову скасували “традиційний прийом” на 9 травня, на якому зазвичай путін говорив промову перед ветеранами Другої світової війни – РИА Новости.  Причину скасування не повідомляють.

–   Між білоруссю та росією запроваджений тимчасовий прикордонний контроль, для чого встановлені КПП – Держприкордонкомітет. Заходи відбуваються у рамках виконання угоди «про взаємне визнання віз із росією.

–   російські авіакомпанії почали скасовувати рейси по країні через скорочення держпідтримки. На 2023 рік субсидування програми виконання регіональних польотів в обхід Москви урізали з 9 млрд до 7,5 млрд рублів – “Известия”. 

–   На Ільський нафтопереробний завод на Кубані другий день поспіль здійснена атака БПЛА, внаслідок чого знову виникла пожежа – росЗМІ. Після атаки БПЛА о 8:30 на одну з установок НПЗ “Ільський” стався вибух, почалася пожежа, персонал евакуйовано.

Підготувала Марина Дмитрів

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *