Білоруські протести: куди приведе їх стрімка радикалізація

Білоруські протести: куди приведе їх стрімка радикалізація

Аналітика

11.08.2020 14:36

Укрінформ

Друга ніч масових протестів та силового розгону невдоволених результатами президентських виборів у Білорусі показує наростання супротиву. А за ним і загальної невизначеності

Місцеві ЗМІ повідомляють, що протистояння демонстрантів і силовиків та насильницькі розгони продовжувалися до ранку не тільки в столиці, а й у низці інших білоруських міст – Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі, Мозирі. Проти демонстрантів застосовували кийки, світлошумові гранати, водомети, гумові кулі – увесь арсенал. Офіційно визнано смерть щонайменше одного з протестувальників. Журналісти стверджують, що від вибуху шумової гранати. У силовиків інша версія – саморобний пристрій, який протестувальник хотів кинути в них. Повідомляється також, що постраждала місцева журналістка, якій пострілом поранило ногу. За інформацією МВС Білорусі, загалом на середину дня вівторка затримано близько 3 тисяч учасників протестів. Між тим, лунають заклики до загальнонаціонального страйку.

Журналісти Укрінформу уважно слідкують за подіями у сусідів, констатуючи повне дежавю пережитого і пройденого українцями у 2013-2014 роках, хоча відмінностей дуже багато. Та силові розгони мирних протестувальників у Білорусі не залишають сумніву: противників Лукашенка вирішено деморалізувати. Але ще раз задамося питанням: що з того вийде? Шукати відповідь на нього нам допомогали вітчизняні експерти.

Про те, як розвивалися події

Білорусь другий день перебуває фактично у надзвичайному стані. В країні відсутній Інтернет. Заблоковані всі популярні месенджери, соціальні мережі. У столиці “з метою безпеки пасажирів” закриті окремі станції метро (“Площа Леніна”, “Жовтнева”, “Купалівська”, “Неміга”, “Фрунзенська” і “Молодіжна”). На сьогодні один із доступних каналів зв’язку – телеграмм-канали. Окремі медіаресурси виходять на зв’язок за допомогою VPN- сервісів.

Білоруських громадян у вівторок, 11 серпня, закликають до загальнонаціонального страйку. За даними порталу TUT.by, напередодні кілька цехів Білоруського металургійного заводу в місті Жлобин зупинили роботу і там вже затримано 60 страйкарів.

Світлана Тихановська

Тим часом головна суперниця Олександра Лукашенка на президентських виборах у Білорусі Світлана Тихановська покинула Білорусь та перебуває у Литві. Її відʼїзд начебто дозволив звільнити начальницю її передвиборчого штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів.

Протестувальники не визнають перемогу Олександра Лукашенка. Хоча ЦВК Білорусі офіційно заявила про те, що Лукашенко набрав понад 80%, багато протоколів з дільниць свідчать, що Тихановська могла перемогти чинного президента. У штабі екскандидатки наголосили, що ситуація зараз критична, але в них нині два завдання – «захистити свій вибір та зупинити кровопролиття».

Світові організації, в США та Європі засудили дії білоруських силовиків. "Я глибоко шкодую, що ці вибори були далеко не вільними і справедливими. Кандидати не змогли вільно балотуватися і вести передвиборну кампанію, були жорсткі обмеження свободи зібрань і свободи слова, в тому числі поширені затримання мирних демонстрантів, активістів і журналістів, і під сумнів поставлено чесність дострокового голосування", – заявив голова ПАРЄ Рік Дамс. Натомість Лукашенко звинуватив "маріонеток" з низки західних країн, зокрема, Чехії, Польщі та Великої Британії, у сприянні ззовні організації заворушень у Білорусії.

Про радикалізацію протестів та її “вигодонабувачів”

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *