«Бебі-бокси» повернуться? Адже просили і батько, і мати, і ЮНІСЕФ

«Бебі-бокси» повернуться? Адже просили і батько, і мати, і ЮНІСЕФ

Аналітика

06.08.2020 19:25

Укрінформ

Монетизація пакунків малюка – якраз той випадок, коли гроші не кращий спосіб вияву державної турботи про родини з дітьми

Перший заступник міністра соціальної політики Євген Котик у програмі "Офіційна розмова" на телеканалі "Дім" повідомив, що у Міністерстві соціальної політики можуть переглянути прийняте тижнем раніше рішення про монетизацію програми "пакет малюка" (ПМ). Щоправда, у разі "певних обставин". Якщо це насправді так, то з'являється шанс на продовження такої корисної і важливої соціальної ініціативи, яка довела свою ефективність не тільки в нашій країні, а в багатьох інших, де вона реалізується. Укрінформ проаналізував, чому перехід виключно на виплату «живих» грошей замість готових ПМ не збільшує, а навпаки, зменшує доступність цієї державної допомоги в Україні.

Що буває, коли тендери «ламаються»

Про перехід на монетизовану форму програми ПМ Укрінформ вже писав. Причини такого рішення, нагадаємо, пов'язані в першу чергу з проблемами в тендерних закупках.

Від початку дії програми з 2018 року в інтересах України відповідні закупівлі проводило управління ООН з обслуговування проєктів – UNOPS. З березня 2020 року проведення тендерних закупівель Кабмін доручив державній установі "Професійні закупівлі". Бюджет 2020 року передбачав видатки в розмірі 1,6 млрд гривень на «пакети малюка» для 331 тисяч сімей.

У цьогорічній закупівлі взяло участь 13 представників бізнесу. Але під час розгляду пропозицій ДУ виявила ознаки змови шести учасників закупівлі. “Усі факти можливої змови установа передала в Антимонопольний комітет України на розгляд. Пропозиції цих компаній були відхилені через невідповідність вимогам тендеру.Наразі закупівля пакунків малюка оскаржується в Антимонопольному комітеті України через відхилення кількох учасників”, – повідомили в ДУ “Професійні закупівлі”.

Через це кілька областей залишилися взагалі без ПМ, а новий тендер та його реалізацію чекати можна ще довго. Тому, за словами Євгена Котика, Кабміну довелося оперативно приймати швидке і просте рішення про монетизацію (гроші ж в бюджеті виділені. – Авт.). «Тим більше, що багато батьків звертали увагу на те, що вони всі хотіли б бачити монетизовану форму", – зазначив він.

Сума в 5000 гривень була визначена як максимальна межа вартості "пакета малюка". Ці гроші будуть виплачувати на карту державного Приватбанку та реалізовувати в спеціальних магазинах, що доєднаються до проекту. У Міністерстві соцполітики запевнили, що не будуть вимагати у батьків звіти про цільове використання коштів, але обов'язок контролю за витратами ляже на банки.

Цифри і міжнародні заклики на поміч

Між тим дитячий фон ООН ЮНІСЕФ закликав Уряд перезапустити критично важливу програму підтримки сімей з дітьми та відмовитись від заміни «пакунків малюка» грошовими виплатами. Протягом двох років ЮНІСЕФ систематично збирав відгуки батьків на програму. Мінсоцполітики дослухалось до побажання сімей та покращувало наповнення пакунку малюка. За два роки кількість предметів у пакунку зросла у 2,5 рази. І якщо у 2018 році лише 35% батьків надавали перевагу пакунку перед грошовою виплатою, то тепер 8 із 10 сімей хочуть отримувати допомогу саме у натуральному вигляді. Аналітика ЮНІСЕФ підтверджує й економічну ефективність пакунків малюка для сімейного бюджету. Фінансова вартість товарів із пакунку малюка обійдеться батькам дорожче на 50-200%.

«Згідно з недавнім всеукраїнським опитуванням ЮНІСЕФ, позитивний вплив програми на сімейний бюджет відчули 79% бенефіціарів. Майже половині (49%) одержувачів "пакета малюка" вдалося істотно заощадити на покупці товарів для немовляти на перших місяцях життя ", – йдеться у повідомленні прес-служби фонду. – Батьки, які отримували пакет, високо оцінюють користь програми і якість наповнення.

В середньому предмети з пакета малюка оцінюється в 4,8 бала з 5 можливих.

Більше половини одержувачів вважають зміст "пакета малюка" достатнім.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *