Барбі-вакцинологиня як символ героя пандемічного часу

Барбі-вакцинологиня як символ героя пандемічного часу

10.08.2021 12:24

Укрінформ

Що відомо про розробників вакцин Moderna, Pfizer-BioNTech і AstraZeneca

Загальні локдауни, закриті кордони, переповнені лікарні, збанкрутілі підприємці, масові смерті та психологічні проблеми. Така апокаліптична картина світу видавалася досить ймовірною, коли на Землі почала лютувати пандемія COVID-19. Утім зараз, через два роки після перших випадків інфікування новим коронавірусом, глобальна ситуація зовсім інша.

Завдяки наймасовішій кампанії вакцинування в історії людства, життя поволі починає повертатися до норми, хоч і не з однаковою швидкістю у різних регіонах. Уникнути найгіршого сценарію вдалося завдяки науковцям, які доклали неймовірних зусиль до розробки ефективних вакцин. Ким же були герої нашого часу, які буквально врятували людство від загибелі, створивши три основні COVID-вакцини?

MODERNA

Як і більшість великих досягнень сучасності, COVID-вакцина Moderna – це продукт злагодженої роботи команди відданих своїй справі людей. Ключову роль у координації цієї роботи відігравала Гамільтон Беннетт – старший директор з питань доступу до вакцин та партнерства компанії Moderna. 35-річна Беннетт має диплом гігієни довкілля та мікробіології Університету Вашингтона й більш як десять років дослідницького досвіду, з якого чотири – в Moderna. 

Якби не Беннетт, COVID-вакцина Moderna, можливо, ніколи б не з’явилася так швидко, оскільки саме вона наполягла на тому, аби дослідний департамент компанії почав працювати над вакциною від нового коронавірусу, який на той момент ще не вбачався глобальною загрозою. Наприкінці січня минулого року представники фармакологічної індустрії організували зустріч для обговорення COVID-19 й багато з них не бачили потреби переводити ресурси від перспективних розробок. Утім Беннетт, незважаючи на фінансові ризики, розцінювала створення вакцини “моральною та соціальною відповідальністю компанії”  й переконала керівництво все ж увійти в гру. Це рішення, врешті, зробило Moderna одним із лідерів ринку та дало змогу сотням мільйонів людей, які отримали щеплення, уникнути інфікування COVID-19. Беннетт також постійно заохочувала команду продовжувати роботу із розробки вакцини та, за її власними словами, кілька місяців поспіль що шість годин цікавилася прогресом.

Хоча моральний імператив Беннетт був ключовим для зосередження ресурсів, слід також віддати належне Мелісі Мур, відповідальній за департамент технології mRNA у Moderna. Усю свою кар’єру вона вивчала протеїни, що стали основою COVID-вакцини, й вісім років тому проміняла престижну викладацьку роботу в університеті штату Массачусетс на посаду у невідомій тоді широкому загалу компанії Moderna. “Я могла провести наступні 15 років готуючи наукові статті й навчаючи студентів, однак, у віці 80 чи 90 років я би обернулася на своє життя й пошкодувала про це рішення”, – пояснила вона свою кар’єрну зміну . Разом із підлеглими Мур дні й ночі проводила у лабораторії, шукаючи ефективний метод боротьби зі смертельною недугою.

Цікавий факт: протягом року, що минув з часу появи перших даних про ефективність COVID-вакцини Moderna, ціна акцій компанії на нью-йоркській біржі зросла всемеро.

PFIZER-BIONTECH

Перша офіційно зареєстрована у більшості країн світу вакцина від COVID-19 теж мала цікаву історію створення. Випущена на ринок у рекордно короткі терміни, вона, однак, завдячує своїй появі рокам напруженої роботи турецько-німецького подружжя, що присвятило життя пошуку ліків від раку.

55-річний Угур Сахін та його 53-річна дружина Озлем Туречі заснували компанію BioNTech у німецькому місті Майнц ще в 2008 році. Обоє за освітою – лікарі, які від початку своєї кар’єри виявляли інтерес до онкології. За даними Reuters, саме на цій ниві пара й зійшлася під час роботи в академічній сфері. Вони обоє були настільки захоплені наукою, що навіть свій весільний день розпочали з лабораторії. Утім, особисто займаючись дослідженнями, вони показали себе й успішними підприємцям, ще в 2001 році заснувавши свою першу біофармацевтичну компанію “Ganymed Pharmaceuticals”. У 2016-му році її було продано за 1,4 млрд дол.

Роки невтомної роботи дозволили подружжю розвинути проривну технологію mRNA, що зрештою дала змогу створити ефективну COVID-вакцину. Незважаючи на свій значний досвід у цій сфері, BioNTech не вистачало потужностей та досвіду виробництва вакцини на глобальному рівні. Тому на початку минулого року компанія домовилася про партнерство із американським фармацевтичним гігантом Pfizer. Цей крок приніс свої плоди: окрім того, що розроблена вакцина змогла вироблятися багатомільйонними партіями, директор BioNTech Угур Сахін та головний лікар компанії Озлем Туречі також суттєво наростили свої особисті статки й закріпилися у переліку ста найбагатших німців.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *