“Клуб проклятих” або які ризики несе в собі законопроєкт Гетманцева про “клуб білого бізнесу”

Шукаєш правду?

Долучайся до нашого Telegram-каналу!

"Клуб проклятих" або які ризики несе в собі законопроєкт Гетманцева про "клуб білого бізнесу"

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев намагається легалізувати винайдений ним інструмент блокування податкових накладних для зупинки роботи бізнесу шляхом створення “клубу білого бізнесу” під виглядом боротьби з “тіньовою економікою”.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев намагається легалізувати придуманий ним інструмент для зупинки роботи бізнесу – блокування податкових накладних. Для цього він вирішив створити “клуб білого бізнесу” і під соусом боротьби з “тіньовиками” намагається вбити двох зайців одним пострілом – розсварити бізнес-середовище і легалізувати механізм знищення бізнесу. УНН вирішив розібратися, що таке клуб обраних від Гетманцева і які ризики він може нести.

У третьому кварталі 2023 року Україною прокотилася хвиля блокування податкових накладних і віднесення операцій бізнесу до ризикових. За даними Ради бізнес-омбудсмена, у тоді 57% скарг від представників бізнесу стосувалися податкових питань.

Питання такої ручної зупинки роботи бізнесу в країні, яка воює, стояло настільки гостро, що для збереження економічної безпеки його навіть винесли на розгляд Ради національної безпеки і оборони. У січні 2024 року РНБО доручила  Кабінету міністрів невідкладно провести аудит системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування.

Здавалося б влада почула голос підприємців і готова змінювати систему. Проте міжнародні експерти констатували погіршення ситуації з блокуванням податкових накладних та розрахунків коригування вже у лютому. 

“З кінця минулого року ситуація з блокуванням роботи компаній через блокування реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування загострилась” – повідомили  у Європейській Бізнес Асоціації у відповідь на запит УНН

Водночас в Асоціації наголосили, що такого методу, який придумав Гетманцев немає ніде у світі.

Абсурд дійшов до того, що податківці заблокували накладні навіть компаніям – членам ЄБА.  В асоціації додали, що будь-яке блокування ґрунтується суто на підозрі, яка, ймовірно, може не виправдатись. А розблокування через ДПС чи суд займає тривалий час.

Відтоді як Кабміну було доручено невідкладно провести аудит минуло понад два місяці, але їхнього звіту досі ані журналісти, ані профільний комітет парламенту не бачили. 

Проте цей час використав із користю Данило Гетманцев. Він зареєстрував і всіляко лобіює законопроєкт, який передбачає створення “клубу білого бізнесу”.

“Сутність в тому, що якщо підприємець відповідає простим та прозорим критеріям щодо рівня сплати податків вище середнього по галузі та вищий за середні по галузі рівень зп, податковий контроль у вигляді перевірок за ним не здійснюється. Це поза іншими перевагами. Перелік переглядається щокварталу”, – написав Гетманцев у своєму Telegram-каналі.

Тільки цей перший його допис викликав багато риторичних запитань: а що буде з тими хто не увійде до клубу обраних? Їх пресуватимуть перевірками й змушуватимуть платити ще більше? А як же демократія, рівність прав і т.д..? Щокварталу бізнес заноситиме, щоб попасти до “білого братства Гетманцева”? Скільки коштуватиме місце у списку Гетманцева? Ті хто не потрапив до клубу – автоматично чорні? Сірі? Кольорові?

Про те, що законопроєкт Гетманцева створює дискримінаційні умови для бізнесу говорять і експерти, опитані УНН. Зокрема, економіст Юрій Гаврилечко наголосив, що така законодавча ініціатива порушує Конституцію України та створює дискримінаційні умови у бізнес-колах.

“Потрібно, перш за все, згадати Конституцію і те, що будь-яка дискримінація в Україні заборонена законом, основним. Тому тут питання до КСУ – чи можуть існувати у нас закони, які безпосередньо протирічать Конституції. Бо в такий спосіб складаються умови для дискримінації інших видів господарюючих суб’єктів й ініціатива йде від суб’єктів законодавчої ініціативи,  що, як на мене, неприпустимо в принципі. І всі подальші обговорення вони не мають сенсу, виходячи з того, що це банально суперечить Конституції”, – сказав Гаврилечко.

Не виключено, що після того, як відбулося засідання РНБО і Гетманцев побачив, що “лавочку блокування податкових накладних” можуть прикрити, він скористався часом, поки Кабмін удавав бурхливу роботу, і запропонував норми, що дозволяють у Податковому кодексі легалізувати вигадану ним схему з віднесенням підприємств до списку ризикових.

Гетманцев, зокрема пропонує повернути роботу податкових нянь в Україні, але з модною назвою комплаєнс-менеджера. Ця посадова особа податкового органу відповідатиме за взаємодію з платником податків і дістанеться лише обраним підприємцям. Податкова няня або комплаєнс-менеджер буде лише в тих платників податків, хто відповідає певним стандартам, тобто “обраних”, і визначати їх буде сама податкова на основі системи управління ризиками, критерії яких, власне, буде затверджувати також сама. 

“Під виглядом податкових нянь для обраних влада спробує узаконити право податкової визнавати платника ризиковим (це передбачено лише постановою КМУ) для зупинки реєстрації його податкових накладних, що у багатьох випадках носить елементи податкового рейдерства”, – написала Ніна Южаніна у своєму Telegram-каналі.

Тобто, субʼєктивізм і блокування роботи бізнесу за вказівкою продовжаться вже під прикриттям закону. Тут варто згадати, що навіть колеги Гетманцева по парламенту говорять про неприпустимість зупинки роботи бізнесу під час війни.

“І головна проблема в тому, що система, яка працює зараз, абсолютно не розрахована на реалії, в яких бізнес хоче розвиватись, відкриватись і залишатись в Україні.  Ті, хто зараз стоїть за тим, щоб цей тиск на підприємців продовжувався, – відверті вороги України, які працюють на розвал української економіки. І влада має це терміново виправляти”, – заявив у коментарі УНН народний депутат Олексій Гончаренко.

У той же час, на думку його колеги-парламентаря Михайла Цимбалюка, РНБО повинна ще раз розглянути питання блокування податкових накладних як таке, що загрожує  економічній безпеці України.

Такі подвійні підходи водночас допоможуть Гетманцеву розсварити бізнес-середовище. Раніше вже були приклади того, як підприємці обʼєднувалися в боротьбі проти Гетманцева і збирали підписи за його відставку. Тоді їм майже вдалося досягти своєї мети.

Цього разу голова податкового комітету вирішив діяти на упередження і створити такі умови, які розділять бізнес на касти і не залишать шансу підприємцям діяти обʼєднаним фронтом.

“Що значить преференції для “білих”? У нас немає такого, що я хочу – більше заплачу податків, хочу – менше. Є вимоги – вони чіткі – є розмір податку на додану вартість, податку на прибуток – вони визначені, і ти їх або платиш і до тебе немає претензій, або не платиш і до тебе є претензії. Тому це умисна дія, аби ще більше закаламутити воду, ще більше внести нерозуміння в і так не стабільну економіку, в нестабільне бізнес-середовище. Бізнес зараз не знає (що робити – ред.) і кидається в ліво і в право, аби вижити. Щоб ще більше закаламутити, або щоб дійсно створити преференції для певних наближених бізнес-структур, наближених до Гетманцева чи до влади і з ними гратися в якісь ігри, афери”, – зазначив в коментарі УНН голова Руху #SaveФОП Сергій Доротич.

Якщо підприємці не обʼєднаються зараз проти дискримінаційного законопроєкту, в кінцевому результаті, ті, хто потрапить до клубу, отримуватиме на свою адресу ті ж самі запитання і хейт, які звучать на адресу Гетманцева і влади. А в “креативного законодавця” буде впевненість у тому, що, як мінімум, від бізнесу йому нічого не загрожуватиме.

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *