Кабмін ігнорує доручення РНБО про аудит блокування податкових накладних, яке Гетманцев намагається легалізувати законопроєктом “про клуб білого бізнесу” – нардеп

Шукаєш правду?

Долучайся до нашого Telegram-каналу!

Кабмін ігнорує доручення РНБО про аудит блокування податкових накладних, яке Гетманцев намагається легалізувати законопроєктом "про клуб білого бізнесу" – нардеп

Кабінет міністрів ігнорує доручення РНБО провести аудит системи блокування податкових накладних, а народний депутат Данило Гетманцев намагається легалізувати інструмент блокування накладних через зміни до Податкового кодексу.

Рада національної безпеки та оборони України ще в січні розглянула питання блокування податкових накладних і доручила уряду провести аудит, проте його результати досі не відомі. У РНБО на запит УНН відмовились повідомити чи розглядатимуть це питання ще раз. Водночас за словами члена комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніни Южаніної,  у комітеті такий звіт теж не бачили. За її словами, зараз глава податкового комітету Данило Гетманцев намагається навпаки легалізувати інструмент блокування накладних через зміни до Податкового кодексу.

Як повідомили в РНБО, 23 січня Кабінету міністрів України було доручено “невідкладно провести аудит системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування”. 

Водночас у РНБО, посилаючись на інформацію з обмеженим доступом, додали, що не можуть розповісти про те, чи розглядатимуть питання блокування податкових накладних ще раз.

Член податкового комітету Ради Ніна Южаніна у коментарі УНН не виключила, що уряд це доручення проігнорував. 

“Про це (результати аудиту – ред.) не йшла мова ні серед членів комітету, ні від голови комітету – нічого не звучало щодо того, щоб, наприклад, внести якісь зміни до постанови 1165, яка затвердила порядок блокування податкових накладних. Тому  впевнена, що нічого з цього питання не робиться”, – зазначила Южаніна.

Нардеп припускає, що влада доручила голові податкового комітету Ради Данилу Гетманцеву розробити законопроєкт, який би продемонстрував, що в Україні є платники податків, до яких відношення у контролюючих органів дуже добре і сервісне. Тому був підготовлений законопроєкт про “клуб білого бізнесу”. Проте Гетманцев вирішив паралельно цим же документом включити в тіло Податкового кодексу визначення ризикового підприємства.

“Це є великою небезпекою, тому що десятки років ми навпаки уникаємо підходів Клименка, Азарова щодо цих списків платників, які там ранжували раніше по декількох майданчиках. Так от ризиковий бізнес – це те ж саме, що були різні майданчики. І тому оце повернення, якась неспроможність запропонувати нових, відкритих прозорих підходів є найбільшим мінусом роботи цієї влади. Вони не здатні нічого запропонувати іншого… Є закон, є прямі норми закону – будь ласка, платник їх виконує чи ні? І немає чого приймати посадовцю з контролюючого органу інше рішення на основі його думки, припущень. А оце блокування і визначення підприємства ризиковим, призначення йому такого статусу якраз і є припущеннями”, – пояснила Южаніна.

Додамо

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) відзначає загострення ситуації з блокуванням податкових накладних з кінця лютого. Вона запропонувала Державній податковій службі замість того, щоб заморожувати діяльність бізнесу блокуванням, проводити податкові  перевірки у разі виникнення запитань до діяльності компаній. В ЄБА наголосили, що податкове законодавство країн ЄС не містить норм щодо блокування податкових накладних.

Станом на 1 березня, за даними  Южаніної, у списку ризикових платників податків перебували понад 30 тисяч юридичних та фізичних осіб, тобто 20% від всіх платників, які подавали податкову звітність. У лютому 26 тисячам платників було заблоковано 180 тисяч податкових накладних і розрахунків коригування на суму ПДВ 4,8 млрд грн.

Народний депутат Михайло Цимбалюк у коментарі УНН заявив, що РНБО повинна розглянути на своєму засіданні питання масового блокування податкових накладних, як таке, що загрожує національній безпеці. 

Нагадаємо

Блокування податкових накладних – одна з основних проблем, на яку скаржаться українські підприємці у сфері адміністрування податків. Загалом же, як вказується у статистиці Ради бізнес-омбудсмена, у третьому кварталі 2023 року 57% скарг від представників бізнесу стосувалися податкових питань.

Як зазначив бізнес-омбудсмен Роман Ващук в інтерв’ю , проблема в бізнесу навіть не в рівні податків, а в стилі адміністрування. Окрім того, він додав, що податкова і митниця 90-94% справ програють у судах – або у першій інстанції або в апеляції у Верховному Суді.

На думку експертів, така ситуація з судами свідчить про зловживання податківцями своїми повноваженнями, адже суди розбивають ці рішення. Дехто, як от економічний аналітик Павло Себастьянович, прямо називає це “схемами”.

Серед основних таких схем він називає фіктивний експорт, реєстрацію фіктивного ПДВ від фіктивних компаній, експорт товарів за фіктивними документами з фіктивним ПДВ і повернення вже реального ПДВ, скрутки, блокування податкових накладних, надання статусу ризикового підприємству і організація тіньових схем зі зняття цього статусу.

Член Ради Асоціації платників податків Дмитро Олексієнко вважає, що за такою політикою адміністрування стоїть народний депутат, голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев, адже без його відома у ДПС не ухвалюються жодні важливі рішення. І він фактично керує податковою через свого колишнього помічника Євгена Сокура.

Водночас сам Гетманцев назвав свою діяльність щодо податкової – “парламентським контролем”. Він також відкинув звинувачення про те, що перебирає на себе повноваження виконавчої влади, вказавши, що просто допомагає підприємцям.

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *