23 квітня: Всесвітній день книги та авторського права, Всеукраїнський день психолога

Шукаєш правду?

Долучайся до нашого Telegram-каналу!

23 квітня: Всесвітній день книги та авторського права, Всеукраїнський день психолога

У Всесвітній день книги і авторського права ЮНЕСКО відзначає важливість захисту літературних творів і прав авторів. Перші закони про авторське право з’явилися ще у 18 столітті.

Сьогодні, 23 квітня, письменники, поети, драматурги, а також видавці, поціновувачі різноманітних жанрів літератури можуть долучитися до Всесвітнього дня книги та авторського права, пише УНН.

Подія була започаткована ЮНЕСКО у 1995 році. Цього дня ЮНЕСКО разом з міжнародними організаціями, що представляють видавців, книготорговців та бібліотеки, обирає місто, яке на один рік стає Всесвітньою столицею книги.

Про спроби запровадити у спільні відносини авторське право відомо ще давніх часів. Зокрема, саме у Стародавній Греції з’явився термін “плагіат” – спроба видати чужий літературний твір за свій.

З поширенням книгодрукування та видавничої справи захист прав письменників, поетів, драматургів та видавців ставав все більш актуальним.

У 1710 році в Англії з’явився “Статут королеви Анни”, визнаний першим положенням про авторське право. “Статут королеви Анни” закріпив приватне право на охорону опублікованого твору терміном на 14 років, який за життя автора міг бути продовжений ще на 14 років.

У 1791 і 1793 роках Конституційна асамблея Франції прийняла два декрети, які заклали підґрунтя французької системи авторського права. Декрет 1791 р. забезпечував право автора на публічне виконання твору протягом життя, а також протягом п’яти років після його смерті право спадкоємців. Декрет 1793 р. надавав автору виключне право на відтворення власних творів протягом життя, а також право спадкоємцям і правонаступникам протягом 10 років після його смерті.

Перший федеральний американський закон, прийнятий у 1790 р. передбачав охорону книжок, географічних і морських карт протягом 14 років від дати першої публікації. Цей термін можна було продовжити на стільки років, якщо автор залишався живим та за умови дотримання суворих вимог реєстрації.

У 1886 році була відкрита до підписання Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів. Нині є підписали більше 160 країн світу.

Відповідно, до українського законодавства авторське право діє впродовж усього життя автора й 70 років після його смерті. Якщо твір оприлюднено анонімно або під псевдонімом, який не прямо асоціюється з конкретною людиною й не є загально відомим, то авторське діє лише впродовж 70 років після оприлюднення твору. Якщо твір був створений у співавторстві, авторське право діє впродовж життя його авторів і 70 років після смерті останнього з них.

Після завершення терміну дії авторського права твори переходять до суспільного надбання.

Ще сьогодні у річницю смерті Вільяма Шекспіра відзначається День присвячений цьому видатному літератору, а також Міжнародний день англійської мови. З нагоди річниці смерті автора “Дон Кіхота” Мігеля Сервантеса сьогодні відбуваються заходи з нагоди Міжнародного дня іспанської мови.

В Україні 23 квітня своє професійне свято відзначають психологи.

Психологія вивчає людську психіку, поведінку та психічні процеси. Психологи рятують людей від самогубства, депресії, апатії, допомагають налагодити взаємовідносини з іншими та виконують ще багато суттєвих завдань.

Зародження психологічної науки припадає на 19 століття, але офіційною датою становлення психології вважають рік відкриття першої психологічної лабораторії, що відбулось у 1879 році завдяки Вільгельму Вундту.

На жаль, після повномасштабного російського вторгнення люди цієї професії стали більш ніж затребуваними, адже багато родичів загиблих, самих військових, переселенців, дітей потребують психологічної допомоги.

Лише за перший рік війни до психологів звернулося більше 500 тисяч українців.

Також сьогодні можна долучитися до відзначення Всесвітнього дня лабораторія та Дня водія шкільного автобусу.

За церковним календарем сьогодні День пам’яті святого Георгія (Юрія) Змієборця (Переможця).

Чоловік народився у заможній родині в Кападокії, юнаком вирішив вступити до війська. Георгій став великим воїном та улюбленцем імператора Діоклетіана. Однак, він не міг стерпіти, що за наказом правителя ловлять, катують та страчують християн.

Якось Георгій прийшов до імператора та зізнався, що він християнин. Така зухвалість і відвертість розлютила Діоклетіана. Він наказав схопити воїна. Георгія довго катували, але він не зрікся віри у Христа. Після цього воїну відрубали голову.

Іменини сьогодні святкують Георгій, Юрій, Єгор, Валерій Анатолій.

Источник: www.unn.com.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *