У ЄС погодили 50 мільярдів євро допомоги для України / Колаж 24 Каналу (фото Getty Images)
00:00
Усі лідери Європейського Союзу погодили допомогу для України в розмірі 50 мільярдів євро. Мовиться про 17 мільярдів прямої допомоги та 33 мільярди у вигляді кредитів, які Київ отримає протягом наступних чотирьох років, тобто у 2024 – 2027 роках.
Відповідну інформацію повідомив Шарль Мішель 1 лютого 2024 року. Раніше проти виступала Угорщина.
Що відомо про 50 мільярдів євро для України
Усі 27 лідерів погодили додатковий пакет допомоги Україні розміром 50 мільярдів євро в рамках бюджету ЄС. Це забезпечує постійне, довгострокове, передбачуване фінансування для України,
– заявив президент Європейської ради.
Шарль Мішель запевнив, що Європейський Союз бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України.
“Ми знаємо, що поставлено на карту”, – сказав Шарль Мішель.
Угорщина не зможе накласти вето на допомогу Україні
Високопоставлені джерела в ЄС розповіли 24 Каналу, що Євросоюз буде щорічно обговорювати реалізацію довгострокового бюджету, в який входить 50 мільярдів євро для України. Проте це відбуватиметься у вигляді дебатів на основі звіту від Єврокомісії. Тобто ця процедура не передбачає голосування, що не дозволить Угорщині чи іншим державам-членам ЄС заблокувати це рішення.
Ба більше, якщо потрібно, то країни-члени ЄС можуть попросити Єврокомісію звіт для перегляду довгострокового бюджету ЄС разом із допомогою для Києва через два роки.
До речі, кореспондент “Радіо Свободи” Рікард Йозвяк заявив, що ЄС ухвалив рішення про виділення допомоги Україні без права на вето, яке вимагала Угорщина.
Зверніть увагу! У грудні 2023 року Угорщина вже накладала вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро від ЄС. Саме через позицію угорського прем’єра Віктора Орбана ЄС повернувся до розгляду питання у січні 2024 року. Як Україна отримуватиме гроші від ЄС
Варто зауважити, що ці 50 мільярдів Україна отримає в межах програми Ukraine Facility.
Український прем’єр Денис Шмигаль підтвердив, що Європейська рада підтримала створення нового фінансового інструменту для України – Ukraine Facility.
Ukraine Facility – це чотирирічна програма загальним обсягом 50 мільярдів євро. Значна частина цих коштів буде спрямована до держбюджету й допоможе у фінансуванні бюджетного дефіциту,
– заявив прем’єр.
За його словами, ще один компонент програми передбачає створення спеціального інвестиційного інструменту для покриття ризиків у пріоритетних секторах та дозволить залучити додаткові кошти та інвестиції.
Український прем’єр подякував за підтримку Шарлю Мішелю та лідерам держав-членів ЄС.
Які умови має програма Ukraine Facility
Раніше Денис Шмигаль пояснював, що для того, щоб отримувати гроші в межах цієї програми, Україна повинна провести низку реформ та проєктів трансформацій. Зокрема, мовиться про:
- макроекономічні сценарії, які включають розбудову якісних інституцій відновлення;
- базові реформи – реформа державного управління, заходи з управління держфінансами, боротьба з корупцією, реформа системи правосуддя;
- економічні реформи: покращення бізнес-клімату, управління державними активами, розвиток людського капіталу, регіональна політика;
- ключові сектори економіки, які допоможуть Україні зростати зараз і в майбутньому: енергетичний сектор, аграрний сектор, логістика, ІТ, критичні матеріали, переробна промисловість.
Источник: www.24tv.ua