Європейська рада відкрила переговори для України про вступ: що відбувалося на саміті ЄС

Що відбувається на саміті ЄС / Колаж 24 Каналу (Фото Getty Images)

В Брюсселі стартував саміт Європейського Союзу, на якому лідери ухвалили рішення про початок переговорів з Україною про членство. Однак поки ЄС не надасть Києву 50 мільярдів євро.

Саміт лідерів Євросоюзу проходить у столиці Бельгії 14 – 15 грудня 2023 року. Відомо, що проти України виступає угорський прем’єр Віктор Орбан, який заявив, що “немає причин вести переговори” про членство України в ЄС та пообіцяв розблокувати 50 мільярдів євро для Києва за певних умов.

Що відбувається на саміті Євросоюзу повідомляє кореспондентка 24 Каналу в Брюсселі.

22:40, 15 грудняЄвропейська рада не виділила Україні 50 мільярдів

Утім, це не можна вважати зрадою. Чому так – читайте в колонці кореспондентки 24 Каналу в Брюсселі Софії Назаренко.

21:17, 15 грудняШольц розповів, куди пішов Орбан під час голосування

За його словами, він попросив Орбана випити кави за межами зали і той погодився. Жозеп Боррель назвав це цікавим винаходом і консенсусом.

20:15, 15 грудняЖозеп Боррель підбив підсумки саміту

Він говорить, що все відбулося швидше, ніж очікувалося, тож лідери держав забронювали рейси на суботу.

Детальніше читайте тут.

15:17, 15 грудняПрем’єр-міністр Бельгії висловився щодо позиції Орбана

Прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо запропонував Орбану “тримати рот закритим” після ухвалення історичного рішення про відкриття переговорів про вступ.

Зокрема, Алексадер де Кроо обурився, мовляв, якщо ти погодився з рішенням, яке 27 держав-членів узгодили, то не варто опісля казати, що маєш іншу думку.

Або якщо ти частина рішення, ти погоджуєшся з ним, або після всього ти просто маєш тримати рот закритим…
– сказав прем’єр-міністр Бельгії.

12:01, 15 грудняДуда привітав Україну і Молдову

Президент Польщі Анджей Дуда привітав Україну і Молдову з історичним рішенням лідерів ЄС почати з обома державами переговори про вступ.

Дуда вважає, що рішення Європейської ради є історичним та зазначив, що Польща завжди виступала за розширення Євросоюзу.

“Багато хто не вірив, що це можливо, коли ми починали боротьбу за відкриття переговорів з Україною. Вітання Володимиру Зеленському і Маї Санду!”, – зазначив Дуда.

11:59, 15 грудняУкраїна не залишиться без підтримки, – Каллас

Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що Україна отримає фінансову допомогу сумою в 50 мільярдів євро в рамках механізму “Ukrainian Facility”. Лідери планують ухвалити відповідне рішення в січні, коли знов зберуться в Європейській раді для обговорення перегляду довгострокового бюджету ЄС.

“Я можу запевнити вас, що Україна не залишиться без підтримки. Була сильна воля 26 країн надати цю підтримку, і були різні способи, як ми можемо це зробити. Тож ми будемо працювати над цим і, можливо, проведемо ще одну зустріч, можливо, в січні, щоб досягти згоди з цього приводу, але, безумовно, є сильна воля зробити це, щоб допомогти Україні якомога більшою мірою”, – сказала естонська лідерка.

Коментуючи альтернативні інструменти, Кая Каллас розповіла, що їх буде трохи складніше узгодити, оскільки це може зайняти деякий час. Після відкриття переговорів про вступ, європейські лідери не сподівались, що Орбан скаже “так “ще раз.

09:34, 15 грудняЄС відновить переговори щодо 50 мільярдів євро

ЄС повернеться до обговорення виділення 50 мільярдів євро на фінансову допомогу для України у січні 2024 року. Про це повідомив прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. За його словами, це відбудеться у рамках позачергової зустрічі – саміті ЄС.

Рютте додав, що 25 країн виступили за виділення допомоги й лише Угорщина була проти цього рішення. Водночас прем’єр Нідерландів запевнив, що Україна отримає фінансування.

09:32, 15 грудняУгорщина ветувала фінансову допомогу Україні

Угорщина наклала вето на довгострокову програму бюджетної допомоги Україні, у рамках якої мали б виділити 50 мільярдів євро. Розглянути це питання повторно зможуть на початку 2024 року.

У ЄС наголошують, що пакет допомоги не відхилений повністю. 23:06, 14 грудняЗеленський поговорив із Санду і Зурабішвілі

Президент України зазначив, що він разом з очільницею Молдови привітали одне одного із сьогоднішнім рішенням Європейської ради.

Це наша спільна перемога! Рухаємося до ЄС разом!
– написав Зеленський.

Відреагувала на рішення Євроради й сама Майя Санду. Вона наголосила, що для неї велика честь розділити шлях до Європейського Союзу з Україною та Володимиром Зеленським.

“Цього не було б без мужнього опору України жорстокому вторгненню Росії. Почнемо цей шлях разом, щоб створити ще сильнішу й об’єднану Європу”, – написала вона.

Зеленський також поговорив із президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі. Він привітав її та грузинський народ із важливим рішенням щодо надання Грузії статусу кандидата на членство в ЄС.

Отримав привітання у зв’язку з рішенням щодо України. Місце Грузії – у нашому спільному європейському домі,
– написав він.

22:46, 14 грудняГрузія стала кандидатом у члени ЄС

Голова Європейської ради Шарль Мішель розповів, що Грузія отримала статус кандидата на вступ до Євросоюзу.

Прем’єр Грузії Іраклій Гарібашвілі прокоментував рішення, але досить стримано та лаконічно.

Вітаю! Європейська рада вирішила надати Грузії статус кандидата на членство в ЄС!,
– написав він.

22:32, 14 грудняПрем’єр-міністр Бельгії розповів, що Орбан хотів використати вето під час голосування за переговори для України

Прем’єр Бельгії підтвердив, що Віктор Орбан, який грозився заблокувати рішення проти України, вийшов з кімнати під час голосування. Де Кроо наголосив, що присутність угорського лідера не була вкрай важливою для відкриття переговорів про вступ для України.

Дійсно, я чув, що він збирався використати своє право вето. Що я бачу, так це те, що він не скористався своїм правом вето. А рішення в Раді – це завжди рішення, яке приймається консенсусом. Що я бачу, так це те, що вето не було застосовано,
– сказав бельгійський лідер.

Він зазначив, що з 18 грудня вже почнуться переговори з Україною. Бельгійський прем’єр також зауважив, що Орбан був “дуже обізнаний про рішення, яке буде ухвалено”.

21:56, 14 грудняСтефанішина висловилася про вчинок Орбана

Віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина розповіла, що українська сторона іронічно “охрестила” демонстративний вихід угорського прем’єр-міністра, як те, що “Віктор Орбан вийшов із чату”.

Водночас вона наголосила, що для української сторони важливо, що рішення про початок переговорів щодо вступу України в ЄС є. Віцепрем’єрка наголосила, що і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан чітко усвідомлює, що це рішення вже ухвалене.

Далі – це комунікація. Кожен буде вести комунікацію виходячи зі своїх внутрішніх аудиторій,
– сказала Стефанішина.

Вона зауважила, що українській владі варто своє робити й рухатися до ЄС. Віцепрем’єрка наголосила, що саме цього дня наша держава отримала таку можливість і “зелене світло” від країн-членів Європейського Союзу.

19:51, 14 грудняОрбан вийшов з сесійної зали під час голосування країн-членів ЄС

Журналісти видання The Guardian повідомили, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан покинув залу, поки лідери прийняли рішення розпочати переговори про вступ з Україною.

Також Орбан повторив свою позицію, що Україна не готова до початку переговорів про вступ до ЄС. За його словами, початок переговорів про вступ з Києвом є “нераціональним” за нинішніх обставин.

Угорщина не змінює своєї позиції,
– сказав він,

Орбан також додав, що інші 26 країн-членів наполягають на тому, щоб зробити крок для відкриття переговорів з Україною. У результаті, за його словами, Угорщина вирішила, що 26 можуть піти власним шляхом, поки вона не ухвалює цього рішення.

19:47, 14 грудняУкраїнська влада відреагувала на рішення Європейської ради

Володимир Зеленський відреагував на рішення Європейської Ради щодо початку переговорів про вступ України в ЄС. Глава держави назвав це перемогою України та всієї Європи.

Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює,
– наголосив він.

Крім того, Зеленський також подякував усім, хто працював, щоб це рішення сталося, і всім, хто допомагав нашій Україні. Він також привітав кожного українця з цим днем, а також Молдову з початком переговорів про вступ й особисто президентку Молдови Майю Санду.

Назвав великою перемогою рішення Європейської ради й глава Офісу Президента Андрій Єрмак. Він зауважив, що це була колосальна робота президента Володимира Зеленського з нашими партнерами, для досягнення цього результату, а також його інтенсивні переговори з союзниками.

“Чудова робота команди 24/7. Вітаємо українців, дружній народ Молдови. Рухаємось далі. Слава Україні”, – написав Єрмак.

Висловився щодо цього рішення й очільник українського уряду Денис Шмигаль. Він зазначив, що Україна буде членом ЄС.

Історія твориться на наших очах. Цим рішенням Євросоюз також високо оцінив реформи, які ми зробили за останні роки, і виконання всіх рекомендацій Єврокомісії,
– підкреслив він.

Прем’єр-міністр підкреслив, що попереду Україну чекає непростий шлях. Однак наш народ єдиний та готовий пройти його максимально швидко.

19:29, 14 грудняЄвропейська рада ухвалила рішення про відкриття переговорів про вступ для України та Молдови в ЄС

Глава Європейської ради Шарль Мішель розповів, що Європейська Рада вирішила розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою. Крім того, за його словами, ЄС надала статус кандидата в члени ЄС – Грузії.

Мішель також зазначив, що з Боснією та Герцеговиною ЄС розпочне переговори щойно буде досягнутий необхідний рівень відповідності критеріям членства. Глава Європейської ради також запросив комісію доповісти до березня 2024 року про прогрес, щоб остаточно ухвалити всі вищезгадані рішення.

17:37, 14 грудняНаразі не домовилися про 50 мільярдів євро для України

Відомо, лідери ЄС наразі не змогли дійти згоди щодо виділення 50 мільярдів євро Україні. Впродовж кількох годин велися закриті обговорення. Втім, дійти консенсусу таки не вдалося.

Крім того, європейські чиновники зауважили, що Віктор Орбан своєї позиції щодо України не змінив. Він продовжує блокувати рішення про відкриття переговорів про вступ до ЄС.

17:27, 14 грудняУкраїна може отримати “зелене світло”

Наша держава може отримати “зелене світло” щодо початку переговорів про вступ до ЄС. Для цього можуть використати 2 step approach, розповіло джерело 24 Каналу у Брюсселі. Мовиться про план, який складається з двох кроків:

  • переговори про вступ відкриваються зараз;
  • а от узгодження переговорних рамок відбудеться тоді, коли наша держава виконає всі умови.

17:19, 14 грудня

ЄС працює над тим, щоб уникнути “жорсткої відмови” у переговорах щодо вступу України,
– президентка Європарламенту Роберта Мецола.

15:40, 14 грудняРішення щодо України не має бути політичним

На цьому наголосила президентка ЄП Роберта Мецола. Вона зазначила, що всі країни ЄС проходили шлях євроінтеграції. Відтак, рішення про початок переговорів надзвичайно важливе. Вона зазначила, що відповідне рішення має базуватися винятково на конкретних досягненнях.

Наступний крок для них – відкрити переговори про вступ. Це рішення не має містити у собі жодних політичних передумов, а повинно базуватися лише на конкретних досягненнях і виконанні критеріїв,
– наголосила Мецола.

Вона могла натякати на позицію Угорщини. Ця країна виступає проти рішення про початок переговорів про вступ.

14:36, 14 грудняЗеленський звернувся до лідерів ЄС

До вашої уваги основні тези президента зі звернення до лідерів ЄС під час саміту 14 грудня.

Глава держави наголосив, що “ми не допустили жодних помилок”. Він підкреслив, що Європа пройшла цей рік гідно.

Він також додав, що Владімір Путін не отримав нічого впродовж року. Ані в боях проти України, ані у спробах розділити та принизити європейців. Президент підкреслив, що він втратив все цього року. І що важливо, що він програв не лише в Україні, а й у всіх аспектах європейського життя.

Володимир Зеленський зазначив, що на днях спілкувався з багатьома з лідерів. І що наразі мовиться про рішення, яке обіцяли. І він не почув жодного контраргументу, чому не повинні реалізувати план, який узгодила вся Європа.

Президент зазначив, що торік Україна отримала чіткі рекомендації щодо руху далі. Наша держава ухвалила ключові закони. І всі добре знають, що “ми виконали всі зобов’язання”.

14:31, 14 грудня

Глава Європейської Ради Шарль Мігель представив мегабокс. Дискусії точаться навколо таких пунктів:

  • рівень нових грошей для України понад фінансування;
  • пріоритети: передбачуване, безперервне фінансування України, міграція, фонд солідарності, виплати відсотків;
  • гнучкість – здатність швидко реагувати на події.

Слід розуміти, що наразі цифри становлять приблизно третину від початково запропонованої суми у вигляді нових грошей. Більше уваги приділяється передислокації і з’являється чіткіше розуміння пріоритетів.

14:28, 14 грудня”Важливо зараз говорити один з одним”: Шольц про сніданок з Орбаном

Канцлер Німеччини Олаф Шольц прокоментував ранкову зустріч з угорським прем’єром Віктором Орбаном.

Шольц, Макрон та Шарль Мішель зустрілися зі своїм угорським візаві аби знайти спільне рішення щодо України. Канцлер Німеччини назвав це “важливими дебатами” про майбутнє Європи.

Він назвав триваючі дискусії важливими. Попри це Німеччина підтримує зусилля Києва на шляху євроінтеграції.

Це важливі дебати в Європі. Ми повинні зробити прогрес в цих процесах вступу, які в нас є. Це рішення Євросоюзу, що ми готові до розширення, обговорюючи західнобалканські держави, обговорюючи Молдову, Україну і Грузію. Особливо у випадку з Україною, ми вважаємо, що це необхідний знак того, що ми підтримуємо дії українців, спрямовані на виконання всіх заходів, які ми просимо їх виконати,
– сказав він.

Коментуючи спільний сніданок з Орбаном, Шольц наголосив, що важливо зараз говорити “один з одним із добрим наміром об’єднатися”. Також він наголосив, що держави-члени не припинять свою підтримку Україну і це “важливий знак цього саміту”.

14:28, 14 грудняЗбіг обставин, – президент Литви про 10 мільярдів для Орбана напередодні саміту ЄС

Президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що країни ЄС мають “історичний шанс” ухвалити рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою. Також він назвав виділення 50 мільярдів євро для Києва є “питанням сьогоднішнього дня”.

Литовський лідер зазначив, що його країна підтримує Україну, оскільки та “доклала великі зусилля для виконання рекомендацій” від Єврокомісії й заслуговує на позитивний результат.

Науседа зазначив, що дискусії серед лідерів продовжуються. Крім того, він сподівається на виділення 50 мільярдів допомоги для України.

Я дуже сподіваюся, що ми знайдемо формулу, тому що 50 мільярдів євро – це питання сьогоднішнього дня. Ми не повинні відкладати це рішення, тому що Україна не воює завтра. Україна воює прямо зараз, і, звичайно, це має величезні наслідки для економіки,
– сказав він.

Коментуючи виділення 10 мільярдів євро для Угорщини напередодні засідання Європейської ради, Науседа назвав це “збігом обстави”.

“Це різні шляхи, і я не ставлюся до цього як до обміну, як до торгу. Це різні шляхи, і я вважаю, що ми не повинні, скажімо так, продавати принцип за гроші. Це абсолютно неприйнятно для вашого Європейського Союзу як спільноти”, – зазначив він.

14:27, 14 грудня”Ми не готові здаватися”: Каллас відповіла на заяви Орбана

Прем’єр-міністрка Естонії Кая Каллас заявила, що європейські лідери не готові “здаватися” в ході перемовин із Віктором Орбаном, який блокує відкриття переговорів про вступ. Вона сподівається, що Європейська рада зможе знайти компроміси.

Естонська прем’єрка каже, що сьогодні очільники європейських держав матимуть “довгі дискусії” щодо відкриття переговорів про вступ. За її словами, Віктор Орбан “не бачить згоди”.

Ми намагалися його переконати, але будемо робити це знов. Ми не готові здаватися,
– заявила Каллас.

За її словами, на столі переговорів є “різні пропозиції та компроміси”. Зокрема, країни, які чекають на “зелене світло” будуть обговорювати й разом, і окремо, аби всі вони потрапили “до списку”.

“У нас будуть різні двосторонні переговори, а також дискусії за столом переговорів. Ми, безумовно, повинні досягти якоїсь домовленості, і у нас немає часу на те, щоб затягувати або відкладати це на майбутнє”, – заявила Каллас.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи може Євросоюз виділити 50 мільярдів євро поза межами довгострокового бюджету ЄС, вона закликала зосередитися на “плані А”.

“Якщо ми не досягнемо згоди, тоді ми можемо подумати про те, які інші варіанти існують”, – заявила прем’єр-міністрка Естонії Кая Каллас.

Источник: www.24tv.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *