СПЕЦПРОЄКТ Матеріали з позначкою “Спецпроєкт”, “Партнерський матеріал” чи “Актуально” розміщені на комерційній основі. Редакція може не поділяти цю позицію. Анатолій ДерекаПідпишись на нашWhatsApp
Головний європейський клубний турнір завжди дарував неочікувані результати та розкривав майбутніх зірок футболу. При цьому перемога в ЛЧ діставалась не тільки визнаним грандам, а і “темним конячкам”.
Ліга чемпіонів 2024-2025 виходить на фінішну пряму. Наближається час, коли фанати дізнаються ім’я нового тріумфатора головного турніру Європи.
Фаворитами вважаються іспанські гранди в особі Барселони та Реала. Втім, залишається і місце для сенсацій: Астон Вілла та дортмундська Боруссія готові наробити галасу. 24 Канал згадує п’ятірку найбільш сенсаційних переможців в історії турніру.
Яким має бути ідеальний футбольний вечір? Це, без сумніву, холодне пиво та пачка смачних Lay’s, що ідеально доповнюють пінне. Таке комбо дозволить насолодитися Лігою чемпіонів на повну!
Є Lay’s? Буде футбол!
5. Аякс (1995)
У 90-ті роки нідерландський футбол був на сильних позиціях. Асоціація навіть посідала друге місце в рейтингу УЄФА, проте все одно мало хто бачив клуби з цієї країни серед головних претендентів на євротрофеї. Все ж більш славні часи “помаранчевих” лишились у 70 – 80-х роках.
Повернути Кубок чемпіонів у країну вдалось амбітній команді Луї ван Гала. Це була перша робота для цього тренера, а його Аякс був доволі молодою командою для підкорення високих стадій ЛЧ.
Амстердамці почали показувати зуби ще у групі, де залишили позаду чинного на той момент переможця Ліги чемпіонів Мілан. У плей-оф їм пощастило у чвертьфіналі з суперником: Хайдук не став перепоною. А от у півфіналі проти Баварії Аякс запалив вдома у матчі-відповіді – 5:2 з дублем Літманена.
Фінал же подарував третю за той сезон зустріч нідерландців з Міланом. Італійці вважались явним фаворитом, проте пізній гол від Клюйверта вирішив долю матчу на користь Аякса. У майбутньому чимало зірок тієї команди побудують славні кар’єри, достатньо поглянути на склад команди у фіналі.
Аякс – переможець Ліги чемпіонів-1995 / Фото Getty Images
4. Ліверпуль (2005)
Це зараз Ліверпуль вважається грандом європейського футболу та претендентом на всі трофеї. Але після провальних 90-х команда точно була не на перших ролях у Європі, хоч і змогла взяти Кубок УЄФА-2001.
Революцію в Ліверпулі створив Рафаель Бенітес, при чому у перший же для себе сезон на “Енфілді”. Ліверпуль був близьким до вильоту з ЛЧ вже у групі з Монако, Олімпіакосом та Депортиво. Проте ударний другий тайм в Греції в останньому турі дозволив “червоним” вирвати перемогу 3:1 та обійти пірейців.
А далі у плей-оф почалась справжня казка для фанатів мерсисайдців. У всіх битвах проти Баєра, Ювентуса та Челсі “червоні” вважались аутсайдерами. Але Джеррард та компанія виграли 4 з 6 матчів на шляху до фіналу.
Ліверпуль видав один з найбільш яскравих перформансів у фіналах Ліги чемпіонів / Фото Getty Images
Вже вихід у вирішальний матч був досягненням для Ліверпуля, а після 3:0 на користь Мілана в першому таймі мало хто вірив в англійців. Проте і тут Ліверпулю вдалось шокувати фанатів, а також команду Андрія Шевченка.
Після перерви протягом шести хвилин по голу забили Джеррард, Шміцер та Алонсо. А в серії пенальті на авансцену вийшов Єжи Дудек. Польський кіпер парирував удари Пірло та Шевченко, а Сержиньо сам пробив повз ворота. Це і принесло Ліверпулю найбільш епічну перемогу у фіналах ЛЧ.
Відеоогляд матчу Ліверпуль – Мілан у 2005-му:
3. Челсі (2012)
Зараз перемога Челсі у 2012-му також не виглядає чимось дивним, якщо дивитися суто на імена та результати. За чотири роки до цього лондонці вже виходили у фінал, а також тричі ставали чемпіонами у 2000-і.
Проте ситуація у сезоні 2011-2012 складалась геть не на користь “синіх”. Команда почала сезон з Андре Віллашем-Боашем, але у португальця одразу почалась криза на “Стемфорд Брідж”.
Челсі зміг гарантувати собі вихід у плей-оф лише в останньому турі, хоча групу з Валенсією, Баєром та Генком не назвеш важкою. А в 1/8 фіналу “сині” програли Наполі (1:3), після чого Віллашу-Боашу вказали на двері.
Френк Лемпард з Кубком чемпіонів-2012 / Фото Getty Images
Від нового в.о. тренера Роберто Ді Маттео точно ніхто не очікував прориву, фанати та керівництво вже чекали нового сезону. Проте лідери команди в особі Чеха, Террі, Лемпарда та Дрогба згуртувались навколо колективу. А сам Ді Маттео просто не заважав їм та вносив лише мінімальні корективи.
У підсумку Челсі вдався камбек у другій грі з Наполі (4:1), після чого “сині” вибили Бенфіку та Барселону. У фіналі ж лондонці несподівано здолали в серії пенальті Баварію. Сенсація ще й у тому, що мюнхенці грали той фінал на домашній “Альянц Арені”.
Відеоогляд матчу Баварія – Челсі:
2. Марсель (1993)
Сезон 1992-1993 був дебютним в історії Ліги чемпіонів після переформатування з КЄЧ. Формат був доволі простим, команди починали з першого раунду, де було 16 пар. Потім був другий раунд (8 пар), переможці якого виходили в групу.
А там вже лідери двох квартетів напряму потрапляли у фінал, без плей-оф. Саме таким шляхом пройшов Марсель під керівництвом Раймонда Гуталса. У перших раундах французи не мали проблем зі скромними Глентораном та бухарестським Динамо.
При цьому Марселю пощастило із групою, де найбільш серйозним суперником був Рейнджерс із нашими Михайличенком та Кузнецовим. Провансальці змогли на один бал випередити шотландців та вийти у фінал. Там команда Капелло була явним фаворитом.
Марсель став першим переможцем в історії Ліги чемпіонів / Фото Getty Images
В її складі були такі зірки як ван Бастен, Барезі, Мальдіні, Райкард, Донадоні, Массаро та Папен. Але французи нейтралізували грізного опонента та вирвали трофей завдяки голу Болі перед перервою. У тому Марселі теж було достатньо відомих особистостей, серед яких Бартез, Феллер, Десаї та Дешам.
Як Марсель здолав МІлан у 1993-му:
1. Порту (2004)
Зрештою найбільш сенсаційним тріумфом в Лізі чемпіонів слід називати успіх Порту у 2004-му. Так, за рік до цього команда молодого та амбітного Жозе Моуріньо виграла Кубок УЄФА. Проте це все одно не було приводом бачити в “драконах” претендента на головний єврокубок.
Групу португальці пройшли доволі впевнено. Вперед пропустили Реал, але від Марселя відрив був аж у сім балів. А у плей-оф “драконам” випала непогана сітка. Правда, на старті Моуріньо і його команді довелось вибити потужний Манчестер Юнайтед.
Але пізніше на його шляху були Ліон та Депортиво. Зрештою і у фіналі фортуна посміхнулась Порту. Замість Реала, Челсі, Арсенала або Баварії “дракони” отримали у суперники такий же сенсаційний Монако на чолі з Дешамом.
Жозе Моуріньо та Деку святкують тріумф у Лізі чемпіонів / Фото Getty Images
Втім, казка монегасків на фінал ЛЧ не розповсюдилась. Порту на класі впевнено розгромив “червоно-білих” та здобув перший для Моуріньо Кубок чемпіонів. Це і дало в майбутньому серу Жозе право називати себе “Особливим” та отримати запрошення у Челсі.
2004 рік взагалі був злетом для португальського футболу. У Порту засвітились такі майстри, як Деку, Карвальо, Маніше та Коштінья. Влітку ця компанія разом з іншими португальцями дійшли до фіналу домашнього Євро, але там сенсаційно програли скромній Греції.
Відеоогляд фіналу Ліги чемпіонів-2004:
Источник: www.24tv.ua