Право України на самооборону: які 11 країн уже дозволили бити їхньою зброєю по території Росії

Основні тези

  • 11 країн дозволили Україні використовувати їхню зброю для ударів по території Росії.
  • Європейські лідери, зокрема Велика Британія, Польща, Швеція, Франція та Канада, підтримують Україну в праві на самооборону.
  • Німеччина залишається неоднозначною в питанні дозволу використання наданої зброї для ударів по Росії.
  • Україна направила запит США на дозвіл використання американської зброї проти Росії.
  • Парламентська асамблея НАТО закликала зняти обмеження України бити західною зброєю по Росії в контексті права на самооборону.

Дозвіл на удари по Росії західною зброєю / Getty Images / колаж 24 Каналу

00:00

1x

1x

Аудіо синтезовано з використанням AI.

Довгий час Силам оборони було заборонено використовувати західне озброєння для ударів по території Росії. ЗСУ могли вражати такі цілі лише українською зброєю. Однак навесні крига все ж скресла.

  • 1Що говорили європейські лідери
  • 2Хто може дозволити наступний
  • 3Резолюція парламентської асамблеї НАТО

Станом на 29 травня вже 11 країн-партнерів офіційно повідомили, що не проти використання їхньої зброї для атак на країну-агресорку. Ідеться про Францію, Литву, Латвію, Канаду, Швецію, Естонію, Польщу, Фінляндію, Чехію, Велику Британію та Нідерланди. Головні заяви європейських лідерів – зібрав 24 Канал.

Що говорили європейські лідери

Велика Британія. Міністр закордонних справ Британії Девід Камерон під час візиту до Києва заявив, що Україна має повне право використовувати зброю, надану Лондоном, для ураження цілей всередині Росії, оскільки Росія атакує об’єкти України. За його словами, лише Київ вирішує, як, коли та по яких цілях застосовувати британську зброю.

Польща. Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик вважає, що не має бути жодних обмежень щодо використання військової техніки, які надають Україні. За словами Томчика, Польща не має жодних заперечень у цьому питанні, а також країна намагається переконати інших партнерів.

Швеція. Міністр оборони Пол Йонсон заявив, що Україна має право вести воєнні дії на території Росії, якщо вони не порушують законів війни. Швеція підтримує міжнародне право та право України на захист.

Франція. Президент Франції Еммануель Макрон наголосив, що союзники мають дозволити Україні “нейтралізовувати військові бази, з яких запускаються ракети”. Він уточнив, що французька зброя має вражати тільки військові об’єкти російських загарбників, цивільні – в жодному разі.

Канада. Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що Київ може використовувати передане Оттавою озброєння для атак на Росію. За її словами, Канада не висуває жодних умов для постачань зброї в Україну.

Чехія. Прем’єр Петр Фіала обговорив питання дозволу на удари по Росії з українським колегою Денисом Шмигалем. Він підтвердив, що Прага дозволяє використовувати чеську зброю проти Росії.

Нідерланди. Голова Міноборони Нідерландів Кайса Оллонгрен повідомила, що цілком очевидно, що українці мають завдавати ударів і всередині Росії. Вона переконана, що це не має бути предметом дискусій. Політикиня висловила сподівання, що інші країни, які мають іншу позицію, змінять її.

Фінляндія. Міністр оборони Фінляндії Антті Хакканен ще в лютому заявив, що Україна може використовувати надану зброю для атак по території Росії. У Гельсінкі не встановлювали жодних заборон під час передання військової допомоги. Україна може сама вирішувати це питання.

Естонія. Міністр оборони Ханно Певкур наголосив, що країни-партнери, які передають Україні далекобійну зброю, мають також дати дозвіл на удари по військових об’єктах у Росії. Він пояснив це тим, що в нашої держави мають бути всі можливості для захисту себе та свого народу.

Латвія. Президент Едгарс Рінкевичс закликав західних союзників зняти обмеження на застосування Україною переданої зброї по військових цілях на території Росії. Його країна – за.

Литва. Міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс каже, що партнери мають зняти обмеження на використання зброї, що постачається в Україну, і дати Україні більше свободи для завдавання ударів по цілях у Росії.

Хто може дозволити наступний

Неоднозначною лишається позиція Німеччини. Канцлер Олаф Шольц під час спільної пресконференції з президентом Франції заявив, Україна має використовувати надану їй зброю у межах чинних правил і це “завжди має бути в межах міжнародного права”. Канцлер також зауважив, що Німеччина і Франція “надали Україні різну зброю”. Тобто слова Шольца не дають прямої відповіді.

Окрім цього, Україна направила в США запит на дозвіл бити американською зброєю по Росії. Західні ЗМІ пишуть, що президент Джо Байден, імовірно, може погодити прохання у відповідь на постачання Китаєм Росії передових технологій.

Резолюція парламентської асамблеї НАТО

У декларації, ухваленій Парламентською асамблеєю НАТО наприкінці весняної сесії в Софії 27 травня, є заклик зняти обмеження для України щодо ударів західною зброєю. Пояснюється це правом України на самооборону, яке включає ураження законних цілей за межами нашої держави.

За відповідне рішення виступили Франція, Нідерланди, Естонія, Литва, Польща, Швеція, США, Велика Британія. Проти резолюції виступала, зокрема, Італія, проте зрештою підтримала документ. За фінальне рішення не голосували Угорщина та один з із депутатів від “Альтернативи для Німеччини”.

Источник: www.24tv.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *