Трамп пропонує допомогу Україні, але з великою вигодою для США – Politico
Трамп запропонував Україні угоду, за якою США отримуватимуть половину доходів від видобутку корисних копалин. Це має компенсувати витрати США на підтримку України, але обмежує її економічну незалежність.
Президент США Дональд Трамп запропонував Україні угоду, згідно з якою США отримуватимуть 50% доходів від видобутку українських природних ресурсів, зокрема нафти, газу, металів та критично важливих мінералів.
Проте, така схема має допомогти Сполученим Штатам повернути витрати на підтримку України, проте водночас може суттєво обмежити економічну незалежність країни.
Про це повідомляє Politico, пише УНН.
Деталі
Як повідомляє Politico, нова угода дозволить США повернути значно більше, ніж $120 мільярдів, які, за підрахунками Кільського інституту, німецького аналітичного центру, американці фактично витратили на допомогу Києву в період з січня 2022 року по грудень 2024 року.
Зокрема, згідно з останньою версією угоди, США отримуватимуть половину доходів, отриманих від української нафти, газу та вуглеводнів, а також майже все від її металів, критично важливих мінералів та “інших видобувних матеріалів”.
США також отримуватимуть прибуток від будь-якої інфраструктури, пов’язаної з природними ресурсами, включаючи дороги, залізниці, трубопроводи, порти, термінали та нафтопереробні заводи. І цей список можна ще продовжувати.
Україна отримала новий варіант угоди про корисні копалини від США – Зеленський28.03.25, 20:00 • 224805 переглядiв
Крім того, США будуть отримувати всі доходи від природних ресурсів і прибутки, поки Україна не виплатить принаймні $100 мільярдів військового боргу США, з 4%, що додаються в міру погашення боргу.
Після цього Україна в кінцевому підсумку буде отримувати половину прибутку і доходів від власних природних ресурсів. Втім, коли це стане, як пише Politico — невідомо.
А все через те, що борг, зазначений в угоді, менше 350 мільярдів доларів, помилково заявлених Трампом, еквівалентний 56 відсоткам ВВП України, без врахування відсотків. Проте угода не містить жодних часових обмежень і, фактично, є безстроковою.
У Politico угоду Трампа порівнюють із нерівноправними договорами, які західні імперіалістичні держави нав’язували Китаю у XIX столітті. Наприклад, Нанкінський договір 1842 року змусив Китай виплатити Великій Британії контрибуцію, передати Гонконг і відкрити свої ринки на невигідних умовах.
Договір потім задав шаблон для серії односторонніх угод, підписання яких західні держави вимагали від Китаю, що призвело до експропріацій, широкомасштабного розграбування і підриву суверенітету – терміни, які в деякій мірі пояснюють нинішні геополітичні образи Пекіна і його рішучість зруйнувати західний порядок.
Як повідомляє ЗМІ, головна відмінність між цими нерівноправними договорами і угодою Трампа з видобутку корисних копалин полягає в тому, що вони були нав’язані противнику після військових перемог, а не уявному союзнику.
Крім того, Politico пише, що Трамп вимагає не “військові репарації” – виплати, щоб відшкодувати збитки, завдані переможеним агресором. А діє як військовий спекулянт, який аморально використовуючи момент, щоб нажитися.
Трамп погрожує Зеленському через угоду щодо корисних копалин31.03.25, 04:32 • 93999 переглядiв
У 2022 році, колишній президент США Джо Байден послався на програму колишнього президента США Рузвельта, підписуючи Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні, що передбачає надання військової, економічної та гуманітарної допомоги Україні для її захисту від рф.
Трамп, однак, як повідомляє Politico, не бачить особистої вигоди в допомозі союзникам, натомість повторює, що США в безпеці завдяки “великому, прекрасному океану”.
А от Рузвельт в це не вірив. Наприклад, у радіопередачі в грудні 1940 року, де він представив ідею про те, що Америка стане “великим арсеналом демократії”, він попередив, що країна не може стояти осторонь:
Деякі з нас люблять вірити, що навіть якщо Британія впаде, ми все одно будемо в безпеці через великі простори Атлантики і Тихого океану
Втім, на його думку, сучасні технології, вже ефективно скоротили відстані через ці океани.
Угоди Рузвельта по ленд-лізу передбачали погашення заборгованості не грошима або повернутим обладнанням, а скоріше вимагали “спільних дій, спрямованих на створення лібералізованого міжнародного економічного порядку в післявоєнному світі”.
Однак, як пише Politico, це не спрацює для Трампа, бо він хоче зруйнувати порядок, основу якого заклав Рузвельт.
Нова угода США та України: що кажуть про неї чиновники з обох боків Атлантики і чи варто непокоїтись українцям29.03.25, 16:28 • 443421 перегляд
Источник: www.unn.com.ua